Deprem Vergisi Nasıl Toplanıyor?

Deprem Vergisi Nasıl Toplanıyor?
11.02.2023 20:53
6 Şubat 2023 yılında yerel saat ile 04.17’de gerçekleşen merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan yıkıcı depremin ardından insanların merak ettiği bir diğer soru da deprem vergilerdir. Peki Deprem vergisi nasıl toplanır, ne işe yarar, nasıl ödenir, vergisinin adı nedir? Deprem vergisi kimlerden alınıyor, hangi yıl çıktı, hala alınıyor mu? Sizin için araştırdık.

Deprem vergileri ek vergiler kapsamında toplanmaktadır. 1999 yılında merkez üssü Gölcük’te olan deprem sonrasında toplanmaya başlanan vergidir. Deprem vergisi olarak bildiğimiz vergi özel işlem ya da özel iletişim vergisidir. Yani telefon faturalarımızda ödediğimiz %7,5 oranındaki vergi “özel iletişim vergisi“ dir.

Deprem Vergisi Ne İşe Yarar?

Depremin yarattığı ekonomik kayıpları yerine koyabilmek amacıyla alınan ek vergidir. Depremin sebep olduğu tüm yıkımlar için kullanılmaktadır. Deprem afetinin sebep olduğu yıkık köprü, hastane, yol yapımı için harcanan bir vergidir.

Deprem Vergisi Nasıl Ödenir?

1999yılında Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra ülkemizde çok büyük bir can ve mal kaybı meydana gelmiştir. O dönemde alınan deprem vergileri bu kayıpların yaralarını sarmak için devlet tarafından toplanmıştır.

Bütçe açıkları ve mali krizlerden dolayı IMF ile Stand By anlaşmaları bütçeleri kapatmak için yapılmıştı. Ancak bu yaraları sarmak yerine yeni vergi yükleri olarak yine Türk vatandaşlarının omuzlarına bindirilmişti.

Deprem vergileri sabit telefon faturaları, digital ve kablolu TV, cep telefonu ve internet hizmeti gibi faturalardan %7,5 oranında alınmaktadır.

Deprem Vergisinin Adı Nedir?

Yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak adlandırılan 2023 6 Şubat günü meydana gelen arka arkaya 2 yıkıcı deprem sonucunda 10 il etkisi altına alınmış büyük bir can ve mal kaybına sebep olmuştur. Yakın zamanda gerçekleşen bu depremin yankıları şiddetli şekilde devam ederken insanların aklına zamanında ödedikleri deprem vergileri gelmiştir.

Bizim mevzuatımızda deprem vergisi adında bir vergi bulunmamaktadır. Vatandaşlardan deprem vergisi olarak alınan verginin adı özel işlem ve özel iletişim vergileridir. Özel iletişim vergisi, gider vergileri kanunu kapsamında düzenlenmiş tek madde olarak oluşturulmuş bir vergidir. Yani Türkiye’de özel iletişim vergisi kanunu adında herhangi bir kanun bulunmamaktadır.

Deprem Vergisi Kimlerden Alınıyor?

Her ay aldığımız hizmet ve servislerin bedeli olarak ödediğimiz vergidir. Türkiye’de doğrudan deprem vergisi adı altında bir vergi bulunmasa da özel iletişim vergisi olarak alınan verginin içerisinde deprem için vergi alınmaktadır. Özel iletişim vergisi (ÖİV) telefon faturalarımıza, internet hizmetimize, konuşma ve mesajlaşma için aldığımız hizmet karşılığında ödenmektedir.

Deprem Vergisi Hangi Yıl Çıktı?

1999 yılında meydana gelen Gölcük ve Düzce merkez üssü depremde binlerce kişinin hayatını kaybetmesi ve binlerce insanın da evsiz kalması sonucunda toplanmaya başlanan vergidir. İlk toplanmaya başladığında 1 sene olarak planlanmış ama 1999 yılını talip eden her aralık ayında bir kez daha uzatılmıştır. En sonunda 2003 senesinde devamlı hale getirilmiştir.

Deprem Vergisi Hala Alınıyor Mu?

Devletin ilk kez 1999 Gölcük depremiyle birlikte alınmasına karar verdiği vergidir. Bu yıllardan sonra birkaç kez süresi uzatılmış 2003 yılında da sürekli hale getirilmiştir. Deprem vergisi 2022 yılının sonuna kadar ödenmeye devam etmiştir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir