Erasmus+ Programı İptal Edilecek Mi?

Erasmus+ Programı İptal Edilecek Mi?
03.09.2022 14:40
Erasmus+ programı pek çok öğrencinin katılım sağladığı bir program ancak çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Erasmus+ programının iptal edileceğine dair söylentiler ortaya çıktı. 2025’e kadar Erasmus olmayacak mı? Erasmus iptal mi edildi? İşte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'na uyarıda bulunarak gündeme gelen Erasmus+ programı yine şok edici bir iddiayla sosyal medya gündemine girdi: Bazı kullanıcılara göre 2025'e kadar Erasmus+ programı sonlandırılıyor. İddialarla ilgili resmi açıklama da yapıldı.

 Avrupa Birliği tarafından 1987 yılında başlatılan ve Türkiye'nin de aktif olarak yer aldığı Erasmus+ programı (Avrupa Topluluğu Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Eylem Programı),bugün sosyal medyada etkileyici iddialarla ortaya çıktı. Bazı kullanıcılara göre, Erasmus+ programı 2025'in sonunda sona erecek. Paylaşımda kaynak gösterilmezken, sadece Türkiye'de Erasmus+ programının 2025 yılına kadar askıya alınmasının görüşüldüğü belirtilirken, bir kullanıcı iptal edilen ve Türk devlet kurumları tarafından hızla reddedilen eylem hakkında yorum yaptı. Türkiye Ulusal Ajansı Twitter'da ortaya atılan iddialarla ilgili bir açıklama yaparak, programın ilerlemediği konusunda yanıltıcı sosyal medya paylaşımlarının itibar görmemesi gerektiğini vurguladı.  Erasmus+ programı son zamanlarda “öğrenci ilticası” konusuyla gündeme geldi.


Öğrenci İlticası Yaşanıyor Mu?

 Dışişleri Bakanlığı AB Konseyi Başkanı, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Ajanslar AB Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'na "Erasmus Programı ve Staj Programı" başlıklı bir yazı gönderdi. Proje grubundan ayrılan öğrenci ve öğretmenler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'na resmi bir yazıyla uyarıda bulunuldu. Bu uyarıya cevaben, yazının içeriğini gösteren bir gelişmede, Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Yunsal, 81 il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı gönderdi. Hasan Ünsal'ın yazısında, programla ilgili yakın zamanda bazı şikayetlerin geldiğine dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda Genel Müdürlüğe, Erasmus+ kapsamındaki seyahat faaliyetleri ve staj programları ile ilgili e-posta yoluyla birtakım şikayetler geldi. Hedef ülkede kalma eğiliminde olduklarını belirttiler.

 Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yazıda, son aylarda meslek kursiyerlerinin Avrupa Konseyi başkanlığındaki Türk devlet kurumlarının özellikle programa katılan ülkelerdeki (özellikle Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti) staj faaliyetlerinde Cumhuriyet),arasında, Bazı öğrenciler okulla temas kurmadan programdan ayrıldı, bazı öğretmenler ise ülkelerine bile dönmedi.

 Bu tür vakaların artması ülkemizin itibarını, yürüttüğümüz programları ve resmi pasaportlarımızı olumsuz etkiliyor. Bu bağlamda, ilgili maddelerde belirtilen hususları dikkate alarak, özellikle Erasmus+ programı olmak üzere uluslararası finansman projeleri çerçevesinde araştırma ziyaretleri ve/veya staj başvurularında bulunan katılımcılar, lütfen seçim prosedürüne çok dikkat edin.”

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir