Fren Pedalı Neden Sertleşir?

Fren Pedalı Neden Sertleşir?
24.11.2022 22:40
Fren pedalı neden sertleşir? Fren pedalı neden yumuşar? Fren pedalı nasıl seçilir, neden şişer, neden dipte durur? Fren pedalı lastiği ağır kusur mudur? Fren pedalı arabanın önemli parçalarından biri olarak bilinmektedir. Fren pedalı hakkında merak edilen soruların cevaplarını bu yazımızda bir araya topladık.

Fren sistemi, araç sahiplerinin araçlarını kullanırken güvende hissetmelerini sağlayacak olan en kıymetli parça olarak bilinmektedir. Fren pedalının sertleşme sorunun en temel sebebi ise yetersiz vakum basıncıdır. Sert fren pedalının en yaygın nedenlerinden biri olan düşük ve yetersiz vakum basıncı, yaşandığı taktirde hemen kontrol ve müdahale edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca araç sürüş halindeyken fren pedalları sertleştiğinde ve frenler kilitlendiğinde bu olay sürücü için yaşanabilecek en kötü tecrübelerden biri olacaktır.

Ayrıca diğer nedenler ise:

·            Sürüş Sırasında Sert Fren Yapmak

·            Hasarlı Fren Hortumu

·            Fren Kaliperi Arızası

·            Fren Balataları Arızası

·            Yetersiz Vakum

·            Ana Silindirin Hasar Görmesi

Fren Pedalı Neden Yumuşar?

Fren pedalının yumuşama sebebi ise kuvvet etkilendiğinde, kuvveti iletmek yerine esneyerek üzerine alması olarak bilinmektedir. Bu durumda fren pedalına basılsa bile, bu hareket enerjisi tekerleklerdeki fren mekanizmalarına iletilemeyecektir. Dolayısıyla da frenler tutmaz veya çok az tutar, fren pedalı oldukça yumuşamış bir hal alır.

Fren Pedalı Nasıl Seçilir?

Çoğu araba ve kamyonun dört tekerleğinin hepsinde disk frenlerle kuşanmıştır. Disk frenlerin üç ana bileşeni bulunmaktadır.

·        Fren diski

·        Kaliper

·        Fren balataları

Çoğu insan, fren pedalı seçme konusunda en ucuz fren balatalarını seçmektedir. Fakat bu aracınıza iyi yönde yansımayacaktır. Dolayısıyla şüpheli kalitede plakalar gürültülü olacaktır, çok hızlı körelmesi söz konusudur. Ayrıca fren diskini etkileyebilirler, bu da uzun vadede bazı kaliteli plakalardan çok daha pahalıya patlayacağının simgesidir.

Fren pedalını seçmek istiyorsanız veya bunu yapma zamanı gelmişse, arabada şu anda sahip olduğu türden pedal seçimi yapmanız gerekmektedir. Yükseltmek istiyorsanız eğer diskleri değiştirmek bir alternatif olabilir.

Fren Pedalı Neden Şişer?

En çok karşılaşılan sorunlardan biri fren şişmesidir. Sebebi ise rampa aşağı inişlerde aracın boşa alınmasıdır. Öncelik olarak LPG'li araçlarda genelde sensör kaynaklı vs. düşük devirlerde ani stop etme durumuyla karşılaşılmaktadır. Bu durumda ise fren sistemine yeterli vakumun gitmemesi sebebiyle fren pedalının şişmesi durumuyla karşılaşılmaktadır.

Fren Pedalı Neden Dipte Durur?

Fren hidrolik sistemine hava girmesi sonucunda, fren pedalı aşırı yumuşak hale gelmektedir. Dolayısıyla frenler çok az tutacaktır. Nedeni ise, fren pedalına basınca havanın hidrolik boruların içinde sıkışıyor olması olarak bilinmektedir. Oysa ki hareketin sıkışmadan-esnemeden direkt olarak iletilmesi doğru olanıdır.

Fren ana silindirinin itme pistonunun çevresinde bir conta bulunmaktadır. Bu conta sızdırmaya başladığında, fren pedalına bastığınızda oluşan basınç kaybolacak ve fren pedalının zemine doğru inmesine yani dipte durmasına sebep olacaktır.

Fren Pedalı Lastiği Ağır Kusur Mudur?

Servis freni kategorisinde fren pedal lastiği durumu hafif kusur sayılmaktadır.

Fren ve göz muayenesi testlerine göre ağır kusur sayılanlar arasında ise;

·        El freninin tutmaması

·        Fren diskleri ve balataların aşınma sınırına gelmesi

·        Yağ kaçağı olması

·        Frenin tutmaması yer almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir