Sabiha Gökçen Doğum Yeri Neresidir?

Sabiha Gökçen Doğum Yeri Neresidir?

Sabiha Gökçen Doğum Yeri Neresidir?

Türk ilk kadın pilotlarından bir tanesi olan Sabiha Gökçen 22 Mart 1913 senesinde Bursa’da dünyaya geldi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 8 manevi evladından bir tanesidir.

Sabiha Gökçen Kimdir?

Sabiha Gökçen doğum yeri neresidir, Sabiha Gökçen doğum tarihi nedir, Sabiha Gökçen mesleği nedir, Sabiha Gökçen ne zaman öldü, Sabiha Gökçen nasıl öldü vb. sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sabiha Gökçen 1913 senesinde Bursa'da hayata gözlerini açtı. Babası ve annesinin ölümünün sonrasında 1925 senesinde Bursa'yı ziyarette bulunan Atatürk aracılığıyla evlat edinildi. Sabiha Gökçen'e "Gökçen" soyadı, daha havacılıkla ilgisinin olmadığı dönemde 1934 senesinde soyadı kanununun çıkmasının ardından Atatürk aracılığıyla verildi. Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji'nde eğitim alan Sabiha Gökçen, 1935 yılında Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'nda eğitim almaya başladı. Ankara'da yüksek planörcülük brövelerini yerine getirdi. Gökçen 7 erkek öğrenci ile beraber Kırım Rusya'ya gönderildi ve burada yüksek planörcülük eğitimini bitirdi. 1936'da Eskişehir Askeri Hava Okulu'na girdi ve orada aldığı özel eğitim ardından askeri pilot oldu. Eskişehir'de 1.Tayyare Alayı'nda bir süre stajyer oldu, avcı ve bombardıman uçaklarıyla beraber uçtu. 1937 senesinde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın da yer aldığı bir törenle kendine Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası takdim edildi. 30 Ağustos 1937'de askeri uçuş brövesi eğitimi aldı. Gökçen 1938 yılında Balkan devletlerinden davet alarak, uçağıyla Balkan turu gerçekleştirdi.  Türkiye'ye dönüşünün sonrasında Türk Hava Kurumu Türkkuşu'na "Başöğretmen " tayin oldu ve 1955'e kadar bu görevi üstlendi. 1953 ve 1959 senelerinde davet üstüne ABD'ye uçan Sabiha Gökçen, Türk toplumu ve Türk kadınını ABD’de tanıttı. 1996 senesinde havacılık mesleğinin en önemli ödülünü aldı. Amerikan Hava Kurmay Koleji'nin mezuniyet töreni adına düzenlenen Kartallar Toplantısı'nın onur konuğu olarak davet edildi Maxwell Hava Üssü'nde ki bu törende "Dünya Tarihine ismi yazdıran 20 Havacıdan biri" oldu. Gökçen bu ödüle alan ilk ve tek kadın havacı olarak tarihe geçti. Son uçuşunu 1996 senesinde 83 yaşında Fransız pilot Daniel Acton beraber Falcon 2000 uçağıyla gerçekleştirdi.

Sabiha Gökçen Doğum Yeri Neresidir?

Türk ilk kadın pilotlarından bir tanesi olan Sabiha Gökçen 22 Mart 1913 senesinde Bursa’da dünyaya geldi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 8 manevi evladından bir tanesidir.

Sabiha Gökçen Doğum Tarihi Nedir?

22 Mart 1913 senesinde Bursa’da dünyaya gelmiştir.  Hem dünyanın ilk savaş kadın pilotu hem de Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır.

Sabiha Gökçen Mesleği Nedir?

Sabiha Gökçen hem Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından bir tanesidir hem de dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Uçuş kariyeri süresince 32 farklı savaşa katılıp 8.000 saat kadar uçuş gerçekleştirmiştir. İsmi İstanbul’da Anadolu yakasında bulunan havalimanına verilmiştir.

Sabiha Gökçen Ne Zaman Öldü?

Kalp yetmezliği hastalığı olan Sabiha Gökçen, 20 Mart 2001 senesinde 88 yaşında hayatını kaybetti. Mezarlığı Ankara’da Cebeci Askeri Şehitliği mezarlığında bulunmaktadır.

Sabiha Gökçen Nasıl Öldü?

Kalp yetmezliği rahatsızlığı yüzünden Ankara’da Gülhane Tıp Akademisinde tedavi gören Gökçen 22 Mart 2001 yılında 88 yaşında hayatını kaybetti. Gökçen, Atatürk’ün 8 manevi evladından bir tanesiydi.

Sabiha Gökçen Ülkemize Nasıl Hizmet Etmiştir?

Gökçen 1938 senesinde Balkan devletlerinin davetlisi olarak, uçağıyla Balkan turu gerçekleştirdi. Türkiye'ye dönüşünün sonrasında Türk Hava Kurumu Türkkuşu'na "Başöğretmen " tayin oldu ve 1955'e kadar bu görevi üstlendi. 1953 ve 1959 senelerinde davet üstüne ABD'ye uçan Sabiha Gökçen, Türk toplumu ve Türk kadınını ABD’de tanıttı. Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotudur.

İlginizi Çekebilir