Basınç Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

 Basınç Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?
11.09.2021 16:30
Büyük hacimsel güçlere sahip, gaz ve sıvı halde ki maddelerin basınç güçlerini ölçmek için yararlandığımız basınç sensörleri ile üretimler ve kontroller rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Basınç sensörü ne işe yarar, özellikleri nelerdir, kullanım alanları nereler, arızası nasıl anlaşılır, tamiri nasıl yapılır?

Büyük hacimsel güçlere sahip, gaz ve sıvı halde ki maddelerin basınç güçlerini ölçmek için yararlandığımız basınç sensörleri ile üretimler ve kontroller rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Bu basınç sensörleri firmalar tarafından üretilip piyasaya sunulmaktadır. Birçok yerde alanda yararlandığımız bu aletler, proje ve ihtiyaç duyulan alana göre bir fiyatlama yapılırken, değişik özelliklere sahip olabilirler. Dünyada ki teknolojik gelişime bağlı olarak, sürekli yenilenen basınç sensörleri de kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Maruz kalınan basınç ya da basınçla ilgili her veriyi toplayan bu aletler, verileri analog bir sinyale dönüştürüp, dönüştürücüler sayesinde bunları sayısal olarak görmemizi sağlar. Gördüğümüz bu sayılar ışığında kontrolleri yapıp, bu verileri izleyebilirken, aynı zamanda gerekli müdahaleler de yapabilmekteyiz. Dünyada ve ülkemizde birçok alanda başvurulan bu aletler, özellikle denetim ve kontrolleri rahatlattığı için çok tercih edilmekte olup, en iyi sonucu almak için sürekli geliştirilmektedir.

Basınç Sensörü Nedir?

Basınç sensörleri hemen hemen yaşamımızın her alanında var olan aletler olarak karşımıza çıkıyor, kısa tanımı ile sıvı ve gaz halde bulunan maddelerin basınçlarını ölçmek için yararlandığımız aletin ismine basınç sensörü denilir. Özellikle üretim ve kontrol gibi amaçlarla kullanılan bu alet, bize verileri takip etmemizi sağlamaktadır.

Basınç Sensörü Ne İşe Yarar?

Bu sensörlerin kullanım alanlarına göre işlevleri olmakla beraber, bize basınç verilerini ölçme ve görebilme fırsatı verir. Aldığımız veriler ile kontroller yapabilir ya da duruma müdahale edebiliriz. Özellikle sıvı ve gaz gibi büyük hacme sahip maddelerin, ne kadar basınç yaptığını ölçüp, analog sinyallere çevirerek, dönüştürücülerle sayısal verilere çevirir. Bizde bu aletleri bütün ölçüm yapılması gereken yerlerde kullanır ve denetim yaparız.

Basınç Sensörü Özellikleri Nelerdir?

Kullanım yerlerine göre değişiklik gösteren özellikleri ile basın sensörleri, birçok alanda kullanıldığı için özellikleri buna göre gelişme göstermiştir. En güzel özelliği ise sıvı ve gaz maddelerinin basıncını ölçmesi ve analog sinyallere döndürmesi, bizde dönüştürücüler ile bu sinyalleri sayısal verilere çeviririz. Basınç sensörleri dayanıklı ve kaliteli aletler olmakla beraber, bazıları ısıya dayanıklı, bazıları ise neme dayanıklıdır. Birçok şart altında çalışması için bu aletler üretilir.

Basınç Sensörü Kullanım Alanları Nereler?

Bu aletlerin farklı çeşitleri olup, farklı alanlarda kullanılmak üzere üretilirler. Örneğin medikal ürünlerde kullanılmak üzere gerinin ölçerler kullanılırken, dinamik ölçümlerde ise piezoelektrik sensör kullanılıp, en çok otomobillerde kullanılır. Barometrik sensör atmosferik basınçlarda kullanılırken, hidrolik basınç olarak adlandırdığımız sensörler, kimya ve fizik dallarında tercih edilir. Kısacası bazı değerlerin anlamlı birer veriye dönüşmesi için, birçok yer de basınç sensörleri kullanılır.

Basınç Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Basınç sensörleri zaman içinde eskiyip, yıpranabilir ve arızalanabilir. Bu gibi durumlarda arızalandığını nasıl anlarız. Tabi ki birçok alanda kullanıldığı için, hepsinin ayrı arıza şekilleri olacaktır. Eğer ölçüm için kullanılıyorsa, öncelikle göstergenin ibresine bakın, bir yerde takılı kaldı ise ve oynamıyorsa arızalanmış olabilir. Araçlardaki basınç sensörü içinse, ilk kalkışta zorlanma ve rölantide dalgalanmalar oluyorsa arıza olmuş olabilir.

Basınç Sensörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Araçlarda olan MAP sensörü yani mutlak basınç sensörlerinde ki arızadan şüphe ediliyorsa, öncelikle kontrol edilmeli. Bağlantı noktalar, kablolar ve sokette çıkma ya da parçalanma, kopma var mı diye. Eğer yoksa Emme manifoltuna bakıp, kırıklık ya da çatlak var mı bakın, bu kontrollerden sonra her şey sağlamsa. Tek çare kalır OBD diye bilinen cihaza bağlayarak, bilgisayardan arıza tespiti yapmak, eğer parça arızalı çıkarsa, yenisi ile değiştirmelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir