Avrupa'nın Orman Yangını Mücadelesi Sürüyor

Avrupa'nın Orman Yangını Mücadelesi Sürüyor
21.07.2022 20:00
2022 yılının başından beri orman yangınlarının yaşandığı Avrupa ülkeleri farklı noktalardaki yangınlarla mücadele ediyor. Avrupa'da yaşanan orman yangınlarının

Orman yangınlarına teslim olan Avrupa, son dönemdeki artan sıcaklıklar ile birlikte zor zamanlar yaşıyor. Son dönemde yaz aylarında artış göstermeye başlayan yangınlar bu yıl da Akdeniz kıyısındaki ülkelerde etkili oluyor. Bu ülkelerin başında ise İspanya, İtalya, İngiltere ve Portekiz yer alıyor. 


İspanya'da 38 Yangın

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, İspanya 38 yangınla mücadele ediyor. Yakın zamanda Zamora eyaletinde başlayan ve 2 kişinin hayatını kaybettiği yangında alevler yayılmaya devam ediyor. Yaz başından itibaren İspanya'da 70 bin hektarlık alan kül olurken, yılbaşından itibaren 1900 bin hektardan fazla alan yangın nedeniyle hasar gördü. 

Yaklaşık 25 Köy Tahliye Edildi

Yangınla mücadele ekiplerinin yetişemediği bölgelerde insanlar evlerini alevlerden kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atarak yangını durdurmaya çalıyor. Kalın duman bulutlarının bölgeye yayılması nedeniyle bazı yerleşim yerleri dumandan zehirlenmeye karşı tahliye ediliyor. Barselona yakınlarında "çok değerli" atların olduğu sürü, yangın tehlikesi nedeniyle güvenli yerlere nakledildi. Ülkede, yangınlar nedeniyle son 15 yılın en kötü yazının yaşandığı ifade ediliyor. Bölgedeki yangınlar sebebiyle 25 kadar köy ise tahliye edilmek zorunda kalındı.

Portekiz'de Yüksek Yangın Riski

Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü (IPMA) verilerine göre, ülkede "yangın riski yüksek" seviyede seyrediyor. 10 bölgesindeki 80'den fazla belediyenin kırsal yangın karşısında bugün maksimum riskle karşı karşıya olduğu belirtilen ülkenin kuzeyinde 3 gündür yangınlar yaşanıyor. Binlerce itfaiyecinin müdahale ettiği yangınlarda binlerce alan kül oldu. Yangının kontrol altına alındığı belirtilse de bazı bölgelerde sıcaklığın 40 derecenin üstünde olduğu ülke topraklarının yüzde 80'inde kuraklık yaşanıyor. Portekiz'de halihazırda devam eden 13 yangın nedeniyle yüzlerce yerleşim yeri alevlerin tehdidi altında bulunuyor.

İngiltere'de 41 Ev Kül Oldu

İngiltere’de aşırı sıcaklar nedeniyle başkent Londra’nın 10 farklı bölgesinde çıkan yangınlarda 41 evin kül olduğu bildirildi. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, yaptığı açıklamada, kentin farklı bölgelerinde çıkan yangınlar nedeniyle 41 evin tahrip olduğunu belirtti. Khan, gece boyunca yangını söndürmek için mücadele sırasında 16 itfaiye erinin de yaralandığını bildirdi. İngiliz sağlık hizmetlerinden yapılan açıklamada, ambulans telefon hattına normal günde 350, yoğun günde ortalama 500, dün toplam 2 bin 600 arama yapıldığı aktarıldı.

Londra İtfaiye Teşkilatı (LFB),daha önce benzeri görülmemiş bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek "acil durum" ilan etmişti. LFB, çıkan yangınların kontrol altına alınması için ekiplerin müdahalesinin sürdüğünü belirtmişti. Londra İtfaiye Teşkilatı Müdür Yardımcısı Patrick Goulbourne, Londra’da tüm zamanların en yüksek hava sıcaklığının kaydedildiğini vurgulayarak, şehrin dört bir yanında devam eden yangınlara ilişkin "daha önce benzeri görülmemiş zorluklar" ile karşı karşıya kaldıklarını söylemişti. İngiliz tren yolları (Network Rail),dün, Londra’daki Euston semtinden yapılacak tüm seferlerin iptal edildiği bildirmişti. Kentteki Luton Havalimanında bir pist aşırı sıcak hava nedeniyle kapatılırken, şehrin merkezindeki bazı bölgelerde tren raylarının büküldüğü, bazı seferlerin yapılamadığı kaydedilmişti.

Fransa, Hırvatistan ve İtalya'daki Durum

Avrupa'da yangınlarla boğuşan diğer ülkeler arasında yer alan Fransa'da, yılbaşından itibaren 224 yangında 40 bin hektar yok oldu. Hırvatistan'da 135 yangında 30 bin hektar, İtalya'da ise 228 yangında 26 bin hektarlık alanlar kül oldu. 


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir