Epilasyondan Sonra Makyaj Yapılır Mı?

Epilasyondan Sonra Makyaj Yapılır Mı?
15.12.2022 23:20
Epilasyon sonrası neler yapılacağına dair bir araştırma yaptık ve merak edenler içinde doğru bilgilerle yazımızda yayınladık. Epilasyondan sonra makyaj yapılır mı, ne zaman kese yapılır, neden kese yapılır? Epilasyondan su değerse ne olur, solaryuma girilir mi, hangi kese kullanılır?

Epilasyon işleminden sonra özellikle yüz bölgesine makyaj yapılmaması gerekir. Çünkü uygulanan işlem deri altına yapılan müdahale olmasından ötürü makyajın kimyasal maddeleri cildi tahriş edecek boyuta getirebilir. Uzmanlar tarafından özellikle epilasyonun uygulandığı bölgeye bir gün boyunca su değmemesi ve makyaj yapılmamasına dair bilgilerle uyarırlar. Bu uyarılara uymayıp bu tehlikeli işlemleri yaparsanız yüzünüzde kalıcı lekeler oluşabilir.

Epilasyondan Sonra Ne Zaman Kese Yapılır?

Epilasyon işleminden sonra bir gün o bölgeye su vurulmaması daha sağlıklı olur. Çünkü ışınlı bir uygulama olduğu için su vurulması ile deride yanıklar oluşabilir. Bu yanıkların engellenmesi ve daha sağlıklı bir cilt olması için kese işlemini de bir gün sonraya saklayabiliriz. Hem epilasyon için üretilen keseler de farklıdır. Çünkü bu bölgeye sert bir kese ile temizleme yapamazsınız. Yumuşak ve etkisi kuvvetli kese ürünlerini almanız gerekir. Mümkün olduğunca o bölgeye duş jeli ve şampuan hemen vurmayınız. Çünkü onların içindeki maddeler hem kıl köklerinin tekrar çıkması hem de tahriş oluşmasına neden olacaktır. Sadece su ile bir gün sonrasında kese yapmanız daha uygun olacaktır.

Epilasyon Sonrası Neden Kese Yapılır?

Epilasyon sonrasında kese yapılmasının nedeni ölü derinin atılmasıdır. Çünkü epilasyonla beraber sadece kıl kökleri yok olmaz. Ciltteki ölü derilerin atılmasına da yardımcı olan bir işle meydana gelir. Bu ölü derinin ve epilasyonun temizlenmesi için bir gün sonra kese yaparak ölü derinin atılmasını sağlanır. Böylece hem cildin pürüzsüz olması hem de daha kökten bir temizleme meydana gelmiş olur.

Epilasyon Sonrası Su Değerse Ne Olur?

Epilasyon uygulamalarından sonra ilk uyarı o bölgenin su ile yıkanmaması olacaktır. Eğer hafif bir su değerse sıkıntı yaratmaz. Fakat sıcak suyla uzun süre yıkamanız ciltte kızarıklıkla köklerde tahrişin oluşmasına neden olabilir. Bu da cildinizin kızarma ve kötü bir leke oluşmasına neden olacaktır. Bir gün sonra banyo yapmanız ve mümkünse krem ve kimyasal ürün barındıran ürünleri kullanmamanız tavsiye edilir.

Epilasyondan Sonra Solaryuma Girilir Mi?

Epilasyon uygulamalarından sonra solaryuma kesinlikle girilmemesi gerekir. solaryumda sıcaklık oranının yüksek olması derinin kısa sürede yanıklar oluşması ile kişilerde rahatsızlıklar ile baş etmesine neden olacaktır. Bu yüzden epilasyon sonrası hatta uygulamayı aldığınız süre içinde ne güneşe çıkmanız ne de solaryuma gitmeniz istenir. İkisi de cilt için zararlı olur. Epilasyon işlemi de bir ışınla meydana geldiği için solaryumun etkisi ile uygulanan kıl köklerinin tahriş oluşmasına neden olur. Bu da ciltteki birçok sorunla uğraşmanızı sağlayacaktır.

Epilasyondan Sonra Hangi Kese Kullanılır?

Epilasyon günümüzde en çok tercih edilen kılları yok etme işlemleri arasında gelir. Bu uygulamayı hayatımıza soktuğumuz andan itibaren dikkat etmemiz gereken bir takım hususlar vardır. Normal yıkandığımız keselerle değil de daha yumuşak dokulu ve pamuk olan keselerin kullanılması epilasyon sonrası cildi daha pamuksu yapacaktır. Sert olan keselerin cildi çizecek kadar olumsuz etkilenmesinden ötürü kullanmanız tavsiye edilmez.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir