Doğru Poz Vermek Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Doğru Poz Vermek Hakkında Merak Edilen Bilgiler
23.09.2021 16:30
Fotoğraflar artık günlük hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Poz vermek anlamı nedir, kadınlar ve erkekler için poz verme teknikleri neler, bebekle poz verme önerileri neler? Poz vermek deyim midir? Tesettürle poz verme önerileri neler? Tüm bu soruları sizin için araştırdık.

Fotoğraflar artık günlük hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Şuan bulunduğumuz dijital çağda hepimizin elinde akıllı telefonlar kameralar gibi bir sürü yeniliğin ortaya çıkması ile beraber artık hemen hemen her aygıttan fotoğraf çekebilir hale geldik. Bu fotoğrafları da birçok paylaşım sitelerinde veya sadece bir anı olarak telefonlarımızda saklamaktayız. Tabii ki bu fotoğrafların güzel gözükmesi bizim için çok önemli. Bu yüzden doğru poz vermek ve kamerada daha estetik biçimde çıkmak için nasıl doğru poz verildiğini bilmek önemelidir. Bu sayede çok daha güzel ve doğal fotoğraflar yakalayabiliriz.

Poz Vermek Anlamı Nedir?

Poz vermek demek kameranın karşısında veya bizim resmimizi alacak herhangi bir alanda fotoğrafta veya resimde bulunmak istediğimiz genel vücut duruşu anlamına gelir. Eğer kamera karşısında güzel ve estetik bir duruş sergilersek bu fotoğrafların daha güzel ve etkili çıkmasını sağlar. Vücudunuzu doğru kullanmayı bildiğiniz zaman güzel bir fotoğraf yakalamak için bir programa veya bir efekte ihtiyacınız kalmadan gayet güzel ve estetik fotoğraflar yakalayabilmeniz mümkündür.

Kadınlar İçin Poz Verme Teknikleri Nedir?

Poz verme teknikleri kadınlara ve erkeklere göre farklılık göstermektedir. Kadınlarda poz verme şekilleri genelde fiziğini daha güzel göstererek etkileyici fotoğraflar yakalamayı amaçlar. Bunun için birçok farklı türde poz verebilme şekilleri vardır. Eğer etkileyici bir boydan fotoğraf çekmek istiyorsanız bedeninize hafif bir eğim vererek bacaklarınızı da birbirine çapraz konumlandırmalar yaparsanız güzel bir fotoğraf yakalayabilirsiniz. Bir diğer poz örneği ise duvara yaslanarak verilen pozlardır. Bu pozlarda vücudunuzu doğru konumlandırdığınız zaman estetik bir görünüm sağlar. Eğer oturma pozisyonunda fotoğraflar çekmek isterseniz kollarınızla bedeninizi arkadan destekleyerek kafanızı geriye düşürüp saçlarınızı da serbest bıraktığınız zaman yine etkili bir fotoğraf edinmiş olursunuz. Son verebileceğim örnek ise vücudunuzu yatay pozisyonda bırakarak kollarınızı estetik bir şekilde tutup ve yüzünüze odaklanan bir kamera ile fotoğraflar çekin buda güzel fotoğraflar çekmeniz için güzel bir poz örneğidir.

Erkekler İçin Poz Verme Teknikleri Nelerdir?

Erkeklerin poz verirken ki genel duruşu asil ve karizmatik olmaktır. Bu yüzden fotoğraf çekilirken özgüvenli olmak önemlidir. Özgüven olmayınca bu tür istenilen fotoğraflar pek mümkün olamıyor. Bu konuyu hallettikten sonra poz önerilerine geçebiliriz. Boydan fotoğraf çekinirken önemli olan noktalardan biri yönünüzü tam olarak kameraya vermeden 30 derece gibi bi açıyla kameraya karşı durmalısınız bu sizi daha asıl gösterecektir. Gözleriniz özel bir poz vermediğiniz sürece kameraya dönük olmalı. Bir yere yaslanarak poz verecekseniz de gövdenizi hafif kırmak daha güzel bir açı kazandıracaktır. Yüz mimiklerine değinecek olursak, mimikleriniz hafif gülümsemeli ve çok sırıtmadan şekil almalı. Hafif bir tebessüm hali fotoğrafınızın daha doğal olmasını sağlayacaktır. Üzerinizde ceket türü bir hırka varsa elinizin ceketinizin yakasında durabilir veya isteğiniz dahilinde bir elinizi cebine koyabilirsiniz. Bu tür pozlar vermek güzel fotoğraflar ortaya çıkartacaktır.

Bebekle Poz Verme Önerileri Nelerdir?

Bebekler zaten oldukça sevimli duruşlarıyla fotoğrafınıza ayrıca bir tatlılık ve güzellik katacaktır. Bebeğinizle verebileceğiniz pek çok poz çeşidi vardır. Örneğin bebeğiniz omzunuzda uyurken fotoğraf çekmeniz oldukça masumane bir fotoğraf demektir. Yemeğini her yerine boca ettiğindeyse suratlarında yine sevimli bir ifade görebilirsiniz. Bunu fotoğraflamak oldukça güzel bir anı olacaktır. Bunun dışında bebeğiniz uyurken, bir parmağınızı tuttuğunda, ilk dişleri çıktığında, ilk adımlarını atarken, babasıyla sarıldığı zamanlar gibi zamanlarda oldukça güzel ve anı niteliğinde fotoğraflar yakalamanız mümkündür.

Poz Vermek Deyim Midir?

Poz vermek TDK’ye göre bir deyim niteliği taşımaktadır. Poz vermek deyiminin anlamıysa resim çektirmek için durum almak manalarına gelmektedir. Örnek bir cümleyle ifade etmek gerekirse “poz vermek için güzel bir alan arıyordu” örneklendirmesinde poz vermek deyiminin kullanıldığını görebilirsiniz.

Tesettürle Poz Verme Önerileri Nelerdir?

Tesettürlü poz verme önerilerine geldiğimizdeyse güzel fotoğraflar yakabilmek için birçok farklı türde poz seçeneğiniz var. Eğer daha çok spor giyiniyorsanız rahat duruşlar sergileyebilirsiniz poz verirken. Genel olarak kadınların poz verişlerine göre benzer niteliktedir. Şal gibi bir başörtü kullanıyorsanız salınızın uçlarından tutarak pozlar verebilirsiniz veya herhangi bir başörtü kullanıyorsanız başörtünüzü düzeltir gibi pozlar verebilirsiniz. Uzun elbiseler giydiğiniz zaman bir bacağınız hafif önde olmak üzere yüzünüzü kameraya karşı hafif bir eğimle yönlendirerek pozlar verebilirsiniz. Daha çok portre fotoğraflar tercihinizse, yanağınızı avuç içine yaslayarak pozlar vermeniz de güzel portre fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir