Bebekler için Yelek Örme Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Bebekler için Yelek Örme Hakkında Merak Edilen Bilgiler
14.08.2021 11:30
Çok sevdiğimiz bebeklerin her daim sıcak kalmaları için yelek giydirmek, özellikle Türk ailelerinde vazgeçilmez bir gelenektir. Bebek yeleği örgü nasıl yapılır, örgü fiyatları nelerdir, örgü modelleri nelerdir, hangi ip kullanılır?

Çok sevdiğimiz bebeklerin her daim sıcak kalmaları için yelek giydirmek, özellikle Türk ailelerinde vazgeçilmez bir gelenektir. Hemen hemen her mevsim kalınlığı farklı olmak koşuluylan birçok model ve renkte örülen bebek yelekleri, günümüzde fazlaca elde yapılmasa bile hala örülmeye devam edilmektedir.

Kimi bebek ürünleri satan mağazalarda veya kişisel ufak işletmelerde el örgüsü bebek yeleği satılsa da; evde kendi isteğinizle bebekler için yelek örebilirsiniz. Yelek örmek, sanıldığı kadar zor olmasa da dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir süreçtir.

Bebek Yeleği Örgü Nasıl Yapılır?

Eğer bebeğiniz için yelek örmek istiyorsanız, öncelikle bebeğinizin bebeğine uygun ilmek atmanız gerekmektedir. Ortalama olarak 70-80 ilmek arası değişen bebek yeleğini en uygun bedende yapmak için, ilmek atarken bebeğinizin sırtında ölçebilirsiniz.

77 ilmek atarak başladığınız bir bebek yeleği düşünelim. İlmekler bittikten sonra beş sıra boyunca haroşa yöntemi ile örgümüze başlayalım. Daha sonra sağ kenardan 15 ilmek, sol taraftan da 15 ilmek haroşa bırakacak şekilde; ortasının kenarlarına 6 ilmek burma, geri kalan orta kısma da 7 ilmek düz örgü örüyoruz. Toplamda 45 sıra haroşa tamamlandıktan sonra ilmek eksiltip, aynı yöntem ile omuz kısmını tamamlıyoruz.

Daha sonra yeleğin ön kısmına geçiyoruz. Bilinmesi gerekir ki ön kısmının iki parçadan oluşması lazım. İlk parçayı tamamlamak için 54 ilmek atıyoruz. Haroşa yöntemi ile başladığımız örgünün, düğme tarafına gelecek kısmını 7 ilmek haroşa, sırt kısmına doğru gelecek kısmını da 15 ilmek haroşa örüyoruz. Daha sonra 43 sıra çıktığımız ön kısmın omuzları için 8 ilmek eksiltiyoruz. Bu parçanın aynısından bir tane daha yaptıktan sonra elimizdeki üç parça örgüyü, yelek olacak şekilde dikerek birleştiriyoruz ve düğmelerimizi ekliyoruz.

Bebek Yeleği için Örgü Modelleri Nelerdir?

Örgü örmek konusunda kendine güvenen kişiler için birbirinden farklı bebek yeleği modeli mevcuttur. Bu bebek yelekleri arasında en çok popüler olan bebek yelekleri modelleri ise şunlardır:

-         Oklava Modeli Bebek Yeleği

-         Desenli Bebek Yeleği

-         Tunus Örgü Bebek Yeleği

-         Baklava Desenli Bebek Yeleği

-         Boncuklu Bebek Yeleği

-         Köstekli Örgü Bebek Yeleği

-         Selanik Örgü Bebek Yeleği

-         İki Renk Örgü Bebek Yeleği

-         Dantelli Örgü Bebek Yeleği

Bebek Yeleği İçin Hangi İp Kullanılır?

Bebeklerin üzerine giydirdiğimiz her şeyin dikkatle ve özenle seçilmesi gerekir. Çünkü onların ciltleri, yetişkinlerden çok daha hassastır ve bebekler biraz büyüdükten sonra hemen hemen her şeyi ağızlarına götürmeye çalışır. Yelek örmek için kullanılan ip, tüy döken bir ip olursa; bebeğin burnu ya da boğazına kaçma ihtimali yüksektir. Bu nedenle eğer bebek yeleği örmek istiyorsanız, tüysüz ve yumuşak ipleri tercih etmelisiniz. Mağazalarda veya internet üzerinden “bebe yünü” ya da “bebe ipi” olarak satılan iplerden kullanmak sizin için daha doğru olacaktır. İpin kalınlığını ise, tamamen yelek modelinize göre seçmelisiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir