Evlilik İşlemleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler

 Evlilik İşlemleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler
17.09.2021 12:00
Evlilik, birbirini seven iki insanın bir ömrü birlikte geçirmek istediğine karar vermesi, birbirlerine söz vermesi hem toplumun hem devletin hem de aile üyelerinin kendilerini bir bütün olarak kabul etmesi için yapılan bir akittir. Evlilik işlemleri için vekalet verilir mi, kaç gün sürer, evlilik işlemleri nerede yapılır, gerekli belgeler nelerdir? Nereye başvurulur?

Evlilik, birbirini seven iki insanın bir ömrü birlikte geçirmek istediğine karar vermesi, birbirlerine söz vermesi hem toplumun hem devletin hem de aile üyelerinin kendilerini bir bütün olarak kabul etmesi için yapılan bir akittir. Evliliğe karar veren çiftler ilk olarak bu isteklerini aile üyeleri ile paylaşırlar ve süreç bu şekilde hızlı hızlı gelişir. Aile üyelerinin de ön ayak olması ve doğru yönlendirmesi ile ilk olarak kalınacak ev, iş, düğün nişan, söz, yüzük takma merasimi gibi resmi olmayan işlemler gerçekleştirilir. Geçen bu süre zarfında çiftler hem birbirlerini çok daha yakından tanır hem de aile üyeleri ile de birbirleri ile iyiden iyiye kaynaşırlar. Tüm bu işlemler sırasıyla gerçekleştiğinde ise sıra işi resmiyete dökmekten geçer. Resmi nikah için pek çok teferruat gerçekleştirilir. Evlilik işlemleri olarak da bilinen zahmetli ve bir o kadar da keyifli olan bu yolcukta çiftleri neler bekliyor, neler merak ediliyor, birlikte bakalım…

Evlilik İşlemleri İçin Vekalet Verilir Mi?

Evet. Evlilik işlemleri çiftlerin birlikte yürütmeleri gereken bir işlemdir. Fakat bazı maddi sorunlar, işten izin alamama, hastalık gibi durumlarda çiftlerden biri bu işlemler sırasında eşinin yanında olamayabilir. Bu durumda ise işlerin aksamadan yürütülebilmesi için çiftlerden birinin vekaletname vermesi gerekebilir. Hatta vekalet vermek zorunlu bir işlemdir. Vekaletnamenin verilebilmesi için ise kişiler notere başvuru yapmalı ve ardından özel vekaletname almalıdırlar. Bu belgede ise vekalet sahibi ve vekalet verilen tam simi, imzası, TC kimlik numarası gibi tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde yazılmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.

Evlilik İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Evlilik işlemleri devlet dairelerinde gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu işlemler bazen randevulu olarak bazen de direkt gidilerek yapılmaktadır. Mesai saatleri içerisinde yapılan evlilik işlemlerinin toplam süresi iki ile dört gün arasındadır. Elbette evlilik işlemlerinin hangi günden başlayacağı da sürenin uzayıp kısalmasında etkilidir. Bakıldığında hafta sonuna yakın bir gün olan perşembe ya da cuma gününden başlanması bu sürenin uzamasında etkilidir. Bu nedenle mutlaka pazartesi, salı, çarşamba gibi günler ve sabah saatleri tercih edilmelidir.

Evlilik İşlemleri Nerede Yapılır?

Evlilik işlemlerinin nerede yaptırılacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Evlilik öncesi işlemler için çiftler ikametlerinin yer aldığı müftülükler ve evlendirme dairelerinden tüm işlemler sürdürülebilmektedir.

Evlilik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik işlemleri için pek çok gereken evrak bulunmaktadır. Evlilik işlemleri için gerekenler arasında ise ilk olarak evlenme ehliyet belgesi, sağlık raporu gereklidir. Bu belgeler hastanelerden ve sağlık ocaklarından alınmalıdır. Diğer gerekli belgeler ise vesikalık fotoğraflar, nüfus cüzdanı asılları ve fotokopisi, doğum belgesi, ikametgah’ gibi belgelerdir.

Evlilik İşlemleri İçin Nereye Başvurulur?

Evlilik işlemleri için başvuru yapılması gereken yerler çiftlerden birini ikametinin bulunduğu yerde yer alan belediyeler ve nikah daireleridir. Çiftler burada yer alan sağlık ocaklarından da bu şekilde randevu oluşturup gidebilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir