Motor Soğutma Suyu Nedir?

Motor Soğutma Suyu Nedir?

Motor Soğutma Suyu Nedir?

Motor soğutma suyu özellikle kış günlerinde bile donmalara karşı dayanıklı olup, motorun sağlıklı ve performansı üst düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Kaput açıldığı zaman sağ üst tarafta, sarı bir şişe içerisinde bulunan motor suyu göze çarpmakta olup, hemen üstünde soğutma suyu vardır. Bu sistem sürekli kontrol edilmeli olup, denetimine dikkat edilmelidir.

Karmaşık bir yapıya sahip motor, birçok parça ile güçlendirilmiş motor sistemi günümüzde yüksek performanslardadır. Motor bir araç için her şey konumundayken, bazı sistemlerdeki bozukluklardan ötürü zarar görebilmektedir. Motor sistemine en çok zarar veren sorunlar, bu sistem üzerinde bulunan parçaların görevini yerine getirememesinden dolayı karşımıza çıkmaktadır. Böyle durumlarda motorda da ciddi hasarlar oluşabilmekte olup, motorun ömrü kısalabilir. Bu yüzden özellikle motor sistemi ile alakalı parçaların tamiri ve bakımı aksatılmamalıdır. Motor soğutma suyu da bu sistem için önemliyken, bütün yıl bu sistemin iyi çalışabilmesi için araçlarda bulunmaktadır. Motor suyu birçok görevi bulunmakla beraber, soğuk havalarda bile bu sistemin iyi çalışması için önemli bir yerdedir.

Motor Soğutma Suyu Nedir?

Motor soğutma suyu özellikle kış günlerinde bile donmalara karşı dayanıklı olup, motorun sağlıklı ve performansı üst düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Kaput açıldığı zaman sağ üst tarafta, sarı bir şişe içerisinde bulunan motor suyu göze çarpmakta olup, hemen üstünde soğutma suyu vardır. Bu sistem sürekli kontrol edilmeli olup, denetimine dikkat edilmelidir.

Motor Soğutma Suyu Diğer Adı?

Araç parçalarının birçoğu farklı adlarla bilinmekle beraber, işlevlerine ve benzerliklerine göre başla isimlerle anılırlar. Motor soğutma suyu da motorun yıl boyunca güzel çalışması için öneli bir sistem olarak karşımıza çıkarken, bu suyun kontrolleri aksatılmamalı olup, takibi yapılmalıdır. Motor soğutma suyunun diğer bir adı ise araçlarda antifiriz olarak bilinmektedir.

Motor Soğutma Suyu Sensörü Nedir?

Araç motorları birçok parçadan oluşurken karışık bir sistem olarak, karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemin önemli parçalarından olan antifiriz ya da motor soğutma suyu, motor için önemli bir konumdadır. Soğutma suyu üzerinde bulunan sensörler, bu suyun sıcaklık ve soğukluk derecelerini ölçerek, motor kontrol ünitesine bir sinyal olarak gönderir.

Motor Soğutma Suyu Nasıl Çalışır?

Araçlarda ki motor soğutma suyu sistemleri sıvı ve hava olarak ikiye ayrılırken, motorlarda bu iki sistemden biri bulunmaktadır. Bu sistem motor içinde ki ısıyı dengelemek adına kullanırken, bir su pompası kullanır ve borular yardımı ile motordan sıcaklığı alıp, radyatöre iletir. Buradan da araç önündeki ızgaraya boru yardımı ile geçer ve hava ile tekrar soğutulur.

Motor Soğutma Suyu Arızası Neden Olur?

Motor soğutma suyu, sürekli kontrol edilen bir yapı olarak karşımıza çıkarken, bu sistem sürekli kontrol edilip, dikkat edilmesi bir konu halindedir. Zaman zaman bu sistemde arızalar olabilmekte olup, çeşitli sebeplerden meydana gelir. Bu arızalar genelde sensörlerin bozulmasında olurken, hortumlardaki hasarlar sonucunda da bu arıza meydana gelebilmektedir.

Motor Soğutma Suyunda Gaz Kokusu Var, Ne Yapmalıyım?

Motor soğutma suyu LPG’li araçlarda da bulunurken, zaman zaman bu suda gaz kokusuna rastlanabilmektedir. Bu sorun araçtaki LPG regülatöründeki diyaframın yıpranması ya da bozulmasından dolayı meydana gelirken, bakımının hemen yapılması gerekir. Bu diyafram sertleşme ve çatlamalar sonucunda gaz kaçırmaya başlarken, buda motor soğutma suyuna karışır ve burada gaz kokusu oluşturur.

Motor Soğutma Suyu Donmaması İçin Ne Konur?

Çok soğuk havalarda motor soğutma suları donabilmekte olup, motorun performansını düşürür. Bu yüzden bu suya başka bir madde konularak donma engellenmek istenir. Özellikle 0 derecenin altındaki havalarda, motor soğutma suyuna antifiriz karışımı koyularak, bu donmaların önüne geçilir. Bu ayrıca radyatör veya soğutma sistemlerinin pastan korunması içinde kullanılmaktadır.

Motor Soğutma Suyu Azalır Mı?

Motor soğutma suyu, araç motoru için önemli bir konuma sahipken, dikkat edilmesi bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Motor soğutma suyu farklı nedenlerden dolayı azalma gösterilebilirken, bu suyun yerine eklenmesi lazımdır. Bu genelde radyatörün kapağı, bağlantılarından bir bozulmadan dolayı olabilmektedir. Bunun yanında radyatör su sızdırabilmekte olup, bakımı hemen yapılmalıdır.

Motor Soğutma Suyu Temizleme Nasıl Olur?

Zaman zaman soğutma suyu pislenebilir, bu durumlarda suyun temizlenmesi gerekirken, bu sorundan kurtulmak mümkündür. Önce motoru çalıştırıp, 30 dakika bekleyin, daha sonra bu sistemde ki suyu boşaltın. Daha sonra su ekleyin ve temizleyici maddeyi bu suyun içine atın. Biraz bekleyin, tekrar suyu boşaltın ve güzel bir şekilde durulayın. Daha sonra sistemi temiz su ile doldurup, kullanıma devam edin.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir