Ekmek Saklama Konusunda Yanılgı: Buzdolabı Değil, İşte Doğru Yöntem!

Ekmek Saklama Konusunda Yanılgı: Buzdolabı Değil, İşte Doğru Yöntem!
02.11.2023 20:12
Ekmeğinizi buzdolabına koymak, onun bayatlamasını önlemez, aksine daha kötü sonuçlara yol açabilir. İşte ekmek saklama konusunda uzmanların önerdiği doğru yöntemler!

Ekmeği Buzdolabına Koymak Hata İmiş

Ekmeğin küflenmesinden dolayı duyduğum endişeyi fırın ya da ekmek bayilerinde paylaşırım. Mümkün olduğunca da günlük ve yeteri kadar ekmek almaya özen göstersem de zaman zaman ekmek kalıyor. Ve her nedense yazın fazlasıyla kısın zaman zaman ekmek teknesinde beklettiğim ekmeğin 24 saati geçmeden küflendiğine şahit olurum. Ve bu şikayetime aldığım cevap ise, "buzdolabına koyarsanız küflenmez". İyi de soğuk soğuk da yenmez, hem de bir iki denemede ekmekte tat diye bir şey de kalmıyor deyince, hemen herkes biz saklıyoruz. Yiyeceğimiz zaman fırında ısıtıyoruz" diye akıl verseler de bu sözler beni hiç tatmin etmez.


Sanki fırını ısıtacağız diye bir ekmek için harcanacak elektrik parası bedavaymış gibi.

Neyse artık bu durumdan sıkıldım ve araştırdım.

O da ne, internette yaptığım araştırmalarda ekmeğin buzdolabında saklanmaması yönünde yazılar gördüm. Ve özetleyerek bilmek istersiniz diye sizlerle paylaşıyorum.

İşin uzmanları ekmeği buzdolabına koymamayı öneriyorlar :)

"Ekmeğin korunması için yürütülen yöntemler arasında en önemlisi ekmeğe buzluğa koymak. Peki, ekmeği buzlukta korumak doğru mu yanlış mı? Buzdolabı ekmeklerinizi çabucak kurutur. Ekmeği buzdolabına koymak onu diğer besinler gibi taze tutmaz, aksine daha ''bayat'' hale getirir. Eğer dilimlenmiş sandviç ekmeği değilse ekmeği ekmek kutusunda veya dondurucuda saklamalısınız. Dondurucudaki ekmek sarılı olmalı böylece nemlenmez. Dondurucudan çıkardıktan sonra yemeden veya tost yapmadan önce tamamen çözülmesini beklemelisiniz.

Ekmek hepimizin tükettiği ve en çok yediğimiz besin ama buzluğa koyunca bir tehlike haline dönüşüyor. Özellikle ekmeği buzluğa koyduğumuzda içindeki bazı mineraller ve bakteriler harekete geçiyor ve birtakım rahatsızlıklara yol açıyor.

Zira ekmek, buzdolabına girdikten sonra içindeki karbonhidrat molekülleri ‘retrogradasyon’ ya da daha Türkçe bir ifadeyle “geriye hareket” durumu yaşıyor. Bu durum da ekmeğin içindeki moleküllerin kristalize olduğu anlamına geliyor. “Moleküller kristalize olursa ne olur ki?” diyenler için hemen açıklayalım: Kötü bakteriler harekete geçiyor, önce sıcak sonra soğuk tarafa çıkınca ekmek kanserojen bir hal alıyor. Aman dikkat!

Ekmek nasıl saklanır?

Ekmeklerin bozulmaması ve bayatlamaması için ilk alacağınız önlem temiz, serin bir ortamda hava almayacak şekilde, özel saklama kaplarında saklayabilirsiniz. Mutfak tezgahınız bile 2-3 günlük bir süre için buzdolabından daha doğru bir tercih olacaktır. Bu nedenle eğer bir ekmeği uzunca bir zaman diliminde tüketebiliyorsanız buzdolabı yerine dondurucuda, mümkünse hiç hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler

MUTFAK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir