Beklenen Açıklama: Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Gelecek Mi?

Beklenen Açıklama: Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Gelecek Mi?
13.06.2022 14:48
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz ay düzenlenen Kabine toplantısında asgari ücrete ve emekli maaşlarında ikinci zam yapılacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Asgari ücrete ikinci kez zam olacak mı? Asgari ücretin artacağına dair söylentiler hala gündemde yerini korumaktadır. Asgari ücrete ek zam var mı? Asgari ücrete Temmuz'da mı zam olacak? Asgari ücrete zam ne zaman olacak? Son dakika gelişimleri ve daha fazlası haberimizin detaylarında..

Asgari ücrete zam ne zaman gelecek? Asgari ücrete ne kadar zam olacak? Asgari ücrete dair merak edilen sorular cevabını bulabilecek mi? Asgari ücret yapılacak zam işveren ve işçiler başta olmak üzere tüm vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Geçen yıl sonunda rekor zam açıklaması yapılmıştı. Enflasyon oranları sonrası temmuz ayında zam yapılacak mı? sorusu da gündeme geldi. Peki ama 2022 temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacak mı?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi, işveren ve hükümet heyetlerinin oy birliğiyle asgari ücret brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş olmuştu. Asgari ücrete temmuz ayında zam yapılacağı yönünde henüz kesin ve resmi bir açıklama yapılmadı. 

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ’DA NE OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Mayıs tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından değerlendirmelerde bulunmuştu. Erdoğan, ''Asgari ücret artışı memur ile emekli maaşlarına yapılan yüksek oranlı zamlar sosyal yardım yelpazesinin genişletilmesi, destek ve sübvansiyon paketleri gibi uygulamalar bu yaklaşımımızın ifadesidir. Sağlıktan eğitime, ulaşımdan enerjiye her alanda altyapı yatırımlarından ülkemizin ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşıladığımız için bundan sonraki önceliğimiz insanımızın refah seviyesini artıracak politikalar olacaktır. Önümüzdeki aylarda bu doğrultuda yeni adımlar atarak hayat pahalılığının insanlarımız üzerindeki yükünü azaltmayı sürdüreceğiz.'' demişti. 

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM VAR MI?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik MKYK sonrası gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında, ‘Asgari ücretin dar gelirli vatandaşımızı ekonomik olarak koruması gündemimizdedir. Yakından takip ediliyor. Vatandaşlarımızın hayat koşulları bizim partimizin her zaman gündemindedir.’ ifadelerini kullanmıştı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada ‘Asgari ücrete temmuz zammı diye bir gündemimiz yok. Tarihsel olarak arttı. Bütün ücret türlerinde asgari ücret kadar geliri devre dışı bıraktık. Bu sene gerçekleşti. 3 ay sonra asgari ücret tartışması, 6 ay sonra tartışırsanız, 1 ay sonra da tartışırsınız. Çok şükür Türkiye programını kontrol altında yürütüyor. Türkiye başaracaktır. Türkiye ihracata dayalı büyüyor. Türkiye sanayi üretimine bağlı büyüyor. Türkiye'nin büyümesi reel olarak sağlam temellere dayanıyor.' cümlelerini belirtmişti. 

Diğer yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, "Tüm artışlar, düzenleme yapıldıktan sonra sene başında tüm çalışanlar ve emeklilerimizi ilgilendirecek düzenlemeyi hayata geçiririz diye umut ediyoruz. Çalışma Bakanımız bu konuyla ilgili bir ilerleme olduğu taktirde onun tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır." diye konuşmuştu. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EKONOMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir