Gelin Çiçeği Yapımı Nasıl Olur?

Gelin Çiçeği Yapımı Nasıl Olur?

Gelin Çiçeği Yapımı Nasıl Olur?

Bazı gelinlik firmaları hazır çiçeklerle birlikte gelinliği pazarlarken, bazı insanlar ayrıyeten başka bir çiçek isteyebilmektedir. Bunun için ya bir gelin buketi yaptırmalı ya da kendi ellerinize bir gelin buketi yapmalısınız. Eğer ikinci yolu tercih ederseniz bazı malzemelerle gelin çiçeği yapabilmeniz mümkün. Öncelikle kendi seçtiğiniz renk ve çeşitte çiçeklere, çiçek makasına yada normal makasa, çiçek bandına ve son olarak bir çiçek kurdelesine ihtiyacınız var. Yapmanız gereken ilk işlem çiçeklerin yapraklarından kurtulmaktır. Daha sonra çiçeklerinizin arasından en uyumlu tonları ortaya koymak üzere çiçeklerinizi buket haline getirin ve aralara yeşil yapraklı dallar ekleyerek süslemeler yapın. Çiçek bandı ile çiçek buketinizi sabitleyin ve çiçek kurdelesiyle işleminizi tamamlayın. Son olarak saplarının eşit uzunlukta bırakmak için uzun olanları keserek işleminizi tamamlayın ve gelin çiçeğiniz artık hazır hale gelecektir.

Gelin buketleriyle ilgili en sık söylenen hikayelerden biri gelin çiçeklerinin tamamen kokusuyla olan ilgisini konu alır. Anlatılanlara göre 16. yüzyılda İngiltere’de insanlar senelik banyolarını mayıs ayında yaparlarmış. Evliliklerde genel olarak haziran aylarında yapıldığından temiz kokmak pek de mümkün olmamaktaymış. Bu yüzden gelinler kötü kokuları bastırmak için yanlarına hoş kokulu çiçekler aldıkları rivayet edilir. Çiçek fırlatma adeti ise yine rivayete göre düğünlerde gelinlerin en şanslı zamanlarını yaşadıklarını düşünen insanlar, bu şanstan nasiplenebilmek için gelinin kıyafetinden bir parça koparırlarmış. Tabi bu durumdan şikayetçi olan gelinler çareyi çiçek fırlatmakta bulmuşlar ve bu yüzden çiçeği tutan kişinin, kişiye şans getireceğine inanılmıştır.

Gelin Çiçeği Yapımı Nasıl Olur?

Bazı gelinlik firmaları hazır çiçeklerle birlikte gelinliği pazarlarken, bazı insanlar ayrıyeten başka bir çiçek isteyebilmektedir. Bunun için ya bir gelin buketi yaptırmalı ya da kendi ellerinize bir gelin buketi yapmalısınız. Eğer ikinci yolu tercih ederseniz bazı malzemelerle gelin çiçeği yapabilmeniz mümkün. Öncelikle kendi seçtiğiniz renk ve çeşitte çiçeklere, çiçek makasına yada normal makasa, çiçek bandına ve son olarak bir çiçek kurdelesine ihtiyacınız var. Yapmanız gereken ilk işlem çiçeklerin yapraklarından kurtulmaktır. Daha sonra çiçeklerinizin arasından en uyumlu tonları ortaya koymak üzere çiçeklerinizi buket haline getirin ve aralara yeşil yapraklı dallar ekleyerek süslemeler yapın. Çiçek bandı ile çiçek buketinizi sabitleyin ve çiçek kurdelesiyle işleminizi tamamlayın. Son olarak saplarının eşit uzunlukta bırakmak için uzun olanları keserek işleminizi tamamlayın ve gelin çiçeğiniz artık hazır hale gelecektir.

Gelin Çiçeği Canlı Mı Olmalı?

Gelin çiçeğinizin canlı mı yoksa yapay mı olması gerektiği konusunda düşünceleriniz varsa, cevap olarak söylemeliyim ki gelin ciceginizi doğal seçmek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Çünkü düğünler doğallıktan yana ve canlı bir ortam olacağından canlı çiçekler elinizde daha şık duracaktır. Özellikle kır düğünü gibi bir düğün hayaliniz varsa zaten tema tamamen doğal olduğu için bu tür düğünlerde seçiminin kesinlikle canlı çiçeklerden yana olması gerekmektedir.

Gelin Çiçeği Hangi Renk Olmalı?

Gelin çiçeğinizle ilgili en iyi seçimi yapabilmenize seçtiğiniz gelinlik karar verebilir. Çünkü çiçeğinizin gelinliğinizle uyumu doğru biçim ve renkte olursa uyumlu ve güzel bir ahenk yaratabilirsiniz. Düğün konseptinizde çiçeğinizin biçimi ve rengiyle uyumlu olmalı. Örneğin bir kır düğünü düşünüyorsanız çiçeğinizde beyaz ve yumuşak renklerde çiçekler tercih edebilirsiniz ayrıca yeşil yapraklarla doğal bir görüntü verebilirsiniz.

Gelin Çiçeği Hangi Çiçekten Yapılır?

Gelin çiçekleri seçiminizi düğününün olacağı mevsime göre şekillendirmelisiniz. Mevsimler, çiçeklerin en güzel zamanlarını belirleyici özelliktedir. Bu yüzden mevsimlere göre çiçek türlerini belirlemelisiniz. Bahar aylarında gelin çiçeklerinde kullanılan çiçekler: zambak, anemon, tatlı bezelye, düğün çiçeği, laleler, leylak gibi çiçeklerdir. Yaz aylarının vazgeçilmez çiçekleri ise şakayık, guguçiçeği, delfinyum çiçeği, frezya, gül ve ortanca çiçeklerdir. Sonbahar ve kış aylarına gelecek olursak sonbahar aylarında dalya, glayöl, gerbera, ayçiçeği ve gelincik gibi çiçekler gelin çiçeğine uygun olacaktır. Son olarak kışa gelecek olursak kış aylarında sümbül, nergis zambağı, Berried Ivy gibi çiçekler gelin çiçeğiniz için uygun çiçekler olacaktır.

Gelin Çiçeği Nereden Alınır?

Tahmin edeceğiniz üzere gelin çiçeğinizi yaptırabileceğiniz en iyi yer çiçekçilerdir. Çiçekçilerde istediğiniz çiçek seçimleriyle kendi beğeninize göre buket yaptırabilmeniz mümkün bu sayede fiyat etiketini de belirleyebilirsiniz seçtiğiniz çiçeklere göre. Yada çiçek konseptli internet sitelerinden de buketinizi sipariş edebilirsiniz.

Gelin Çiçeği Nasıl Olmalı?

Gelin çiçeğinizi uygun bir seçimle özenli ve güzel bir seçim yalamak istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Örneğin gelin buketinizin gelinlikle olan uyumu çok önemli. Seçtiğiniz çiçek elde ağırlık yapamayacak derecede hafif ve gelinliğinizle uyumlu olmalı. Yapacağınız düğün teması da oldukça önemli bu konuda. Doğal temalı düğün yapmak istiyorsanız kesinlikle canlı ve beyaz, soft tonlarda yeşille süslemeli çiçekler tercih etmelisiniz. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde güzel bir düğün çiçeği seçebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir