Doğum Sancısı Nasıl Olur?

Doğum Sancısı Nasıl Olur?
29.12.2022 21:41
Doğum sancısı ilk annelik deneyimi yaşayan kişiler için stresli olabilir. Stres yaratan bu durum hakkında anneleri rahatlatacak araştırmalar gerçekleştirdik. Doğum sancısı nasıl olur, nst doğum sancısı kaç olmalı, adet sancısı gibi mi başlar, adet ağrısına benzer mi? Doğum sancısı belden mi başlar, belirtileri nelerdir, başladığından bebek hareket eder mi?

Doğum sancıları anne adaylarının 38. Haftadan başlaması ve 42. Haftaya kadar uzaması beklenebilir. Ağrının ilk bele vurması ile şiddetinin giderek artması gerekir. Bazı doğum sancıları 5 dakika kadar sürdükten sonra kesilebilir. Sonra tekrardan şiddetli bir şekilde artacaktır. Eğer 38. Haftayı geçmişseniz hemen doktor kontrolüne ve gözetimine alınmanız gerekir. Daha erken haftalarda yalancı doğum sancısı denilen ağrılar da baş gösterebilmektedir. Bunlar genel de geçici olmaktadır. Endişe etmeyin.

Nst Doğum Sancısı Kaç Olmalı?

Nst doğumun yaklaşmasına yakın 36. Haftadan sonra annelerin kontrole gelmeden önce yaptırdığı bir uygulamadır. Bu uygulamada anne ve bebeğin kalp atışlarının dinlenmesi sonucunda var olan durumun kötüye gidip gitmediği hakkında bilgi alınır. Eğer kalp atışlarında ve hareket sisteminde bir sıkıntı varsa anneye ve bebeğe gerekli işlemler yapılır.

Doğum Sancısı Adet Sancısı Gibi Mi Başlar?

Evet, doğum sancısı adet sancısına benzer niteliktedir. Fakat bu ağrının şiddetlenmesi sonunda daha farklı boyuta ulaştığını belirtmek isteriz. Bele vuran ağrı beş dakika da bir durarak şiddetinin daha fazla artması ile ve suyun gelmesi halinde rahatsız bir boyuta ulaşır.

Doğum Sancısı Adet Ağrısına Mı Benzer Mi?

Doğum sancısını kimi anneler adet sancısına benzetebilir. Çünkü bu sancının belde başlaması aynı şekilde adet döngüsünün bu şekilde oluşmasından kaynaklanır. Bazı kişilerde yalancı doğum sancıları başlar. Bundan korkmamaları gerekir. Çünkü bu durum kısa bir süre sonra gelip geçer. Eğer düşük riski ve sorunlu hamilelik geçiren annelerin başına doğum sancısı gibi ağrılar geliyorsa hemen uzmandan yardım almakta fayda var.

Doğum Sancısı Belden Mi Başlar?

Doğum sancısının ilk vurduğu yer bel bölgesidir. Çünkü çocuk bu bölgeden aşağı doğru eğimi olduğu için belle başlayan sancı kasıklara vurması ile doğumun başladığının habercisi olmaktadır. Eğer bu sancıyı anneler şiddetli bir şekilde hissetmiyor ve sadece sularının gelmesi gibi durumla karşılaşıyorlarsa bu da riskli olduğu için doktora gitmekte yarar vardır.

Doğum Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Doğum sancısı belirtileri her hamile annede hissedilmez. Bazılarında sadece doğuma yakın suyun gelmesi ve sonrasında sancı başlayabilir. Ya da anne adayın bebeğinin alınması gereken bir durum vardır hemen sezeryana alınarak sancı çekmeden doğumu gerçekleşmiş olur. İlk belirti olarak aralıklı olarak bele vuran sancının şiddetidir. Bu şiddeti iyi dinlemek gerekir. Eğer bir defa olup ağrı kayboluyorsa doğum başlamamıştır. Ama sancı 5 dakikada bir vurmaya başladıysa doğuma hazır olmanız gerekir.

Doğum Sancısı Geldiğinde Bebek Hareket Eder Mi?

Bebek doğum sancısı olduğunda annenin rahmine yavaşça inmeye başlar. Bu sırada hareketlenmeler olabilir. Endişe edecek bir durum yoktur. Doğru nefes alışverişle bu durumu doğru şekilde geçirebilirsiniz. Eğer tek başınızaysanız birinden yardım alarak hastaneye gitmenizi öneriyoruz. Bebeğin hemen doğması an meselesi olabilir. Ya da bazı hamilelerde doğum sancısı başlasa da bir güne varana kadar bebek anne rahim kanalına inmeyebilir. Bu yüzden hemen telaş yapmadan tabi elinizi sıkı tutarak müdahale edecek birilerine ulaşmayı deneyin.

 

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir