Bademcik Taşı Nasıl Çıkarılır?

Bademcik Taşı Nasıl Çıkarılır?
06.10.2022 23:50
Başınıza gelen bazı olayları kendimiz kolaylıkla, basit malzemelerle çözebiliriz. Peki; bademcik taşı, batık tırnak, diken nasıl çıkarılır? Dişlerdeki sigara lekesi, diş teli, evde jel tırnak nasıl çıkarılır? Cevaplar bu yazımızda…

Bademcik taşı çok önemli bir rahatsızlık olmamakla birlikte yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Bu durumdan kurtulmanın bazı yolları vardır. Sıcak tuzlu su, bademcik taşlarını rahatlatabilir ve rahatsızlığınızın azalmasını sağlar. Ağız kokusunu yönetmeye yardımcı olmak için ise ağız gargarası kullanılabilir. Nadir durumlarda, doktorlar bunları cerrahi olarak çıkarmayı önerirler. Ama çoğu durumda cerrahi hiçbir şey yapmanız gerekmemektedir.

Batık Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Tırnak batması, parmakta ve tırnak kenarında kızarıklık, şişlik, ağrı gibi şikayetlere başlar. Toplumda sık görülen tırnak batması ilerlediği zaman kişinin yaşam konforunu çok azaltır. Ayakkabı giymek rahatsız eder ve kapalı ayakkabı giyilen kış dönemleri tırnak batması yaşayan kişiler için çok zor olabilir. Antibiyotikli kremlerle vakaların %60- 70’inde iyileşme sağlamaktadır. İyileşmeyen hastalar da ise cerrahi yöntemlere, doktor kararıyla başvurulmalıdır. Cerrahi olarak tırnak kesilerek bazen de dikiş atılarak tedavi yapılmaktadır.

Diken Nasıl Çıkarılır?

Diken batması genel olarak birkaç farklı alternatif yöntemle tedavi edilebilecek bir sorundur. Kişilere biraz ağrı veren bu durum cımbızla rahatlıkla çıkarılarak çözülebilir. Bununla beraber kişiler eğer büyük bir dikenle karşı karşıya ise dikenin ucunu tutarak, rahatlıkla dikeni çıkarabilir. Ancak derine giren dikenin çıkarılması son derece zor olmaktadır. Batan yer dikkatlice temizlenmeli ve çıkarıldıktan sonrada temiz tutulmalıdır.

Dişlerdeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Dişlerdeki sigara lekelerini çıkarmak için;

-Birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı karbonatı bir fincana koyun.

- Kıvam alıncaya kadar karıştırın.

- Karışım macun kıvamına getirin.

- Elde ettiğiniz macunu bir diş fırçası kullanarak ya da parmağınızın ucuyla dişlerinize sürün.  

- Macunu özellikle dişlerinizin lekeli kısmına sürerek iki dakika boyunca ovalayın.

Bu işlemi sürekli uygulamak dişlerinize zarar verecektir. Çıkmayan lekeleriniz varsa diş hekimine başvurmanız daha doğru olacaktır.

Diş Teli Nasıl Çıkarılır?

Diş tellerinin güçlü bir şekilde yapıştırıldığı için, çıkarılması için de biraz güce ihtiyaç vardır. O nedenle kerpeten ile çıkarılması gerekmektedir. Diş hekimi öncelikle diş telini söker ve çıkartır. Daha sonra diş kerpeteni yardımı ile braketleri tek tek yapıştırıcıdan kurtararak çıkarır. Diş tedaviniz tamamlandıysa bu işlem acı vermeyecektir.

Evde Jel Tırnak Nasıl Çıkarılır?

 Jel tırnak gibi uygulamalar çoğunlukla bu işi bilen kişiler tarafından yapılır. Fakat olur da evde çıkarmak durumunda kalırsanız, pamuk parçalarını asetonla bolca ıslatıp tırnaklarınıza yapıştırın. Ardından alüminyum folyolara sarıp 1 saat kadar sarılı olarak tutun. Tırnak itici ürünle jel malzemeyi nazikçe tırnak üzerinden kazıyın. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir