Cengiz Han Hangi Irktan?

Cengiz Han Hangi Irktan?
01.12.2022 22:31
Tarihin yazdığı en büyük, en güçlü ve en acımasız komutanlarından biri olan Cengiz Han hakkında merak edilenler var. Cengiz han hangi ırktan, hangi yıllarda yaşadı, heykeli nerededir? Cengiz Han ile ilgili kitaplar, kaç kişiyi öldürdü, mezarı bulundu mu, nerede doğru? Merak edilen tüm detaylar için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Cengiz Han bir Moğol hükümdarıydı. Bazı kaynaklarda Cengiz Han’ın köklerinin Türklere dayandığından bahsedilmektedir. Fakat Cengiz Han Türk değil, Moğol’dur. Türkçe konuştukları düşünülen Moğolların dili ise Moğolcadır.

Cengiz Han Hangi Yıllarda Yaşadı?

Başarılı bir komutan olan Cengiz Han, Moğol Devletinin kurucu ve ilk hakanıdır. Dünya Cengiz Han’ı acımasız ve korkutucu bir hükümdar olarak tanırdı. Bu şekilde bilinmesi ise tesadüf değildi. İnanılmaz savaş taktikleriyle dünyayı şok eden bir komutandı. En klasik savaş taktikleri arasında ise, insan kalkanı, sahte geri çekilme ve oyalama taktikleri yer almaktadır. 1162- 18 Ağustos 1227 yılları arasında yaşamıştır.

Cengiz Han Heykeli Nerededir?

Moğol tarihini ve Moğolların en ünlü dünyaya yayılmış olan tarihi karakteri Cengiz Han’ı simgelemek ve onurlandırmak adına yapılmış heykeldir. Bugün Moğolistan’ın başkenti olan Ulan Batur şehrine yaklaşık olarak 1 saat kadar mesafedeki Tsonjin-Boldog bölgesinde konumlanmaktadır. 40 metrelik devasa boyu ve paslanmaz çelikten malzemesiyle yurtiçi ve yurtdışından birçok ziyaretçi, heykeli görmek için bölgeye akın ediyor. Bir bozkır ve düzlük alana inşa edilen heykeli daha yakından görmek isteyenler asansörü kullanarak heykelin üst bölümüne çıkabiliyor.

Cengiz Han İle İlgili Kitaplar Nelerdir?

Başarılarıyla dünyaya adını duyurmuş günümüzde de birçok film, dizi ve kitaba ilham olmuş bir hükümdardır. Cengiz Han’ın Cengiz Han yasaları adını verdiği kanunlaştırdığı bir de kurallar bulunmaktadır. Devletin doğru bir şekilde yönetilmesi, sosyal ve siyasi konuların yer aldığı kanunlar en son Kuruluş Osman adlı TV dizisine konu olmuştur.

Cengiz Han’dan ilham alınarak yazılmış kitaplardan bazıları ise şu şekildedir.

Moğol İstilasına Kadar Türkistan

Cengiz Han( Jack Weatherford)

Doğu seyahatnamesi

Moğolların Gizli Tarihçesi

Cengiz Han Bozkırın Hükümdarı

Gök Moğolların Başbuğu Cengiz Han

Moğolların Efendisi Cengiz Han

Cengiz Han Ve Kurtları

Cengiz Han’ın Ölümsüzlük Arayışı

Moğolların Efsane İmparatoru: Cengiz Han

Cengiz Han’a Küsen Bulut

Cengiz Han(John Man)

Cengiz Han(Harold Lamb)

Dünyayı Titreten Moğol: Cengiz han

Cengiz Han Kaç Kişiyi Öldürdü?

Girmiş olduğu bütün savaşları başarı ile sonuçlandıran, her savaşta galip gelen yenilmez hükümdar Cengiz Han dünyada acımasızlığı ile nam salmıştır. Yaşadığı dönem boyunca dünya nüfusunun %11’ni öldürdüğü söylenmektedir.  60 yaşında ölen Cengiz Han’ın yaşamı boyunca toplamda 40 milyon kişiyi öldürdüğü düşünülmektedir.

Cengiz Han Mezarı Bulundu Mu?

Tarihe adını yazdırmış bazı ünlü isimlerin mezarlarının bulunamadığı söylenir. Kleopatra, Büyük İskender, Atilla ve Cengiz Han gibi. Fakat bunların yalan haber olduğunu ve Cengiz Han’ın mezarının GVC (Uzay Araştırmaları Merkezi) ve NASA tarafından yürütülen bir çalışma sonucu bulunduğu söylendi. Mezarın yerini de söyleyen araştırmacılar, Moğolistan’ın Kuzey Doğusunda yer alan bölgede Cengiz Han’ın mezarına ulaştıklarını iddia ettiler.

Cengiz Han Nerede Doğdu?

Cengiz Han’ın 1162 yılında, Moğolistan’ın Onon Nehri civarında doğduğu söylenmektedir. Bir düşünceye göre de Moğolistan( Khentii ) Hentiy dağlarında doğduğu düşünülmektedir. Tam olarak hangi ayda ve günde doğduğu bilinmeyen Cengiz Han’ın tam olarak nerede doğduğu da bilinmemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir