Bas Gitar Tarihi Kısaca

Bas Gitar Tarihi Kısaca

Bas Gitar Tarihi Kısaca

Bas gitar günümüz müziğinin en önemli vazgeçilmez müzik aletlerinden biridir. İlk olarak 1930 yılında Amerika’da üretilmiştir. Mucit Paul Tutmarc’ın üretimi olan bu müzik aletine ilk başlarda pek fazla kişi ilgi göstermemiştir fakat daha sonra dünya genelinde oldukça büyük ilgi görmüştür.

Pek çok eğitmen ve kişiye göre bas gitar çalmaya başlamadan önce normal gitar gibi müzik aletlerini çalmak gerekmektedir fakat böyle bir mecburiyet bulunmamaktadır. Kişi bas gitar çalmaya daha önce gitar kullanmamışsa bile direk bas gitar ile başlayabilir. Bas gitara başlarken gitarın modelini seçmek oldukça önemli bir konudur pek çok farklı bas gitar şekli bulunmaktadır. Kişinin kendine en uygun bas gitarı seçmesi çalmasını kolaylaştıracaktır. Kişi, kendi tarzını yansıtan modeli seçtiğinde hem motivasyonu artabilir hem de daha kolay bir öğrenme aşaması gerçekleştirebilir.

Bas Gitar Tarihi Kısaca

Bas gitar günümüz müziğinin en önemli vazgeçilmez müzik aletlerinden biridir. İlk olarak 1930 yılında Amerika’da üretilmiştir. Mucit Paul Tutmarc’ın üretimi olan bu müzik aletine ilk başlarda pek fazla kişi ilgi göstermemiştir fakat daha sonra dünya genelinde oldukça büyük ilgi görmüştür.

Bas Gitar Özellikleri Nelerdir?

Bas gitarın, elektronik ve akustik olmak üzere iki çeşidi vardır. Bas gitarın çıkarttığı sesler normal gitarlara kıyasla daha kalındır. Kontra bas gitarlara göre ise daha incedir. Bas gitarlar genellikle 4 telli olarak üretilmektedir fakat günümüzde bas gitarlardaki bu tellerin 12 adet olması mümkündür. Genellikle ana enstrüman değil yan enstrüman olarak kullanılmaktadır. Ritim yönünden geri planda kalmış olsa da bas gitarlar çoğu müzik için vazgeçilmez olarak görülmektedir. Pek çok farklı çeşidi ve modeli mevcuttur. Bas gitar genel olarak rock müzik türü için kullanılmakta ve bu müzik türüne hizmet etmektedir.

Bas Gitar İle Elektro Gitar Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki gitar arasındaki farklar çıkarttıkları sesler ve tellerine göre belirlenmiştir. Bas gitarın sahip olduğu teller daha kalın bir yapıdadır buna paralel olarak da çıkarttıkları ses daha kalındır. Ayrıca bas gitar bir orkestra çalgısıdır tek başına kullanılması fazla tercih edilmez. Elektro gitar ise tek başına çalınabilmektedir. Telleri de bas gitara göre daha ince bir yapıdadır, daha ince sesler çıkartabilmesi mümkündür ve genel olarak efekt aleti ile çalınmaktadır.

Bas Gitar İle Klasik Gitar Arasındaki Fark Nedir?

Klasik gitar, gitar ailesinin öncüsüdür. Ve herhangi bir elektrikli mekanizmaya gerek olmadan çalınabilir. Akustik sesler çıkartmada en başarılı müzik aletlerinden biridir bazı kaynaklara göre piyanonun elde tutularak çalınabilen telli bir formu olduğu benzetmesi yapılmıştır. Ana enstrüman olarak görülmektedir bas gitar gibi yan enstrüman değildir. Sadece gitar kullanılarak bir müzik alt yapısı oluşturmak mümkündür. Genellikle tahta formundan yapılmaktadır.

Bas Gitar İçin Amfi Gerekli Mi?

Amfi pek çok gitar türü için kullanılmasının doğru olduğu savunulan bir araçtır. Bu sayede daha kaliteli ve güçlü müzik üretimi yapılabilir. Bas gitar ise amfi olmadan ses vermemektedir. Bas gitarı çalarken en güçlü ve doğru sesleri almak için amfi kullanılması önerilmektedir aksi takdirde ses çıkmaz, çıksa bile çok zor duyulur.

Bas Gitar Zor Mu?

Pek çok müzik aletine oranla çok zor olarak kabul edilmemektedir. Normal gitara çalış şekli yönünden benzerlikler gösterdiği için kolay çalınabilen bir müzik aleti olarak tanımlanır. Eller ve parmaklar ile çalındığı için gerekli pozisyon alındıktan ve temek eğitim alındıktan sonra bas gitarı çalmak kolay olabilir.

Bas Gitar Tek Başına Çalınır Mı?

Günümüzde üretilen müziklerde bas gitar yan enstrüman görevi görmektedir. Orkestranın bir parçası olarak kabul edilmektedir bu sebeple tek başına çalınması pek uygun değildir. Normal gitardan daha farklı ve daha kalın sesler çıkartır ve yüzden ana müzik aleti olarak konumlandırılmamıştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir