Eskiden İnsanlar Elektrik Olmadan Nasıl Yaşıyorlardı?

Eskiden İnsanlar Elektrik Olmadan Nasıl Yaşıyorlardı?
04.01.2023 21:47
Eskiden insanlar elektrik olmadan nasıl yaşıyorlardı, evlerini nasıl aydınlatıyordu? İlk insanlar etçil mi otçul mu? Eskiden insanlar nasıl eğlenirdi, nasıl seyahat ederdi? Eskiden insanlar nasıl tedavi edilirdi? Eskiden yaşayan hakkında pek çok merak edilen soru bulunmaktadır. İşte detaylar.

Eskiden insan gücüne dayalı bir hayat söz konusu idi. Aydınlanmak için gaz lambaları ve mumlar kullanılır, çamaşırlar elde yıkanmaktaydı. Şimdiki son model buharlı ütüler yerine kömürle ısıtılan ütüler kullanılmaktaydı. Ya da daha eskiden yatak altında kıyafetlerin düzlenmesi sağlanırdı, kombili evlerimizin yerinde kömür hatta köylerde tezek yakılarak yaşamlarını sürdürürlerdi.

Eskiden İnsanlar Evlerini Nasıl Aydınlatıyordu?

Eskiden insanlar ateş yakarak evlerini aydınlatıyordu.  Daha sonra zaman geçtikçe ateşi yanlarında taşıyabildikleri meşaleler haline getirdikleri bilinmektedir. Sonrasında insanların evlerinde kullanmaları için geliştirdikleri kandilleri ve yağ lambalarını hayata geçirmişlerdir.

İlk İnsanlar Etçil Mi Otçul Mu?

İnsanlar otçul ya da etçil değillerdir. İnsan, omnivor yani hem etçil hem otçul bir tür olarak bilinmektedir. Bu hepçillik çeşitli derecelerde olabilir ve bu bireyden bireye değişim gösterebilmektedir.

Kimi insan etçil ağırlıklı hepçildir; kimi otçul ağırlıklı hepçil olarak bilinmektedir. Buna tür içi çeşitlilik adı verilmektedir ve spesifik olarak, omnivor diğer hayvanlarda da yaygın olarak görülen bir davranışsal çeşitlilik olarak karşımıza çıkar.

Eskiden İnsanlar Nasıl Eğlenirdi?

İnsanlar kendilerini daha özgür hissettikleri ve bir bakıma ruhen rahatladıkları bir yer keşfetmiş oldukları gözlemlenmiştir. Gezinti ve piknik olarak ortaya çıkan ve adına mesire kültürü denen bu oluşum kendi içinde coğrafi olarak farklı alanlara sıçradığı bilinmektedir.

Geceleri özellikle de mehtaplı gecelerde, insanların yalılarından kayıkla suya açılmasıyla Boğaz kayıklar ile dolduğu bilinmekteydi. Bununla insanlar kendini eğlendirirdi.

Bunun yanı sıra Mesire kültürünün hem iyi hem de kötü yanları bulunuyordu. Bu kötü yönleri önlemek için pek çok kural beraberinde getirilmişti.

Eskiden İnsanlar Nasıl Seyahat Ederdi?

İnsanların bir yerden başka bir yere gitmek için kullandıkları araçlara ulaşım araçları adı verilmektedir. Çok eskiden insanlar ulaşım için at, eşek gibi hayvanları kullanırken, tekerleğin icadından sonra ulaşım araçları geliştirmişler ve hayata geçirmişlerdir.

·            Kağnı,

·            Fayton,

·            Bisiklet,

·            Buharlı Tren,

·            Buharlı Otomobil,

·            Sal,

·            Sandal,

·            Yelkenli – Kürekli Gemiler,

·            Balonlar,

 seyahat için kullandıkları araçlar arasında yer almaktadır.

Eskiden İnsanlar Nasıl Tedavi Edilirdi?

İlk çağlarda arkeologlar tarafından yapılan çalışmalara göre tarih öncesi kafatasları incelendiğinde bir delik gözlemlenmiştir.

Kafatasının üzerinde bulunan bu delik, tarihçilere göre o zamanlarda kötü ruhları serbest bırakmak için hasta insanların başlarına açılan bir delik olduğu düşünüldüğü araştırmalarca gözlemlenmiştir. Bu tekniğe Trephining adı verildiğinden bahsediliyor. Antik çağlarda birçok kültür de hastalıkların kötü ruhlardan geldiği sanılırdı ve büyü ya da bitkisel ilaçlarla tedavi edilmesi sağlanıyordu.

Tedavi eden insanlar din adamı veya cadı doktoru olarak biliniyor ve doğaüstü güçleri ile hastaları iyileştirdiğine inanılmaktaydı.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir