Ayva Hoşafı Nasıl Yapılır?

Ayva Hoşafı Nasıl Yapılır?
09.09.2022 16:44
Ayva severlerin en çok merak ettiği konulardan biri ayva hoşafının nasıl hazırlandığıdır. Ayva hoşafı nasıl yapılır, düdüklüde kaç dakika pişer? Ayva hoşafı gaz yapar mı, süt yapar mı, neye iyi gelir? İşte detaylar…

Dörde bölünmüş ayvaların girintili alanlarını temizlemek için uçlarını sıkıştırın. Soyulmuş ayvaları küçük küpler halinde doğrayın ve ardından tavaya ekleyin. Pudra şekerini ekleyip karıştırın.  Karanfil, çubuk tarçın ve yıldız anasonu ardından içme suyunu ekleyip ocağın üzerine koyun. Orta ateşte şeker taneleri eriyene kadar karıştırarak pişirin. Ayva küpleri yumuşayıncaya kadar yarı haşlanmış kompostoyu kısık ateşte pişirmeye devam edin. Kompostoyu ocaktan alın, kök baharatlarla tatlandırın ve sıcak veya soğuk olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Ayva Hoşafı Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

Ayva hoşafı hazırlarken kaynama suyunu kendinize göre ayarlayın. Düdüklü ses çıkarınca kısık ateşte 30 dakika yeterli olmaktadır.

Ayva Hoşafı Faydaları Nelerdir?

Meyvelerinden yapılan şurup ve kompostolar çocuklarda ishal için çok etkilidir.  Ayva meyvesi zihni güçlendirir ve rahatlatır. Kalp ağrısı, çarpıntı ve ağız kokusunu giderir. Ateşi ve ishali azaltır. Hazımsızlığı giderir, mide ve bağırsakları güçlendirir, ince bağırsaktaki iltihabı giderir. Vücut gelişimine yardımcı olur. Ayva damar sertliğine, karaciğer fonksiyonlarında azalmaya, kan basıncını düşürmeye ve safranın düzenlenmesine iyi gelir. Yapraklarından yapılan çay kalp ağrılarına iyi gelir ve sakinleştirici etkisi vardır. Meyvelerinden yapılan reçeller, sindirim bozukluklarına iyi gelir ve cinsel isteği artırır.

Ayva Hoşafı Gaz Yapar Mı?

Ayva hoşafı hakkında merak edilen konulardan biri gaz yapıp yapmadığıdır. Ayva genellikle anne sütünde şişkinliğe neden olmaz ancak nadir durumlarda anne sütünde gaza neden olabilir.

Ayva Hoşafı Neye İyi Gelir?

Tereyağı ile pişirilen ayva, solunum yolu rahatsızlıkları, kronik öksürük, bronşit ve vereme iyi gelir. Bal ile ayva çiçeği ezmesi yapın ve baş ağrısını durdurmak için yutun. Haşlanmış ayva çiçekleri kalp çarpıntısını durdurur, kalbi güçlendirir ve anne sütü üretimini arttırır. Ayva kokusu zihni ve kalbi güçlendirir. Ayva kompostosu yaşlıların ayaklarındaki sertliği giderir.  Ayva varisli damarlara iyi gelir. Yorgunluğu ve yorgunluğu giderir.

Ayva Hoşafı Kaç Kalori?

Ayva hoşafının 100 gramı 62.2 kalori içerir. Bir porsiyon 306,2 gram ağırlığında ve 190.4 kalori içeriyor. Bu yemek C vitamini, karbonhidrat ve lif açısından zengindir.

Ayva Hoşafı Süt Yapar Mı?

Ayva hoşafı süt yapar. Nar, muz, hurma, kuru incir, elma, armut, semizotu, ısırgan, havuç, ıspanak, pazı, fesleğen, balkabağı, enginar, maydanoz ve dereotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de anne sütü üretimini destekleyen besinlerdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir