Bedir Savaşında Su Kuyuları Neden Açılmıştır?

Bedir Savaşında Su Kuyuları Neden Açılmıştır?
01.12.2022 22:23
Bedir savaşı, Müslümanların, müşrikler ile yaptığı ilk savaş ve kazandığı ilk zaferdir. Bedir savaşı hakkında merak edilen ayrıntılar bulunmaktadır. Bedir Savaşında su kuyuları neden açılmıştır, babasına karşı savaşan sahabe kimdir, esirlere ne yapıldı, gökten kaç melek indi? Bedir Savaşı savaşında şehit olan sahabe kimdir, kimler savaştı, oruç tutuldu mu? Merak edilenler yazımızda.

Müslüman sayısının, müşrik sayısından en az 2 kat daha az olduğu amansız bir mücadele verilen Bedir Muharebesi, her şeye rağmen Müslümanların zaferi ile sonuçlanmıştır. Savaş, Mekke ve Medine arasında, Bedir kuyularının başında meydana gelmiştir.

Bedir Savaşı sırasında, Hubab Bin Münzir(r.a),savaş stratejisi açısından çok bilgiliydi ve bölgeyi iyi tanıması sebebiyle, savaştaki suyun önemimi çok iyi biliyordu. Hele ki çöl ikliminde sahip bir coğrafya için. Kim suya sahipse, direnç gücü artacak ve savaşı kazanma ihtimali de yüksek olacaktır.

Bu nedenle 7-8 tane kazılı Bedir kuyusu olmasına rağmen, Medineli bir asker olan Hubab Bin Münzir bir kuyuda ısrarcı olmuştur. Bu kuyunun suyu ya hiç bitmez ya da en son bitermiş. Söylediği kuyu derince kazılarak diğer kuyuların suları da bu kuyuya çekilmiştir. Böylelikle su gücü Müslümanların eline geçmiştir.

Bedir Savaşı’nda Müslümanlara Karşı Savaşan Sahabe Kimdir?

Bedir savaşı, Müslümanlar ve Kureyşli müşriklere karşı yapılan bir mücadeleydi. Bu sırada Müslüman ordusunda saf tutan Ebu Ubeyde, babasına karşı savaşmıştır. Mücadele esnasında babasına saldırmaktan çekinen Ebu Ubeyde, aynı karşılığı babasından görememiş ve babasının saldırısına maruz kalmıştır. Bu atağa karşılık, kendisini korumak adına hamle yapan Ebu Ubeyde’nin bu hamlesi babasının ölümüyle sonuçlanmıştır.

Bedir Savaşı’nda Esirlere Ne Yapıldı?

14 Mart 624’te Muhammet Mustafa (s.a.v) Komutasında, Müşriklerin üzerine yürümüştü Müslüman ordusu. Yaklaşık 1000 kişiden oluşan bir orduya karşı sayıları 300 ya da civarını geçemeyen bir avuç Müslüman asker amansız bir mücadele sergilediler. 27 gün boyunca devam eden kuşatmanın ardından 14 şehit vererek Müslümanlığın ilk savaşında zafere ulaşmayı başardılar.

Savaş sırasında esir aldıkları insanlara karşı evlerine gelen misafirlermiş gibi davrandılar Peygamber Efendimizin adaletli ve merhametli tutumu esirler içinde aynen geçerli olmuştur.  Esirlere hiçbir şekilde kötü muamele uygulanmadı. Okuma yazma bilenlerin Müslüman çocuklara okuma-yazma öğretmeleri istendi. Elbisesi yırtık olana yeni elbiseler verildi. Esirler bir Müslümandan farksız şekilde aynı sofrada aynı yemeklerden yiyip içmiştir. Dörder bin dirhem alınarak salıverildiler.

Bedir Savaşı’nda Gökten Kaç Melek İndi?

Müslüman alimlere göre, Bedir savaşında gökten binlerce melek inmiştir. Sayısı müşriklerden oldukça az olan Müslümanlara Allah tarafından yardımcı melekler gönderilmiştir. Al-i İmran suresi 124-125. Ayet Bedir Savaşında gökten melek inmesiyle ilgilidir. Yaklaşık olarak 3 bin melekten bahsedilmektedir. Yardım için daha sonra 2 bin adet meleğin daha katılarak toplamda 5 bin melek olacakları müjdelenmektedir.

Bedir Savaşında İlk Şehit Olan Sahabe Kimdir?

İslam Ordusunun ilk şehidi Bedir Savaşı’nda verilmiştir. Kendisi Müslüman bir okçu olan Hz Mihca bin Salih’tir. Yemenliydi ve Hz. Ömer’in kölesiydi. Hz. Ömer’in kendisini azat etmesinden sonra bile Peygamberimizden ayrılmak istememiş savaşa kendi gönül rızasıyla katılmıştır.

Bedir Savaşı’nda Kimler Savaştı?

Bedir Savaşı Müslümanlığın ilk savaşı ve ilk zaferi olarak büyük önem arz etmektedir.  Medine halkı savaş tecrübesi olmayan, küçük ve kendi kendini anca idare ettiren bir halk olduğu için savaşacak birini bulmak pek kolay değildi. Savaş Müslümanlar ve müşrikler arasında yapılmış, yaklaşık 1000 kişilik müşrik ordusuna karşı ancak 313 Müslüman karşı koymuştur.

Bedir Savaşında Oruç Tutuldu Mu?

Bedir Savaşı, 14 Mart 624 yılında gerçekleşmiştir. Bu farz kılınan ilk Ramazan orucunun bu aya denk düşmesi demektir.  Bu ağır şartlardan dolayı Yüce Allah, fakirlik, aşırı derecede susuzluk sebebi ile beden sağlığının ciddi hasar alması ve savaş durumunda oruç tutmamayı emretmiştir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir