Folik Asit Eksikliği Neden Olur?

Folik Asit Eksikliği Neden Olur?
14.01.2023 20:57
Vücuttaki kan, enerji ve yeni hücre oluşmasını sağlayan değerli bir vitamin olan Folik asit hakkında merak edilenlere biraz daha yakından bakalım. Folik asit eksikliğinde ne olur, tedavi edilmezse ne olur, erkekler kullanabilir mi, eksikliği belirtileri nelerdir? Folik asit fazla alınırsa ne olur, gebelikte ne işe yarar, gaz yapar mı? Ayrıntılar için yazımıza göz atabilirsiniz.

Folik asit vücuttaki kan, enerji, yeni hücre ve kas yapımı için ihtiyaç duyulan çok önemli bir vitamin grubudur. B grubu ailesine aittir. B9 vitamini olarak da adlandırılır. Folik asit eksikliği vücutta alyuvar ve akyuvar adı verilen kan hücrelerinin azalmasına yani anemi ortaya çıkmasına sebep olur.

Özellikle saç ve tırnak dökülmeleri, deformeleri ve yıpranmaları meydana gelir. Ayrıca ağız bölgesinde ve sindirim kanallarında rahatsız edici yaralar ortaya çıkar. Güçsüzlük, halsizlik, uyuşukluk, aşırı sinirli hal, kaslarda güçsüzlük gibi hayat kalitesini etkileyecek olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

Folik Asit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Folik asit eksikliği vücutta çok önemli bir işlev kaybına neden olur. Çünkü Kan dolaşımının bir parçası olan karbondioksit ve oksijen taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin gelişmesinde ve iyileşmesinde büyük rol oynayan aktör folik asittir. Folik asit eksikliği uzun süre tedavi edilmezse anemi başta olmak üzere kan rahatsızlıkları vücutta baş göstermeye başlar.

Erkekler Folik Asit Kullanabilir Mi?

Bir diğer ismiyle folat olan folik asit DNA üretimi için büyük rol oynayan B grubu vitaminidir. Eğer vücudunuzda folik asit eksikliği varsa, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Erkeklerdeki sperm sayısı ve kalitesini büyük ölçüde folat etkiler. Bundan kaynaklı olarak hem erkek hem de kadın doğurganlığı için folik asiti erkek ve kadınlar kullanabilir. Folat eksikliği sperm sayısını düşürmez ancak sperm sayısını ve kalitesini artırdığı gözlemlenmiştir.

Erkeklerde Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliği kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de kan rahatsızlıklarına sebep olabilir. Ayrıca vücuttaki kan hücrelerinin duymuş olduğu oksijen seviyesi de azalır. Ayrıca yorgunluk, halsizlik, kaslarda güçsüzlük, sinirlilik, nefes darlığı gibi problemler görülebilir.

Folik Asit Fazla Alınırsa Ne Olur?

Folik asit vücut tarafından depolanan bir vitamin değildir. Bundan kaynaklı olarak her gün belli bir miktarda alınması gerekmektedir. Ancak folik asitin ayarını fazla kaçırırsanız vücutta belli başlı sıkıntılar baş göstermeye başlayacaktır. Şişkinlik, uyku düzensizliği (uykuya dalamama, sık sık gece uykusunun bölünmesi gibi),bilinç bulanıklığı, iştah kaybı, hamilelerde sabah bulantıları gibi sorunlar görülebilmektedir.

Folik Asit Gebelikte Ne İşe Yarar?

İçerisinde folik asit barındıran birçok meyve ve sebze bulunmaktadır. Ancak vücutta özellikle de hamilelik döneminde değişen hormonlar ve enerji ihtiyacından kaynaklı olarak takviye folik asit kullanılır. Özellikle hamileliğin ilk 2-3 ve son 1 ayı folik asit ihtiyacının en üst düzeyde olduğu zamanlardır.  Hücre bölünmesinde inanılmaz etkileri bulunmaktadır. Ayrıca anne karnındaki bebeğin sinir ve beyin sistemini düzenler ve iyileştirir. Gebelik dönemi ve doğum sürecini sizin için daha kolay hale getirir.

Folik Asit Gaz Yapar Mı?

Folik asitin doktorların önerdiği belli bir dozu vardır. Günlük olarak bu dozu aşmamak gerekmektedir. Günde 1000 mcg folik asitin üzerine çıkarsanız karın krampları, tat bozuklukları ve gaz problemleri yaşanabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir