Baget Pırlanta Yüzük Nedir?

Baget Pırlanta Yüzük Nedir?
25.12.2023 16:54
Son yıllarda pırlantada özel bir kesim yöntemi olan baget modelleri daha fazla popülerlik kazandı.

Bilindiği gibi pırlantada en çok tercih edilen kesimlerden biri yuvarlak formdur. Artık yuvarlak kesimin klasik pırlanta kesim tekniği olduğu düşünülüyor. Oysa pırlanta, çok daha farklı kesim teknikleriyle de harika bir ışıltı kazanabiliyor. Bu kesim teknikleri arasında zümrüt, prenses, markiz, royal, radiant, kalp, oval, üçgen ve yastık da var.

Ancak pırlanta baget yüzük modelleri bambaşka bir güzellik sunuyor olmasıyla ön plana çıkıyor. Son derece şık ve modern bir görünüm sergiliyor olmasının yanı sıra pırlantanın eşsiz ışıltısını da net bir şekilde yansıtıyor olması dikkatlerden kaçmıyor. Bu kesimde pırlanta dikdörtgen bir görünüm sergiler. Küçük bir çubuk formunda olduğunu da söyleyebiliriz. Baget yüzüklerde kullanılan bu teknik aslında “baguette cut” adını taşır. Düz çizgilerle bezenmiş olan bu yüzükler, prizmatik bir yansıma oluştururlar ve bu yansıma da ışık altında çok daha net bir şekilde kendini belli eder.

Baget Yüzükler Hangi Özelliklere Sahip?

Öncelikle baget yüzüklerin dikdörtgen bir şekilde kesilmesi nedeniyle çok daha gösterişli ve etkileyici bir görünüm sergilediğini belirtmeliyiz. Klasik kesim olan yuvarlak form ile kıyaslandığında baget yüzüklerin albenisinin çok daha fazla olduğu göze çarpıyor. Dolayısıyla baget yüzükler özellikle sıra dışı bir yüzük tasarımı arayanların adeta imdadına yetişiyor. Elbette yuvarlak kesim pırlantaların da kendine has bir şıklığı ve güzelliği var. Ancak farklı bir duruş ve ışıltı isteyenler hiç tereddüt etmeden rotasını baget kesim yüzüklere çevirebiliyor.

Pırlantaların kesimi esnasında ışığı yansıtan ve açılı olan yüzeyler “faset” olarak adlandırılır. Baget yüzüklerde çoğunlukla 14 faset yüzey olur ancak hangi tasarımı tercih ettiğinize bağlı olarak faset sayısı değişebilir. Bu yüzüklerde ışık yansımasının çok fazla etkilenmediğini ve bu sayede eşsiz ışıltısını her zaman koruduğunu da eklemeliyiz. Bir baget yüzük üretmek için kullanılan elmasın yüzeyinin de diğer kesimler ile kıyaslandığında daha düz bir formda olduğunu belirtmeliyiz. Prizmatik ışık yansımaları sunuyor olması da bu özelliğinden kaynaklanır.

Baget Yüzük Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu özel yüzüklerin eşsiz ışıltısını korumak için düzenli olarak temizlemelisiniz. Eğer her gün kullanıyorsanız en az haftada bir defa baget yüzüklerinizi temizlemeniz ve bakımını yapmanız gerekiyor. Haftada sadece 1 ya da 2 defa kullanıyorsanız 2 haftada bir temizliğini yapabilirsiniz. Bu sayede yüzüğün ilk satın aldığınız günkü kadar parlak, ışıltılı ve yeni görünmesini sağlamış olursunuz. Eğer temizliğini ihmal ederseniz yüzüğünüz zamanla solmaya başlayabilir. Parlaklığını kaybeder ve bu da tüm ihtişamının kaybolması anlamına gelir.

Baget yüzüklerin temizliğini ise güçlü kimyasal maddeler ile yapmamalısınız. Kimyasallar yüzüğün matlaşmasına neden olabileceği gibi çizilmesine ya da aşınmasına da sebebiyet verebilir. Aynı zamanda yüzüğünüzü her türlü darbeden korumanız da önemlidir. İnce çizikler bile pırlanta yüzüklerin ışıltısına zarar verebiliyor. Bu nedenle olabildiğince çizilmeye ve darbeye karşı da yüzüklerinizi korumanız gerekiyor.

Baget yüzüğün temizliğini kulak çubuğu ya da yumuşak bir bezle yapabilirsiniz. Temizlik öncesinde ılık suda yüzüğü bir süre bekletin. 30 dakika kadar beklemesi kirin ve yağın yumuşamasını sağlar. Böylece kolayca yüzeyindeki kirin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca temizlik için şebeke suyu değil saf içme suyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Baget Yüzüklerde Model Skalası Son Derece Geniş!

Baget yüzük dendiğinde genellikle aklınıza birkaç farklı model gelebilir. Ancak Koçak gibi güvenilir bir markaya yöneldiğinizde karşınıza tahmin ettiğinizden çok daha fazla sayıda modelin çıkacağından emin olabilirsiniz. Günümüzde bu özel yüzük modellerine olan ilginin artması ile beraber model skalası da genişlemeye başladı. Birbirinden farklı onlarca baget pırlanta yüzük tasarımı arasından rahatlıkla seçim yapabiliyorsunuz.

Sade bir görünüm sergileyen baget yüzük modellerinin yanı sıra oldukça ihtişamlı ve gösterişli bir duruşa sahip olan yüzüklere kadar pek çok tasarım arasından seçim yapma şansı Koçak’ta! Sadece kendiniz için değil sevdikleriniz için de en özel hediye seçeneklerinden biri olan baget yüzükleri mutlaka siz de inceleyin. En uygun fiyatlar eşliğinde sipariş verebilirsiniz. Yüzük koleksiyonunuza yepyeni bir tasarım kazandırmak için acele edin. Hem model seçenekleri azalmadan tercih yapın hem de indirimleri ve en uygun fiyat fırsatlarını kaçırmayın! 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir