Baş Ağrısı ile Uyanmak Ne Anlama Gelir?

Baş Ağrısı ile Uyanmak Ne Anlama Gelir?
15.09.2022 21:09
Baş ağrısıyla uyanan ve bu durumdan şikayetçi olan pek çok insan vardır. Baş ağrısıyla uyanmak ne anlama gelir, uyandığımızda neden başımız ağrır, baş ağrısına hangi koku iyi gelir, nane koklamak iyi gelir mi, ne iyi gelir? Kahvaltıdan sonra baş ağrısı neden olur?

Sabahın erken saatlerinde veya uyandıktan sonra ortaya çıkan baş ağrıları, uykunun yapısını ve kalitesini etkileyen birçok ciddi uyku bozukluğunun habercisi olabilir (obstrüktif uyku apnesi, uyku hareket bozuklukları, uyku davranış bozuklukları, uyurgezerlik).

Sabah Uyandığımızda Neden Başımız Ağrır?

Vücudunuzun günlük görevlerini yerine getirebilmesi için ortalama 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu süreden daha az uyursanız vücudunuz panik moduna girmeye başlayacaktır. Biyolojik saati normal hızın altına düşürür. Kalp atış hızının artmasına, yüksek tansiyona ve strese neden olabilir. Tüm bu faktörler baş ağrısına neden olabilir. Bazı hafif ağrı kesiciler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak ağrı kesiciler ağrıyı hafifletebilir ve yan etkilere neden olabilir. Ağrı kesicileri aç karnına almayın. İlacın aç karnına alınması ciddi mide sorunlarına neden olabilir. Ağrı kesici alıyorsanız ve hala hasta hissediyorsanız, 20-30 dakika şekerleme yapın. Şekerleme yaparken saati ayarlamanız sizin için uygundur. 30 dakikadan fazla uyumak baş ağrılarını daha da kötüleştirebilir.

 Yeterince uyumamak gibi çok uyumak da baş ağrısının tetikleyicilerinden biridir. Araştırmalar, dokuz saatten fazla uyumanın beyindeki serotonin hormonu seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Düşük serotonin beyne giden kan akışını yavaşlatarak baş ağrısına neden olur. Bu tip baş ağrısı en çok hafta sonları görülür. Çünkü hafta sonları hafta içi günlerden daha iyi uyuma eğilimindeyiz. Pazartesi sendromunun ana nedenlerinden biri pazartesi günlerine uyum sağlayamamak ve hafta sonu uyku düzeninin bozulmasıdır. Çalar saat hem hafta sonları hem de hafta içi için ayarlanmalıdır. Hafta içi erken kalkıyorsanız, hafta sonları uyanma saatinizi bir saat sonraya ayarlayın.

Sabah Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sabah baş ağrısına bol su tüketimi, düzenli uyku, düzenli beslenme, masaj, limonlu su takviyesi, ışıklı ortamlardan uzak durmak iyi hissettirecektir.

Kahvaltıdan Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

Beyin yeterince şeker almadığında, vücut beyne giden kan akışını artırmaya çalışır, bu da kan basıncının yükselmesine neden olur, mide bulantısı ve baş ağrısına neden olabilir.

Yağlı Yemekten Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

Migren hastalarının çoğu ağrılarına hangi gıdaların neden olduğunu tam olarak belirleyemez, ancak en yaygın tetikleyici gıdalar alkol ve çikolatadır.  Alkol, çikolata, tatlandırıcı aspartam, baklagiller, Kafein içeren gıdalar, peynir, yoğurt, monosodyum glutamat, işlenmiş etler gibi domuz pastırması, sosis, salam ve jambon, bazı vitaminler ve bitkisel takviyeler en yaygın migren tetikleyicileridir. Hassas kişilerde baş ağrısına neden olduğu da bilinen bir bileşik. Kafein bunlardan biridir. Bu şaşırtıcıdır çünkü birçok baş ağrısı ilacı aktif bileşen olarak kafein içerir. Bunun nedeni, kafeinin ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek kan damarlarını daraltmasıdır. Bununla birlikte, düzenli kafein tüketimi vücudu ona bağımlı hale getirir.

Baş Ağrısına Hangi Koku İyi Gelir?

Lavanta, okaliptüs veya nane yağı gibi güçlü aromatik yağlar rahatlatıcı etkileri nedeniyle baş ağrılarını azaltmak veya geçirmek için kullanılabilecek yöntemlerdir.

Nane Koklamak Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Baş ağrısını tetikleyen duyulardan biri de koku olur. Çok güçlü ve yoğun kokular (güzel olsalar bile) baş ağrısı yapabilirler. Nane yağı ya da eczaneden alacağınız migren taşını koklamak baş ağrınıza iyi gelebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir