Depolama Sorununa Büyük Çözüm: DNA Temelli Depolama Yapılacak!

Depolama Sorununa Büyük Çözüm: DNA Temelli Depolama Yapılacak!
11.08.2022 15:01
Günümüzde depolama sorunu günden güne artarken bilim insanları yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Bu konuda atılan güncel bir adım var. DNA temelli depolama ne işe yarar? DNA temelli depolama nasıl çalışacak?

Depolama gereksinimleri dünya çapında hızla artıyor. Depolama kapasitesi ile talep arasındaki farkın 2030 yılına kadar 7,8 milyon petabaytı aşacağı tahmin ediliyor. Bu tür senaryolarda, yeni verilere yer açmak için eski verilerin silinmesi gerekebilir. Bu da işletmeleri, özellikle milyarlarca yapay zeka verisiyle uğraşanları zor durumda bırakıyor.

DNA Temelli Depolama Ne İşe Yarayacak?


İnternet etkinliği, dijital cihazlar ve IoT sensörleri tarafından üretilen veri miktarı katlanarak artmaya devam ederken, kuruluşların kritik sorunları çözmek için zamanları hızla tükeniyor. HDD'ler ve SSD'ler, sunucuların ve istemci aygıtların çalışması için gereken miktarda veriyi depolamak ve iletmek konusunda harikadır, ancak bunların gelecekte tükeneceği tahmin edilmektedir. LTO (Linear Tape-Open),depolama söz konusu olduğunda da öne çıkıyor. Düşük maliyetine rağmen, bazı bölgelerde yaygın olarak tercih edilen LTO'nun bazı dezavantajları da vardır. Bu nedenle, verilere yalnızca sırayla erişilebildiği bir LTO'da belirli bir dosyayı bulmak çok zor olabilir. Yakın gelecekte depolama sorunları arttıkça, araştırmacılar yeni ultra yüksek yoğunluklu ve ultra kalıcı depolama teknolojileri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şimdiye kadar, bu konuda umut verici bazı çalışmalar var, ancak DNA temelli bir kavram öne çıkıyor.

DNA Temelli Depolama Nasıl Çalışacak?

Canlı organizmaların temel malzemesi olan DNA, dört moleküler yapı taşından oluştuğu bilinenler arasındadır. Bunlar adenin (A),guanin (G),sitozin (C) ve timin (T). Bu bağlantılar, ünlü çift sarmal merdivenin basamaklarını oluşturmak için çiftler halinde (A-T ve G-C) bağlanır. Bilim adamları, 1 gram DNA'nın 215 PB (220.000 TB) veri depolayabildiğini göstermiştir. Bu yapı, ikili 1'leri ve 0'ları dört harfli bir genetik alfabeye dönüştürerek çok yoğun ve kalıcı bir veri depolama biçimi olarak kullanılabilir.  Mevcut haliyle, DNA'ya veri yazmanın zaman alması gibi çeşitli sorunlar nedeniyle teknoloji henüz verimli kullanılmamaktadır. Ancak DNA, hafıza problemlerini çözmek için hala ana silah gibi görünüyor.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TEKNOLOJİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir