Çanakkale Savaşı’nda Bize Yardım Eden Ülkeler Hangileridir?

Çanakkale Savaşı’nda Bize Yardım Eden Ülkeler Hangileridir?
28.11.2022 18:57
Türk tarihi açısından önemli olan Çanakkale Savaşının tüm ayrıntılarını araştırdık. Çanakkale Savaşı’nda bize yardım eden ülkeler hangileridir, beyaz elbiseli adamlar kimdir, silahını bırakmayan asker hikayesi nedir? Çanakkale Savaşı’nda en çok şehidi hangi il verdi, en çok asker gönderen il hangisidir, düşmanlar kimdir? Çanakkale Savaşı’nın tüm merak edilen konularını yazımızda paylaştık.

Türkiye Cumhuriyetin var olmasını sağlayan savaşlardan biri de Çanakkale Savaşı’dır. Bu savaşla tüm türk yurdu seferberlik ederek canı ile kanıyla mücadelesini vermiştir. Savaş alanında erzaklarımızı ve silah araç gereçlerimizin yetersiz olmasına rağmen iman gücü ile kazanılan bir savaştır. Bizim için önemli ve her yıl kutlanan özel günlerden biridir. Bu savaş döneminde bize yardım eden ülkeler vardır. Bu ülkeler Fransa, İtalya, Sovyet Rusya, Kıbrıs, Hindistan gibi ülkeler savaşta yanımızda olmuştur. Onların da desteği ile Çanakkale Savaşı mücadelesini kazandık.

Çanakkale Savaşı’nda Beyaz Elbiseli Adamlar Kimdir?

İngilizlerin bildirilerine göre Çanakkale Savaşı’nda ön saflarda yer alan beyaz elbiseli adamlar bulunuyordu. Osmanlıyı vurmak kolay olduğunu fakat beyaz elbiseli adamları vurmadıklarına dair telsizlerle bildirim yapmışlardır. Bu bazı kaynaklara göre hikaye olduğu da dile getirir.

Beyaz elbiseli adamların hikayesi nerdeyse Müslüman olan her halkın ordusunun yanı başında olduğuna dair hikayeler anlatılır. Onlar Allah tarafından gönderilen ve dini inanışa göre Müslümanlara yardım eden askerler olduğu bilinir.

Çanakkale Savaşı’nda Silahını Bırakmayan Asker Hikayesi Nedir?

Kurtuluş yılları sırasında halkın vatanı ve torağı bir namus meselesine dönmüş ve askere de bu şekilde geliyorlardır. Savaş alanlarında ne olursa olsun bir asker silahını bırakmayacaktır. Silah onların namusu ve şerefi üzerine kuruluydu. Çanakkale Savaşı’nda bir asker şehit olmasına rağmen silahı elinden bırakmamıştır. Komutanı ona bırakma emri verse de askerin elinde silah sımsıkı şekilde yerde yatması herkesi duygulandıran hikayeler arasındadır.

Çanakkale Savaşı’nda En Çok Şehidi Hangi İl Verdi?

Çanakkale Savaşı üzerine destanların yazıldığı ve Türk halkının imkansızı başardığı bir savaştır. Bu toprak uğruna o savaşta ne şehitler küçük yaşta hayata gözlerini yumdur. Tüm yurdun tek bir elde seferber olması şimdi bu topraklar üzerinde yaşayanların minnet borcu ile ödenir. Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren ilimiz ise Bursa olarak bilinir. Yaklaşık 4 bin küsür asker şehit olmuştur.

Çanakkale Savaşı’nda En Çok Asker Gönderilen İl Hangisidir?

En çok asker gönderilen illerin başında Bursa ili gelir. Bursa’dan küçük yaştaki çocukların o savaşa dört elle gidişi fotoğraf karelerinde görülür. Onların yürekleri küçük ama hayalleri büyük olduğu için savaşa korkmadan emin adımlarla gönderildiler. Kendileri ölseler bile bir sonraki nesile güzel bir gelecek hazırlamak umuduyla şehitlik makamına eriştiler.

Çanakkale Savaşı’nda Düşmanlar Kimdir?

Hala o isimler tüm dünyayı kontrol etmek için farklı şekilde yarışa girer. Çanakkale Savaşı’nda da Osmanlının karşısında başta İngiltere, Rusya ve Fransa vardı. Bu üçlü devletin Osmanlıya verdiği zarar ile birçok ekonomisi çökmüş ve tüm yurdu işgale uğratmaları söz konusu oldu. Çanakkale Savaşı’nda Türklerin bu kötü tarihi değiştirildi ve bu yenilmez devletleri yenerek yeni bir hükümet kurulması sağlandı.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir