Ev İdaresi Bölümünde Hangi Bölüme Dikey Geçiş Yapılabilir?

Ev İdaresi Bölümünde Hangi Bölüme Dikey Geçiş Yapılabilir?

Ev İdaresi Bölümünde Hangi Bölüme Dikey Geçiş Yapılabilir?

Ev idaresi 2 yıllık bir önlisans programıdır. Dikey Geçiş Sınavına giren ve istenilen puanı alan öğrenci 4 yıllık olan, Aile ve Tüketici Bilimler Fakültesine geçiş yapabilir.
Ayrıca Açıköğretim Fakültelerinde bulunan, Halkla İlişkileri, Kamu Yönetimi, İktisat, Konaklama İşletmeciliği gibi bölümlere de geçiş yapabilirler.

Ev ve ev işlevindeki kurumların ekonomi, sağlık, sosyal işlerini düzene sokmak ve süreçlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamayı hedefleyen bir bölümdür.

Oldukça kolay genellikle uygulamaya dayalı bir ders programları vardır. 120 kredilik bir bölümdür. Yetenek ve güncel bilgiler gibi konuları ağırlıklı olarak işlerler.

Ev İdaresi Bölümü Kaç Yıllık?

Bu bölüme TYT puan türüyle öğrenci kabul edilmektedir. 1000 kontenjanlı bir bölümdür. Açık öğretim Fakültelerinde, öğrenciler 2 yıllık bir eğitim verilerek mezun edilir. 2 yılı 4 yıla tamamlamak isteyen öğrenciler Dikey Geçiş Sınavına girerek eğitim sürelerini uzatabilirler.

Ev İdaresi Bölümü Bitirenler Ne Olur?

Ev idaresi bölümü mezunlarının asıl işlerinden biride sağlık sektörüyle ilgilidir. Ev idaresi denilince akla direkt olarak kadın gelse de son dönemlerde erkeklerin kadınlardan daha çok tercih ettiği bir bölümdür. Detaylı ve temiz bir şekilde iş yürütebileceğine inanan herkes bu bölümü tercih edebilir.

Kurumlara destek olmak için kurulmuş bir bölümdür. Huzurevi, otel, kreş gibi kurumlara destek vermektedirler.

Düzenli ve planlı bir şekilde işlerin yürütülmesini sağlar,

Çamaşırhane hizmetleri,

Personel seçim, eğitim ve yönetimini sağlamak,

Bozulan eşyaların tamiri ve bakımını sağlamak,

Kaybolan eşyalardan sorumlu olmak,

Gibi çok geniş kapsamlı işleri yönetmek ev idaresi bölümü mezunlarının işi olacaktır. Mezunlar çalıştıkları kurumlara sorumlu olarak atanırlar.

Ev İdaresi Bölümünde Öğretmenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

2 yıllık okuduğunuz okulunuzu, son senesinde Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıla tamamladıktan sonra öğretmenlik sertifikası alabilirsiniz. Ortalamanızın en az 3 ve üzeri olması gerekmektedir. 100’lük sistemde 75 ve üzeri bir dilime girmiş olmalısınız. Daha sonrasında pedagojik formasyon almaya hak kazanarak öğretmenlik yapabilirsiniz.

Ev İdaresi Bölümünde Hangi Bölüme Dikey Geçiş Yapılabilir?

Ev idaresi 2 yıllık bir önlisans programıdır. Dikey Geçiş Sınavına giren ve istenilen puanı alan öğrenci 4 yıllık olan,  Aile ve Tüketici Bilimler Fakültesine geçiş yapabilir.

Ayrıca Açıköğretim Fakültelerinde bulunan, Halkla İlişkileri, Kamu Yönetimi, İktisat, Konaklama İşletmeciliği gibi bölümlere de geçiş yapabilirler.

Ev İdaresi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ev idaresi bölümüyle ilgili belki de en merak edilen konulardan biri hangi dersleri işledikleri olabilir. Bölüm 2 yıl boyunca toplamda 4 dönemden oluşmaktadır. Bölümdeki dersler,

Aile Yapısı Ve İlişkileri

Hukukun Temel Kavramları

Davranış Bilimlerine Giriş

Çocuk Ve Ergen Bakımı

Temel İlk Yardım Bilgisi

Ev Teknolojisi

Aile İçi Uyumlu Etkileşim

Toplumsal Yaşamda Aile

Girişimcilik Ve İş Kurma

Aile Ekonomisi

Aile Sağlığı

Aile Psikolojisi Ve Eğitimi

Tüketim Bilinci Ve Bilinçli Tüketici

Sağlıklı Yaşam

Aile Sağlığı

Bölümde verilen dersler bu şekildedir. Eğer okulu 4 yıllık bir fakülteye tamamlamak isterseniz derslerin tümünden başarı sağlayarak en az 3 ortalamaya sahip olmalısınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir