Geciken Adet Kanaması İçin Ne Yapmalı?

Geciken Adet Kanaması İçin Ne Yapmalı?
29.09.2022 14:35
Geciken adet kanaması için ne yapmalı? Hamile değilim ama adet olmuyorum neden? 1 ve 2 ay adet gecikmesi normal mi? D vitamini eksikliği adet düzensizliği yapar mı? Adet gecikmesi ne zaman tehlikeli ve en fazla kaç gün sürer? Hangi vitamin eksikliği adet düzensizliği yapar? Demir eksikliği adet düzensizliği yapar mı? Adet ile alakalı tüm merak edilenler bu yazımızda.

Geciken adet kanamaları için öncelikle neden geciktiğini araştırmak gerekmektedir. Bir doktora danışılmalıdır. Ve adet söktürücü çaylar ve besinler tüketilmelidir. Adet söktürücü kürler de tüketebilirsiniz. Masaj ve egzersizler yapmak gerekmektedir. 

Hamile Değilim Ama Adet Olmuyorum Neden?

Hamilelik dışında emzirme veya menopoz dönemindeyseniz adet kanamalarınız gecikebilir. Bunun yanında stres, sıkıntı, depresyon, ani kilo alma, verme, ağır spor gibi kullanılan ilaçlar hormonsal dengesizlikler de adet kanamalarını geciktirebilir. Bu nedenlerden ötürü adet olamayabilirsiniz.

1 Ay Adet Gecikmesi Normal Mi?         

1 ay adet gecikmeler genelde normal sayılır. Ancak bu sürecin mutlaka gözlemlenmesi gerekmektedir. Eğer bu durumunuz uzarsa ve sürekli böyle gecikmeler yaşarsanız kesinlik doktora danışmalısınız. Çünkü bu adet gecikmelerinin nedenleri hormonsal bozuklukları olarak karşınıza çıkmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Adet Düzensizliği Yapar Mı?

D vitamini sağlıklı yaşamın temel koşullarındadır. D vitamini yeterli gün ışığı almaktır. D vitamini eksikliği ise adet düzensizliği yapabilir. D vitamini eksikliğiniz varsa bunu gidermeniz gerekmektedir.

Adet Gecikmesi Ne Zaman Tehlikeli?

Adet ortalama 28 günde bir görülür. Bu süre 21-35 gün arasında da değişiklik gösterebilir. Fakat yılda 3 kereden fazla 28 günde birden fazla, 21 günden daha az şekilde adet görülürse adet kanaması gecikmesi bulunmaktadır. Bu durumda ise bir kadın hastalıkları uzmanlarına danışmak gerekmektedir.

Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Sürer?

Birey eğer gebe değilse ortalama 5 gün gecikmesi normaldir. Fakat bu gecikme 10 gün olursa bir problem teşkil etmektedir. Bu durumda da hekiminize danışabilirsiniz. 

2 Ay Adet Gecikmesi Normal Mi?

2 ay adet gecikmeleri genelde normal bir durum sayılmaz. Ancak bu sürecin mutlaka gözlemlenmesi gerekmektedir. Eğer bu durumunuz uzarsa ve sürekli böyle gecikmeler yaşarsanız kesinlik doktora danışmalısınız. Çünkü bu adet gecikmelerinin nedenleri hormonsal bozuklukları olarak karşınıza çıkmaktadır.

Hangi Vitamin Eksikliği Adet Düzensizliği Yapar?

Genellikle adet düzensizliğine en çok etki eden vitamin, D vitaminidir. Aynı zamanda B12 vitamini eksikliği de adet düzensizliği yapmaktadır. Bu vitaminleriniz eksikse eğer adet düzensizliği yapmaktadır.

Demir Eksikliği Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Demir eksikliği genellikle konsantrasyon zorlukları yaşamınıza ve bitkin hissetmenize neden olur. Demir eksikliği ise adet düzensizliğine neden olabilir. Bu yüzden demir eksikliği yaşıyorsanız hemen tedaviye başlamalısınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir