Bachata Dansı Nedir?

Bachata Dansı Nedir?
06.09.2021 01:30
Bachata dansı, diğer dans figürlerinden farklı hareketleri barındıran bir dans türüdür. Bizler de bachata nasıl bir dans türüdür?, bachata adımları nelerdir?, bachata dans türleri, bachata nasıl yapılır?, bachata ne kadar sürede öğrenilir?, bachata dans kursu ne kadar? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Bachata dansı, diğer dans figürlerinden farklı hareketleri barındıran bir dans türüdür. İlk olarak Dominik Cumhuriyeti bölgesinde ortaya çıkmıştır. Kalça ve ayak hareketlerinin ön planda olduğu bu dans türü oldukça ilgi görmeyi başarmıştır. Birçok kişi tarafından da yapılan bu dans türü kültür yansıtma konusunda da oldukça başarılı olmuştur.

Bachata Nasıl Bir Dans Türüdür?

Bachata dansının en önemli kuralı kesinlikle kalça hareketleridir. Kalça hareketleri bu dansın ruhunu yansıtmaktadır. Küba hareketleri olarak adlandırılan hareketler oldukça önemlidir. Genellikle vücudun alt kısımları daha çok hareket eğiliminde olur üst kısım ise daha hareketsiz olmalıdır. Genellikle gitar ile oluşturulan ezgilerle edilen bu dans türü romantik bir dans türü olarak adlandırılmaktadır.

Bachata Adımları Nelerdir?

Bu dans türü genel anlamda 4 adımdan oluşur. Bachatanın temel hareketi bu dört adımdır. Bilinen diğer figürlerden önce gelen bu hareket, 4 adım sağa daha sonra ise 4 adım sola olacak şekilde gerçekleştirilir. Dördüncü adıma gelindiğinde kalça hareketi yapılarak hareket tamamlanır. Bu adımların üzerine ise genel figürler yerleştirilerek sergilenir. Teknik konular her ne kadar önemli olsa da yansıtılan duygu en önemli şeylerden biridir.

Bachata Dans Türleri Nelerdir?

Pek çok dans türünde olduğu gibi bu dans türünde de birçok stil ve farklı alt türler ortaya çıkmıştır. Temelinde aynı figürlere ve anlama dayansa da türlerine göre farklılık göstermesi mümkündür. Bachata dans türleri şu şekilde türlere ayrılmıştır;

·        Dominician Bachata

·        Geleneksel Bachata

·        Modern Bachata

·        Sensual Bachata

Bachata Nasıl Yapılır?

Bachata, gitar gibi müzik aletlerinin ön planda olduğu ezgilerin oluşumu ile gerçekleştirilen bir dans türüdür. Bu dans türünde kalça figürleri bel figürlerinden ayrılır. Vücudu kontrol etmek oldukça önemlidir hareketlerin doğru ve dikkatli yapılması oldukça özen isteyen bir şeydir. Bachata yapısı gereği romantik ve ateşli bir dans türüdür bu sebeple çift olarak gerçekleştirilir. Bu yüzden dansta en önemli şeylerden biri kesinlikle duyguyu yansıtmaktır. Dans partneri ile bütünlük oluşturmak da oldukça önemlidir ve vücudun dik bir şekilde tutulması gerekir. Bachata dans türünde özellikle vücudun alt kısmı ön plana çıkar. Kalça ve ayak hareketleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sayı sayarak ilerlemek ve adımları kontrol etmek dans ederken kolaylık sağlar. Bütün hareketlerin dikkatli bir şekilde yapılası da kişinin sağlığı için önemlidir.

Bachata Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bachata dansını öğrenmek diğer dans türlerine göre pratik ve kolay olabilir. Göründüğü kadar kolay olmayan bu dans türü, yine de zor olarak nitelendirilmez. Uzun bir eğitim dönemi içermeyen bu dans türünü öğrenmek 3 ay gibi kısa bir dönemde benimsenip gerçekleştirilebilir. Bir şeyi öğrenmek kesinlikle verimli çalışma ve öğrenme isteğine dayandığı için çalışmalarınızda ne kadar istekli ve özverili olursanız o kadar kısa sürede öğrenip uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir