Emrah Apartmanı Davasında 22,5 Yıl Hapis İstemi

Emrah Apartmanı Davasında 22,5 Yıl Hapis İstemi
24.06.2022 10:55
İzmir depreminde 30 kişinin hayatını kaybettiği Emrah Apartmanı davasında yeni bir gelişme yaşandı. Savcı, tutuksuz 2 sanık için 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteminde bulundu.

İzmir'de 30 Ekim 2020'de gerçekleşen depremde 30 kişinin hayatını kaybettiği Emrah Apartmanı davasında, savcı mütalaasını açıklayıp, tutuksuz 2 sanık için 'bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan ayrı ayrı 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istedi. Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020'de 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde yıkılan Bayraklı'daki Emrah Apartmanı'nda 30 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

Serbest Bırakılan Sanık Hayatını Kaybetti

Depremin ardından başlatılan soruşturma kapsamında binanın müteahhidi Hayati Uzun, statik-betonarme proje müellifi ve fenni mesulü Turgay Akkoçlu ve sürveyanı Hüseyin Bilgin Sert gözaltına alındı. Turgay Akkoçlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Hayati Uzun ve Hüseyin Bilgin Sert, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturmanın ardından şüpheliler hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan hapis istemi talebiyle dava açıldı. Yargılama süreci devam ederken, Hüseyin Bilgin Sert hayatını kaybetti. 3'üncü celsede ise Turgay Akkoçlu tahliye edildi. İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün davanın 5'inci duruşması görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık Turgay Akkoçlu ile şikayetçiler ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz sanık Hayati Uzun sağlık durumu iyi olmadığı için duruşmaya katılmadı.

Savcı Sanıkların Tutuklu Yargılanmasını İstedi

Savcı her sanık için 'bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan ayrı ayrı 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Duruşmada söz verilen şikayetçi avukatları, olası kast olduğunu düşündüklerini belirtti. Sanıkların tutuklu yargılanmasını talep etti. Sanık Turgay Akkoçlu, tutuklama istemi hakkında kaçmadığını belirterek, "Katılmıyorum. Arandığımı öğrendim an kendim polise gittim. Ben fenni mesulum. İnşaatı yapan kişiler hakkında bir şey olmadı. Ben eleştiriliyorum. Sanki bütün kararları ben vermişim gibi davranılıyor, bu yanlıştır" söyleminde bulundu. Sanıkların adli kontrollerinin devamına karar veren, mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir