Erkek Tarafı Kınada Ne Alır?

Erkek Tarafı Kınada Ne Alır?
12.11.2022 18:31
Söz, nişan, kına, düğün… Denildiğinde evlilik hazırlıkları sürecinde yapılacak birçok masraf bulunmaktadır. Erkek tarafının bu süreçte alması gereken eşyalar bulunmaktadır. Erkek tarafı kınada ne alır, süpürgeyi erkek tarafı mı alır? Erkek tarafı söz alışverişinde ne alır, çeyiz sermeye gelir mi, takıyı kime takar? Erkek tarafı nişan atarsa takılar verilir mi? İşte merak edilen cevaplar...

Kına gecesi genellikle kadınlar arasında yapılan bir organizasyon olduğu için tüm masraflar gelinin ailesine ait gibi görünse de damat tarafının da karşılaması gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Geleneklere göre kına gecesi hazırlığında gelinin kına elbisesini, ayakkabı, küpe, iç çamaşırı, takı gibi aksesuarlarını damat tarafı almaktadır. Ayrıca kına gecesinin, kına ve çerezini de erkek tarafı temin ettiği bilinmektedir.

Kına gelenekleri arasında damadın annesinin, gelinin avucuna altın bırakması da yer almaktadır. Bu nedenle kına gecesi için erkek tarafının alması gerekenler arasında geline hediye edilecek altını da sayabilmemiz doğru olacaktır.

Süpürgeyi Erkek Tarafı Mı Alır?

Geleneklere göre salon ve oturma odası eşyaları evlilikte çeyizde tarafı ne alır sorusunu yanıtlarken ilk başta sıralamamız gerekenler arasında yer almaktadır. Televizyon, buzdolabı ve kimi elektrikli ev aletleri erkek tarafı tarafından karşılanmaktadır. Örnek olarak:

·        Kettle / Su Isıtıcı

·        Elektrikli Cezve

·        Elektronik Ev Eşyası

·        Elektrikli Süpürge, erkek tarafı tarafından karşılandığı bilinmektedir.

Söz Alışverişinde Erkek Tarafı Ne Alır?

Geleneklere göre söz masrafları erkek tarafına ait olduğu bilinmektedir. Erkek tarafı gelinin söz elbisesinden söz yüzüklerine, isteme çiçeği ve çikolatasına kadar tüm masraflardan sorumlu olarak bilinir. Sözde erkek tarafının alacakları arasında geline takılacak takılar da bulunmaktadır.

Kız istemede geline damadın ailesinin takı seti takması yeterli olacaktır. Takı seti yerine 2 ya da 3 altın bilezik takıldığı da görülmektedir.

Çeyiz Sermeye Erkek Tarafı Gelir Mi?

Çeyizin hepsi gelin adayının baba evinde biriktirilmektedir. Düğünlerine ortalama 10-15 gün süre kala; çeyiz, damadın ailesi tarafından tutulan araçla gelip alınmalıdır. Yeni eve taşınan çeyiz; ailelerdeki kadınlar tarafından dolaplara yerleştirilmesi gerekir. Birbirinden farklı çeyiz serme modelleri bulunmaktadır.

Erkek Tarafı Takıyı Kime Takar?

Kız tarafı kıza erkek tarafı erkeğe takıları taktığı bilinmektedir.

Erkek tarafı geline kolye ve küpeden oluşan bir takı seti hediye etmektedir. Gelen diğer davetlilerin takı takıp takmayacağı ise aileler arasında konuşulup belirlenmektedir. Geline de set haricinde 2 ya da 3 tane bilezik de takılması uygun olacaktır.

Erkek Tarafı Nişanı Atarsa Takılar Verilir Mi?

Giymekle, kullanmakla eskiyen eşyalar alışılmış hediye sayılmaktadır. Bunlar geri istenmemektedir. Nişan yüzüğü dışında kalan tüm altınlar, takılar ve ziynet eşyaları ise geri istenebilmesi mümkün olacaktır. Nişan hediyelerinin geri istenebilmesi için, davanın nişanın bozulmasından itibaren 1 yıl içinde açılması gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir