Bir Kez Daha Akaryakıta Zam Geliyor!

Bir Kez Daha Akaryakıta Zam Geliyor!
24.08.2022 13:27
Brent petrolün fiyatı yükselince, akaryakıt konusunda zam tekrar gündeme geldi. Yeni zam sonrası akaryakıt fiyatları nasıl olacak? 24 Ağustos Çarşamba güncel benzin fiyatları ne kadar? Yeni motorin litre fiyatı ne kadar? İşte detaylar...

Son dakika: Hafta başında yaklaşık %4 düşen Brent ham petrolü, Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman'ın petrol üretimini azaltabileceğini söylemesinin ardından tekrar yükselmeye başladı ve 100 doları aştı. Geçen yıla göre %130 artan araç yakıtında Haziran ayında hafif bir durgunluk yaşandı. Ancak USD/TL kurundaki yükseliş ve Brent tipi ham petrol, akaryakıt ve motorin fiyatlarını yeniden yükseltti. Dünkü benzin zammından sonra mazot litre fiyatının da artacağını biliyoruz.

Motorine Zam Mı Geliyor?


Geçtiğimiz hafta 77 kuruş ve 1 lira 7 kuruşluk zam yapılan motorinin litre fiyatının bu gece yarısından itibaren 95 kuruş daha artacağı belirlendi. Dün 80 kuruş zam gelen benzinin fiyatında ise değişiklik beklenmiyor.

Zamlardan Sonra Motorin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Son zamlarla halihazırda 25 liranın üzerine çıkan motorinin litre fiyatı yeni zamla birlikte İstanbul’da 25,98 lira, Ankara’da 26,07 lira ve İzmir’de ise 26,08 liraya yükselecek. Bu seviyelerin yakın zaman içerisinde tekrar değişecek olması da pek çok kişi tarafından konuşulanlar arasında.

24 Ağustos 2022 Güncel Akaryakıt Fiyatları

İSTANBUL

Benzin: 21,14

Motorin: 25,03

ANKARA

Benzin: 21,25

Motorin: 25,12

İZMİR

Benzin: 21,25

Motorin: 25,13

Akaryakıt ve Petroldeki Fiyat Artışlarında Son Durum Nedir?

Akaryakıt fiyatlarını yönlendiren Brent ham petrolü bu yıl %60'tan fazla arttı. Mart ayında Rusya-Ukrayna savaşıyla 135$'a yükselen petrol fiyatları, artan küresel büyüme endişeleri ile gerileyerek yıllık karı %25 aşağı çekti, USD/TL olan bu yıl %34 yükseldi. Para birimi 18 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Akaryakıt fiyatları, petrol fiyatları ve döviz kurlarının desteğiyle Haziran ayında rekor seviyelere ulaştı. Benzin 27,50 TL'yi, motorin ise 30 TL'yi aştı. Yakıt maliyetleri de son 24 yılda yurt içi enflasyonun artmasında önemli bir etken haline geldi.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir