Beyaz Eşyayı Erkek Tarafı Mı Alır?

Beyaz Eşyayı Erkek Tarafı Mı Alır?
26.10.2022 23:01
Yeni evlenecek olan kişilerin eşya listeleri ilgili hangi tarafın alacağına dair bir araştırma yaptık. Beyaz eşyayı erkek tarafı mı alır, bayramda erkek tarafı mı arar, erkek tarafı çeyiz olarak ne alır, erkek tarafı çeyiz yapar mı, düğünde geline ne takar, ev alır mı?

Evlenecek olan kişilerin bilmesi gereken eşya listeleri vardır. Kız tarafı ve erkek tarafına ait alınması gereken bir takım çeyizler mevcuttur. Kız tarafı sadece beyaz eşya olarak bulaşık makinesini alır. Erkek tarafı ise çamaşır makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşyaları almakla sorumludur. Tabi kültürden kültüre değişen bir durum olmaktadır.

Bayramda Erkek Tarafı Mı Arar?

Bayramda yeni evlenecek olan çiftler birbirleri aramaları gerekir. Bu yeni tanışan ailelerin hem saygısı hem de örf adet gereği yapması gereken hususlar arasındadır. Bayramda ilk gelin olacak kız erkek tarafını arar. Anne ve baba adayının bayramlarını kutlar. Daha sonra aileleri telefon aracılığıyla birbirlerinin bayramlarını kutlarlar. Tabi şu da var.

Hangi aile büyükleri yaş olarak daha büyükse onun araması gerekir. Yalnız çiftlerin özel olarak aile fertlerini araması gerekir. Bu saygıdır, eğer yapılmazsa hem ayıp hem de aileler birbirlerine gönül koyabilirler. Türk kültüründe bu gelenek ve görenek her daim süregelen bir olgudur. Uzun süre devam edecek bir durum olmaktadır.

Erkek Tarafı Çeyiz Olarak Ne Alır?

Erkek tarafı koltuk takımı, beyaz eşyanın bir kısmını, tül, perde, halı gibi çeyizleri alması gerekir. Bu yüzden her iki tarafında kendilerine düşen görevi yapmak zorunda olduğunu bilerek hareket eder. Tabi bazı kültürlerde ev eşyalarının hemen hemen hepsini erkek tarafı alır. Kız tarafı sadece kendine ait kına gecesini yapar.

Normal olan ve olması gereken bir önceki paragrafta anlatılandır. İki tarafında eşit şartlar altında aldığı eşyalar hem ekonomik hem de manevi açıdan iki tarafı da yormayacaktır. Maddi açıdan güçlü olan tarafın birçok eşyayı üstlenmesi de olabilir ama gelenek ne ise onun yapılması daha uygun olacaktır.

Erkek Tarafı Çeyiz Yapar Mı?

Erkek tarafı öncelikle ilk nişan bohçası ile çeyizini getirir. Bu çeyizin içinde kültüre göre değişken ürünler vardır. Örneğin çemberler, nevresim takımları, gecelik takımı gibi gelinin neye ihtiyacı varsa bu gibi kıyafet türü şeyleri alarak çeyizini getirir. Evlenirken ise oturma grubu ve beyaz eşyaları alarak çeyizi tamamlayacaktır.

Erkek Tarafı Geline Düğünde Ne Yazar?

Erkek tarafı evlendiğinde geline istediği kadar takı takabilir. Fakat bazı örf ve geleneklerde kız tarafının takı konusunda hassas olduğu bilinir. Yani doğu tarafında bir ya da iki kilo gibi altınlar takılır. Daha servetli aileler gelinin istemesine kalmadan çok yüklü miktarlarda takılarını takmaktadırlar.

Erkek Tarafı Ev Alır Mı?

Erkek tarafı bazı ailelerin isteğine göre ev alırlar. Bazı kız tarafı olan kişiler ev almadan evlenme olayını tamamlamaktadırlar. Bu yüzden ev almak şahsi bir durumdur. Ailenin yapısı ve düşüncesine göre değişen bir durumdur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir