Emre Erçiş Kimdir?

Emre Erçiş Kimdir?
13.08.2021 13:01
Basın yayın organlarında ve sosyal medyada gündeme dair yaptığı değerlendirme ve çarpıcı yorumlarla adından söz ettiren isim gazetecidir. Emre Erciş kimdir, nerelidir, ByLock raporu, hangi gazetede çalışıyor? Silahlı saldırı sebepleri nedir, son durumu nedir? Emre Erciş Sedat Peker ve 15 Temmuz olayı nedir?

Basın yayın organlarında ve sosyal medyada gündeme dair yaptığı değerlendirme ve çarpıcı yorumlarla adından söz ettiren isim gazetecidir. Bir kızı vardır. 1979 yılında Antalya’da dünyaya gelmiş ve İstanbul Silivrikapı’da ikamet etmektedir. Serbest gazeteci olarak mesleğini sürdüren Erçiş, gündemdeki olaylara farklı bakış açısı getirmesiyle tanındı. Yaptığı sert ve çarpıcı yorumlarla gündem olmayı başaran gazeteci özellikle siyasiler ve önemli isimlerle ilgili bir süredir yorumlar yapıyordu. Silahlı saldırıya uğrayan gazeteci daha öncesinde 15 temmuz ve organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in bağlantılarını deşifre eden paylaşımlarda bulunmuştu. Sosyal medya üzerinden binlerce kişi gazeteciye yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Emre Erçiş Nerelidir?

Gündem ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla dikkat çeken gazeteci Emre Erçiş’in nereli olduğu gündem olmasından sonra en çok merak edilenler arasına girdi. Kim olduğu araştırılmaya başlanan gazetecinin doğum yeri Antalya’dır. 1979 yılında dünyaya gelen isim İstanbul’un Fatih ilçesinde saldırıya uğradı. İkametine yakın yerde olan Kocamustafapaşa’da silahlı saldırıya uğrayan gazetecinin durumunun iyi olduğu açıklandı.

Emre Erçiş ByLock Raporu

Karşı gazetesi çalışanlarına yönelik yapılan FETÖ soruşturması sonrasın gazetenin sahibi Turan Ababay’ında aralarında bulunduğu 11 gazeteci için toplam 7,5 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenmişti. Karşı Gazetesi yönetici ve çalışanlarına İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. İnternet sitesi ve sosyal medya hesaplarında yaptığı bazı haber ve paylaşımlarda şüpheliler hakkında hazırlanan MASAK raporunda ByLock’a toplam 1392 kez erişim sağlandığı tespit edildi. Karşı Gazetesinde çalışan Emre Erçiş bu soruşturmada ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek’ suçundan 15’yıla kadar cezası istenen isimlerden biriydi.

Emre Erçiş Hangi Gazetede Çalışıyor?

Emre Erçiş bağımsız bir gazetecidir. Bir süre Karşı Gazetesinde görev yapan gazeteci şu sıralar bağımsız gazetecilik yapmaktadır. Sosyal medya yaptığı paylaşımlar ile adından söz ettiren gazeteci uğradığı silahlı saldırı sonucunda gündem oldu. Olayla ilgili polisin soruşturma başlatmasının ardından avukatı olayla ilgili açıklama yaparak durumunun iyi olduğunu belirtti.

Emre Erçiş Silahlı Saldırı Sebebi Nedir?

Kendini bağımsız gazeteci ve danışman olarak tanıtan Erçiş, bir süredir sosyal medya platformları ve basın yayın aracılığıyla yazı ve haberlerini paylaşıyordu. Yazdığı yazılar ve sosyal medya paylaşımları sebebiyle birçok kez FETÖ ve partilerin hedefi haline geldi. Yaptığı paylaşımlardan dolayı sosyal medya hesabı kapatılsa da açtığı hesaplarla habercilik yapmaya devam etti. Adından sıklıkla söz ettiren gazeteci saldırıya uğramadan önce organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in bağlantılarını deşifre eden paylaşımlarda bulunmuştu.

Emre Erçiş Son Durumu Nedir?

Silahlı saldırı sonucunda hastaneye kaldırılan Erçiş için ilk açıklama avukatından geldi. Durumunun iyi olduğunun açıklamasının arkadaşı Akif Şükür hastanede bekleyen basın mensuplarına açıklama yaptı. Olay esnasında Erçiş’in 9 yaşındaki kızını annesinin yanına götürürken silahlı saldırıya uğradığı belirtildi. Sol ve sağ ayağına ateş edildiği öğrenilen gazetecinin sağ bacağında kaval kemiğinde kırık olduğu ve ameliyata alınacağı bildirildi.

Emre Erçiş Sedat Peker Olayı Nedir? 

Gazeteci Emre Erçiş silahlı saldırıya uğradı. Kurşunların bacağına isabet etmesi sonrasında kaldırıma yığılan ve kanlar içinde kalan Erçiş’e ilk müdahale çevredekiler tarafından yapıldı. Bir süre önce organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in bağlantılarını deşifre ettiği paylaşımlarda bulunduğu öğrenildi. Sosyal medya hesabı üzerinden Sedat Peker’in eşi ve Aliye Uzun’un ilişkisini gündeme getiren paylaşımda bulunmuştu. Sedat Peker’in Aliye Uzun’dan ricada bulunarak eşini dergiye kapak yapmasını istediğini yazan gazetecinin silahlı saldırıya uğraması sonucunda akıllara yaptığı paylaşımları getirdi.

Emre Erçiş 15 Temmuz Olayı Nedir?

Çeşitli sosyal medya platformlarında yazdığı yazılar ve yorumlar ile yazı ve videolarını paylaşan bağımsız gazeteci Emre Erçiş, tweet dizisi yayınlanarak ilişkiler ağı paylaşımı yapmıştı. 15 temmuz darbe girişimine kadar uzanan ilişkiler ağı ve yaptığı paylaşımlar ile ilgili saldırıya uğrayabileceği ifade etmişti. Daha öncesinde siyasi ve önemli isimler ilgili yaptığı paylaşımlarda adından söz ettiren bağımsız gazeteci kendisine zarar verilebileceğinden bahsetmişti.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir