Festivaller Neden İptal Edildi? İptal Edilen Festivaller Hangileri 2022?

Festivaller Neden İptal Edildi? İptal Edilen Festivaller Hangileri 2022?
25.08.2022 15:00
Bu yılın mart ayından bu yana 14 festival için iptal kararı verildi. Çok tepki çeken karar ardından tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. Peki, iptal edilen festivaller hangileri 2022? Festivaller neden iptal edildi 2022?

Yaz ayları dünyanın birçok ülkesinde tatil ve eğlence için harika bir zamandır. Birçok insan denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak için yazı bekler. Yazı daha da çekici kılan bir diğer şey ise festivaller ve açık hava konserleri. Yaz aylarında dünyanın hemen her yerinde irili ufaklı müzik festivalleri düzenlenmektedir. Ama bu yaz ülkemizde festival ve konserlerden daha fazla 'yasak' ile geçti. Yaz başından bu yana 14 festival çeşitli nedenlerle iptal edildi veya yasaklandı. Elbette bu festivallerin yasaklanması çeşitli tartışmalara yol açtı. Toplumun bir kısmı festival yasağının siyasi ve ideolojik olduğunu savunuyor! Festivali yasaklayan yetkililere göre yasağın nedeni siyasi değil. Her ne sebeple olursa olsun, birçok müzik festivali ve konseri 2022 yazında valiler ve kaymakamlar tarafından yasaklanmıştır.

Festivaller Neden İptal Edildi 2022?


 Festival yasaklarının çoğunun arkasında Valilik ve Kaymakamlık vardı. Ancak bazı festivaller organizatörler tarafından iptal edildi. Festivallerin iptal edilmesinin veya yasaklanmasının birçok nedeni var! Birçok konser ve festival içki satışı, orman yangınları, çevre güvenliği ve açık hava etkinliklerinin yasaklanması gibi çeşitli nedenlerle yasaklandı veya iptal edildi. Başta sosyal medya olmak üzere pek çok kullanıcı, festivalin yasaklanmasını çok eleştiriyor. Birçok kişi bu yasakların toplumun bazı kesimlerinin yaşam tarzlarını etkilediğine inanmaktadır. Benzer şekilde birçok sanatçı, özellikle müzisyenler, yasakları eleştirmiştir. Ancak bazı vatandaşlar çeşitli nedenlerle festivalin yasaklanmasını haklı çıkarıyor. Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da festivalin yasaklanmasına ilişkin tartışmaya katıldı. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından şunları söyledi: Gençlerin eğlenmesi yasaklandığında hepimiz başımızı eğmeli miyiz sizce?” diye yasağa yanıt verdi.

12-15 Mayıs tarihleri arasında festivalde Levent Yüksel, Haluk Levent, Teoman, Hayko Cepkin ve Sagopa Kajmer gibi önde gelen müzisyenler sahne alacaktı. Ayrıca festival boyunca 10.000 bilet satıldı. Ancak Eskişehir Valiliği, "açık hava etkinliklerinin çevreye zarar vermesi" gerekçesiyle festivali yasakladı.

Festivalde aralarında Selda Bağcan, Sertab Erener, Athena, Ceza, Duman ve Mor ve Ötesi’nin de bulunduğu 50'den fazla sanatçı sahne alacaktı. Ancak Balıkesir'in Burhaniye Belediyesi, ``Halkın yoğun şikayetleri göz önüne alındığında bu, toplum barışı ve çevrenin korunması açısından uygun görülmedi'' diyerek önemli festivali yasakladı.

65. Kore-Türkiye Kuruluş Anma Konseri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlendi. Bu kapsamda duyurulan "Başkent Kültür Yolu Festivali Gelecek Konseri", "bazı sosyal medya kullanıcılarının tepkileri nedeniyle" iptal edildi. İptal edilen etkinliklerin tam listesi ise şöyle:

Eskişehir Anadolu Fest

Niyazi Koyuncu Pendik Konseri

Zonguldak Kozlu Müzik Festivali

Munzur Kültür ve Doğa Festivali

Kazdağı Ekoloji Festivali

Zeytinli Rock Festivali

Gökçeada Meryem Ana Panayırı

ODTÜ Bahar Şenliği

Muş Metin-Kemal Kahraman Konseri

Aynur Doğan Bursa ve Kocaeli Konserleri

Başkent Kültür Yolu Festivali Mirae Konseri

Başkent Kültür Yolu Festivali Ara Malikian Konseri

Apolas Lermi Denizli ve Bostancı Konserleri

Milyon Fest Fethiye

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

YAŞAM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir