Evde Stüdyo Nasıl Kurulur?

 Evde Stüdyo Nasıl Kurulur?
08.09.2021 16:20
Evde stüdyo kurmak en merak edilen konulardan birisidir. Evde stüdyo için gerekenler nelerdir, stüdyo kurmanın maliyeti nedir, ev stüdyosu için bilgisayar? Ev stüdyosu için ses kartı önerisi nedir, hangi monitör kullanılmalıdır, en iyi mikrofon hangisidir?

Evde stüdyo kurmak en merak edilen konulardan birisidir. Biz de bu yazımızda evde nasıl stüdyo kurulur, evde stüdyo kurmak için neler gerekir ve stüdyo kurarken nelere dikkat etmek gerekir gibi soruların cevaplarını topladık. Evde stüdyo kurmak için öncelikle kayıt yazılım programını çalıştırmak için bir bilgisayar, kondansatörlü mikrofon, ses kartı, dinamik mikrofon, referans kulaklığı, stüdyo hoparlörü, monitör izolasyon süngeri, midi klavye, mikrofon paneli ve pop filtre gerekir. Stüdyo kurmak için en önemli faktör bilgisayardır. Bilgisayarın hızlı ve güçlü olması gerekir. Böylece daha rahat kullanılır. Bilgisayar için Macbook pro öneririz. Ses kartı ya da DAW bilgisayarda müzikleri düzenlemek, kaydetmek ve mikslemek için kullanılır. Bilgisayardan çıkan sesin daha kaliteli çıkmasını sağlayan bir faktördür. Genelde bilgisayarın yanında ses kartı da verilir. DUET, QUARTED ve Avid ses kartının yanında Pro Tools yazılımı da hediye eder. Mikrofon sadece vokal kayıt yapılıyorsa Rode NT1A kullanılması önerilir. Piyano, gitar ve zil gibi yüksek sesler için ise AKG P170 kullanılması önerilir. Kulaklık genellikle kapalı kulaklık olması gerekir. Kapalı kulaklık optimum yalıtım sağlar. 

Evde Stüdyo İçin Gerekenler Nelerdir?

Evde stüdyo kurmak için bilgisayar, ses kartı, ses kayıt programı, mikrofon, monitör, kulaklık, dinamik mikrofon, referans kulaklık, stüdyo hoparlörü, kondansatörlü mikrofon, monitör izolasyon süngeri, midi klavye, mikrofon paneli ve pop filtre gerekir.

Evde Stüdyo Kurmanın Maliyeti Nedir?

Evde stüdyo kurmak için bilgisayar dışında ses kartı, mikrofon, kulaklık, hoparlör, midi klavye, mikrofon paneli gibi ekipmanlara gerek duyulur. Bunların maliyeti ise ortalama 1000-1500 TL arasında tutar. Bu fiyata stüdyo için gereken ekipmanları alıp, kurabilirsiniz.

Ev Stüdyosu İçin Bilgisayar?

Evde stüdyo kurmak için gereken en önemli ekipmanlardan birisi bilgisayardır. Bilgisayarın hızlı, güçlü ve geniş hafızalı olması gerekir. Bilgisayarda MacOS veya WINDOWS sistemleri kullanmak önemlidir. Çünkü MacOS, ‘ ta kullanılacak ekipmanlar WINDOWS tabanlı çalışmayabilir. Bilgisayarın yeni nesil işlemciye ihtiyacı vardır. RAM 4-6 GB arasında bir depolama alanına sahip olması gerekir.

Ev Stüdyosu İçin Ses Kartı Önerisi Nedir?

Ses kartı ses kaydı için gereken en önemli ekipmandır. Sesin kalitesini belli eden şey ses kartıdır. Kayıt yazılımında bilgisayarın mikrofondan gönderilen ses sinyalini hemen işler ve güçlü ve kaliteli ses çıkmasını sağlar. En iyi ses kartı için M- Audio Air 192/4, Presonus Studıo 24c, Behringer UMC22, Focusrite Scarlett 2i2 Gen 3’ dir.

Ev Stüdyosu İçin Hangi Monitör Kullanılmalıdır?

Ev stüdyosu için gereken ekipmanlardan birisi de monitördür. Monitör en iyi ses elde etmek için kullanılan araçtır. Stüdyo monitörünün iyi kalitede olması gereklidir. En iyi monitör KRK Rokit 5 G, Adam Audıo A7x, Mackie HR824 mkII, Dynaudio BM5 mkII ve Yamaha HS8 ‘ dir.

Ev Stüdyosu İçin En İyi Mikrofon Hangisidir?

Stüdyo kurmak için gereken ekipmanlardan en önemlisi mikrofondur. En iyi ve en kaliteli ses çıkaran mikrofonun kullanılması gerekir. bunun için Rode NTK, Shure SM7B, Shure SM58 ve Sennheiser MD421 kullanılması önerilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir