Bağırsak Kurdu Belirtileri Nedir?

Bağırsak Kurdu Belirtileri Nedir?
17.11.2021 14:51
Bağırsak Kurdu Belirtileri Nedir? Bağırsak kurtları ağız kokusu yapar mı, kilo almayı engeller mi, kansızlık yapar mı gibi soruları sizler için yanıtladık.

Uyuduğunuzda sürekli ağızınızdan su akabilir ve parazitler ağız kokusu yapmaktadır. Dışkıdaki kıvam sürekli değişim gösteriyor ve ishalimsi bir hal alıyorsa parazitlerin var olduğunu söyleyebiliriz. Bağırsakta parazit belirtileri şu şekildedir. Kilo kaybı, kilo alamama, gelişimde geriye gitme, cilt kaşıntıları ve mide bulantısıdır. Bağırsak kurtları bağırsakta yaşamaktadır. Bağırsak kurtları inanılmaz büyüklüklere ulaşabilmektedir. Tüketilen gıdalar ile beslenebilen bağırsak kurtları sindirim sisteminde yaşamaktadır. Bağırsak parazitleri iki bölüme ayrılır. Helmintler çıplak gözle görülebilir ve büyük organizmalardır. 50.000’den fazla helmint türü vardır. İkinci olarak ise protozoadır. Protozoaların 10.000’den fazla türü bulunmaktadır. Bağırsak kurtları şu şekilde belirti gösterir.

·        Anüste kaşıntı

·        Kansızlık

·        Kilo alamama

·        Kusma

·        İshal

·        Karın ağrısı

·        Şişkinlik

·        Bulantı

 Bağırsak Kurtları Kansızlık Yapar Mı?

Bağırsak kurtları enfeksiyonları çoğunlukla belirti göstermemektedir. Çocuklarda bağırsak kurtlarından dolayı ilerleyen zamanda beslenme bozukluğu, anemi, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde azalma baş gösterebilir. Bağırsak kurdunun zararları şu şekildedir.

·        İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonu en çok kadınlarda görülmektedir. Bağırsak kurtları mesaneye gidebilir ve sistite neden olabilmektedirler.

·        Kilo Kaybı: Bağırsak kurdu enfeksiyonu bayağı şiddetli ise bağırsak kurtları vücut için gerekli olan bütün temel besin gıdalarını emerek kilo kaybı ve gelişime engel olabilir.

·        Apandisit: Kıl kurtları apandisite gidebilir.

·        Cilt enfeksiyonu: Cildinizde şiddetli kaşınmalara neden olacağından dolayı yoğun çizilmelere ve yaralara yol verebilir.

Bağırsak Kurtları Ağız Kokusu Yapar Mı?

Bağırsak kurtları gece uyuduğunuz zaman ağızdan salya akmasına neden olabilir. Parazitler ağız kokusuna sebebiyet vermektedir. Dışkı kıvamınız sık sık değişiyor ve ishalimsi bir kıvam alıyorsa vücudunuzda parazit olduğu anlamına gelebilmektedir.

Hemen bir doktora görünmenizde fayda vardır. Bağırsak kurdu enfeksiyonu aslında çocuklar için çok büyük bir risk teşkil eder. Bağırsak kurtları inanılmaz derecede kolay yayılabildiği için, bağırsak kurdu bulaşmış bir çocuğun ailesi, bakıcısı, okul arkadaşları ve arkadaşları risk grubundadır. Bağırsak kurtlarının başlıca risk faktörü şu şekildedir.

·        Oral ve anal cinsel ilişkiye girmek

·        Bağırsak kurdu bulaşmış bir kişiyle eşya, yiyecek vb. eşyaların paylaşılması

·        Sağlık hizmetinin düşük olduğu bölgelere seyahat etmek ve bulunmak

·        Kirlenmiş su içmek

Bağırsak Kurtları Kilo Almayı Engeller Mi?

Bağırsak kurtları çoğunlukla çocuklarda gelişim geriliğine yol açmaktadır. Bağırsaklar inanılmaz derecede çoğalabileceğinden dolayı bağırsak tıkanmaları görülebilir. Bazı parazit lavraları karaciğer ve akciğer organlarına kadar gidebilir ve orada ki sistemi alt üst edebilir. Bağırsak kurtları bağırsakta yaşadığı için temel gıda besinlerini emerek yok eder ve kişinin kilo alma ve gelişimini büyük derecede engellemektedir. Bağırsak kurtları kilo alımını çok büyük derecede etkiler ve kilo alamamanıza neden olur. Bağırsak kurtları zatürre ve kanama gibi alerjik reaksiyonlara yol vermektedir. Bağırsak kurtları için eczanelerde reçeteli ve reçetesiz ilaçlar satılmaktadır. Bağırsak kurtları tedavisi iki hafta arayla iki doz olarak tedavi edilir. Bağırsak kurdundan korunmak için şunlara dikkat edilmesi gereklidir.

·        Anne sütü beslenme koruyucu özelliği olduğundan dolayı bebekler ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi gereklidir.

·        İyi pişmemiş et ve işlenmiş et ürünleri kesinlikle tüketilmemeli

·        Çiğ tüketilebilen sebze ve meyveler güzelce yıkanmalı

·        Su ve gıdaların güvenli olanları tercih edilmeli

·        El hijyenine kesinlikle dikkat edilmeli

·        Parmak ve baş parmak emmek ve tırnak yeme önlenmeli

·        Tırnaklar kısa ve temiz tutulmalı

·        Anal bölge kesinlikle kaşınmamalı

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir