Çava Argoda Ne Demek?

Çava Argoda Ne Demek?
14.02.2023 22:54
Gerçek anlamının dışında, bambaşka bir şeyi ifade etmek için söylenen genellikle belli kültürel çevrelerin kendi aralarında konuştuğu dile argo denilmektedir. Gelin birlikte merak edilen argo kelimelere yanıt bulmaya çalışalım. Argoda çava, çarşaf, çatıya çıkmak ne demek? Argoda dalga, dingil, dallama, dürzü ne demek? Sizin için araştırdık.

Argo kelimeler normal konuşma dilindeki gibi çoğu zaman her bölgede aynı şekilde konuşulsa da bazı yörelerin kendi çevrelerinde kendilerine has oluşturdukları bazı kelimeler de vardır. Çava kelimesi de o kelimelerden biridir. Genellikle Eskişehirlilerin ifade sözcüğü olarak bilinmektedir. En sık kullanılan hitap şekillerinden biridir. Argoda çava “ oğlan çocuğu“ demektir.

Çarşaf Argoda Ne Demek?

Bazı argo kelimeler normla konuşma dilinde karşılığı olsa da anlam olarak bambaşka bir şeyi ifade etmek için kullanılmaktadır. Çarşaf sözcüğü de Türkçede karşılığı olan ancak manasının tamamen farklı olduğu kelimelere güzel birörnektir. Argoda çarşaf “esrar sarılan kağıt, ince sigara kağıdı“ olarak kullanılan bir kelimedir. Çarşaf kelimesinin beyazlığı, düzlüğü ve inceliğinden kaynaklı olarak türetilmiştir.

Çatıya Çıkmak Argoda Ne Demek?

Gerçek anlamının dışına çıkmış, özel, yan ya da terim anlamında kullanılan sözcüklere argo sözcük ya da deyim denilmektedir. Çatıya çıkmak deyimi de tamamen bambaşka bir anlamda kullanılmaktadır. Çatıya çıkmak argoda “bir kadın ile birlikte olmak, cinsel ilişkiye girmek” manasında kullanılmaktadır.

Dalga Argoda Ne Demek?

Argo kelimelerde de bir kelime birçok anlamda kullanılmaktadır.  Argoda dalga kelimesi de birçok anlamda kullanılan bir argo kelimedir. Gelin anlamlarına birlikte bakalım.

Dalga 1. Anlam: Gizli iş, dalavere

Dalga 2. Anlam: Geçici, günü birlik, ciddi bakılmayan sevgili

Dalga 3. Anlam: erkek cinsel organı

Dalga 4. Anlam: Zararlı madde (esrar, eroin, uyuşturucu gibi)

Dalga 5. Anlam: Dalgınlık, dikkatsizlik, odaklanamamak

Dingil Argoda Ne Demek?

Argoda kullanılan bir diğer yerme ve kötü hitap şekillerinden biri de dingil kelimesidir. Dingil kelimesinin argoda ne manaya geldiği merak edilmektedir. Argoda dingil “amaçsız, aptal, kaba saba, taşralı kişi ya da kişiler “ için kullanılan bir kelimedir.

Dallama Argoda Ne Demek?

Dallama kelimesi genellikle erkekler arasında kullanılan bir kelimedir. Yerme ifadesi olarak kullanılmaktadır. Erkekler arasında genellikle çok güzel bir kadının yanındaki erkekler için kullanılmaktadır. Ayrıca argoda dallama kelimesi “ aptal, enayi“ anlamlarında da kullanılmaktadır.

Dürzü Argoda Ne Demek?

Dürzü kelimesi özellikle yaşlı nüfusun daha çok kullandığı, çok eskiden beri argo konuşmalarda kullanılan bir kelimedir. Argo konuşma diline hakim olmayan kişilerin bile mutlaka bir kere duyduğu oldukça yaygın bir ifade sözcüğüdür.

Yıllardır halk arasında da sıklıkla kullanılmaktadır. Ağır hakaret ve yerme ifadesi olarak söylenmektedir.

Argoda dürzü” kendi karısını ya da akrabasını satan, kadın satıcısı erkek “ anlamında kullanılan bir kelimedir. Ahlak yönünden düşük, ahlaki sebeplerden dolayı toplumdan dışlanan erkekler için kullanılmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir