Elektrikli Battaniye Sağlığa Zararlı Mı?

Elektrikli Battaniye Sağlığa Zararlı Mı?
08.10.2022 17:53
Elektrikli battaniye sıcaklığı, kimi zaman bir sevgilinin omzuna kimi zaman da bir anne kucağına denk olabilmektedir. Elektrikli battaniye sağlığa zararlı mı, elektrik çarpar mı, radyasyon yapar mı; ne kadar zamanda ısınır, ne kadar elektrik harcar, ne kadar zamanda ısınır ve temizliği nasıl yapılır? Bu yazımızda elektrikli battaniye ile ilgili tüm sorularınızın cevabını bulacaksınız.

 Elektrik battaniye kış mevsiminde ısınmak için seçtiğimiz araçlardan birisidir. Uzun süreli elektrikli battaniye kullanımının sağlığa zararları oldukça fazladır. Elektrikli battaniye çalışırken uyumak radyasyona maruz kalmamıza sebep olmaktadır. Beden sıcaklığının artması hücrelerinizin ve genlerinizin dengesini bozabilir, bu durum ilerleyen süreçte kansere sebep olabilir.

 Size elektrikli battaniyeyi zararlı olmaktan kurtaran bir tavsiyemiz var. Elektrikli battaniyeyi kullanmadan 15-20 dakika önce yatağı ısıtın. Yatağın ısındığından emin olduktan sonra fişi çekin. Elektrik battaniye ile uyuduğunuzda fişi mutlaka kapatın.

Elektrikli Battaniye Elektrik Çarpar Mı?

 Elektrikli battaniye uygun fiyata ısındırma olanağı sağladığı için tercih edilmektedir. Ancak elektrikli battaniye dikkatli kullanılmadığında birçok kazaya neden olmaktadır.  Elektrikli battaniye uzun süreli çalıştığında ısı battaniyenin kablolarına zarar vermeye başlar.  Bu durum uzun süreli elektrikli battaniye kullanımında yangın veya elektrik çarpması kazalarına neden olur.

Elektrikli Battaniye Çalışırken Yatılır Mı?

 Elektrikli battaniyenin kanser hücrelerini arttırma riskinden dolayı fişte elektrikli battaniye ile uyumak sağlığa zararlıdır. Elektrikli battaniye dikkatli kullanılmadığında elektrik çarpması ve yangın gibi kazalara neden olmaktadır.  Sizin için önerimiz uyumadan 15-20 dakika önce yatağı ısıttıktan sonra elektrikli battaniyenizi prizden çekip uyumanızdır.

Elektrikli Battaniye Radyasyon Yayar Mı?

  Elektrikli battaniyenin radyasyon yayıp yaymadığı sorusu sıklıkla sorulmaktadır.  Elektrikli battaniyeler, elektrikle çalıştığından dolayı elektromanyetik radyasyon yaymaktadır. Kısa süreli elektrikli battaniyenin prizde kalması radyasyon miktarını azaltır. Size önerimiz; 15-20 dakika elektrikli battaniyeyi prize takarak ısıtın. Battaniyenizin ısındığına emin olduktan sonra prizden çıkarın.

Elektrikli Battaniye Ne Kadar Zamanda Isınır?

 Elektrikli battaniye kışımızı bahar yapan güzel araçlardan biridir.  Elektrikli battaniyeler 15-20 dakikada ısınır. Bu battaniyeler ısındıktan hemen sonra prizden fişin mutlaka çekilmesi gerekir.

Elektrikli Battaniye Yıkanır Mı?

 Elektrikli battaniye ile diğer battaniyelerin yapısı oldukça farklıdır. Bu yüzden elektrikli battaniyeleri yıkamamak ve deterjan ile temizlememek gerekir. Elektrikli battaniye temizleme işlemi kuru bir bez ile battaniyeyi silerek ve havalandırmak şeklinde olmalıdır.

Elektrikli Battaniye Ne Kadar Elektrik Harcar?

  Elektrikli battaniyenin kullanım sürelerine göre tüketilen elektrik miktarı ve ücreti değişmektedir. Elektrik battaniyenin ılık seviyesinde 40 watt, sıcak ayarında ise 50-100 watt arası elektrik tüketimi olmaktadır. Ortalama bir elektrikli battaniyede 85 watt tüketimi olmaktadır. 24 saat kullanımda 150 TL civarında bir elektrik faturası ödeyebilirsiniz. Ancak elektrikli battaniyenin normal kullanımında faturaya ek 30 TL civarında bir fatura ödeyebilirsiniz.

Elektrikli Battaniye Temizliği Nasıl Yapılır?

 Elektrikli battaniyeyi yıkamak ve deterjan ile temizlemek battaniyenin elektrik sistemini bozar. Elektrikli battaniye ile diğer battaniyeler aynı değildir. Elektrikli battaniye kuru bir ile temizlenmeli ve havalandırılmalı. Elektrikli battaniye temizliği için temiz kuru bez ile silmek ve havalandırmak oldukça yeterlidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir