Avrupa'da Maymun Çiçeği Nedeniyle İlk Ölüm İspanya'da Görüldü!

Avrupa'da Maymun Çiçeği Nedeniyle İlk Ölüm İspanya'da Görüldü!
29.07.2022 23:58
İspanya, Avrupa'nın maymun çiçeği ile ilgili ilk ölümünü bildirdi. Peki, ölen kişi kaç yaşındaydı? Ölen kişilerle ilgili bilgiler neler? İşte, haberimizin detayları...

22 Temmuz tarihli bir Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, tümü Afrika'da olmak üzere dünya çapında yalnızca beş ölüm bildirildi. Geçtiğimiz günlerde DSÖ tarafından, hızla yayılan salgın nedeniyle en yüksek alarm seviyesi olan küresel bir sağlık acil durumu ilan edildi.

İspanya Sağlık Bakanlığı'nın Raporu

İspanya sağlık bakanlığı son raporunda, ülkede 4.298 vakanın doğrulandığını, bunlardan sadece 64'ünün kadın olduğunu söyledi. Hakkında bilgi sahibi olduğu 3750 hastadan 120'sinin hastaneye kaldırıldığını ve birinin öldüğünü söyledi. İspanya sağlık bakanlığı sözcüsü ise ölen kişi hakkında daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Ölen Kişi; Brezilyalı ve 41 Yaşında Bir Erkek

Brezilyalı kurban, sağlık bakanlığına göre aynı zamanda lenfoma ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi hastası olan 41 yaşında bir adamdı. Bakanlık, “Komorbiditeler durumunu ağırlaştırdı” dedi. Güneydoğudaki Belo Horizonte kentinde hastaneye kaldırılan hastanın yoğun bakım ünitesine alınmasının ardından septik şoktan hayatını kaybettiği belirtildi.

Dünya Genelinde En Fazla Vaka Sayısı İspanya'da

İspanya'da maymun çiçeği virüsü nedeniyle ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bu ölümün Avrupa'da salgın kaynaklı ilk, Afrika dışında ise ikinci ölüm olduğu aktarıldı. Açıklamada, İspanya'da maymun çiçeği virüsüne yakalanan 120 kişinin hastanelerdeki tedavisinin sürdüğü bilgisi verildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 23 Temmuz'da başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etmişti. DSÖ'nün 27 Temmuz'da yaptığı açıklamada, 78 ülkeden 18 binin üzerinde vakanın doğruladığı, vakaların yüzde 70'ini Avrupa bölgesi, yüzde 25'ini de Amerika bölgesinin oluşturduğu bildirilmişti.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir