Atmosferik Motor Nasıl Az Yakar?

Atmosferik Motor Nasıl Az Yakar?
24.11.2022 22:32
Araç sahiplerini endişelendiren konulardan birisi de yakıt fiyatlarıdır. Atmosferik motor nasıl az yakar? Benzinli motor, Doğan SLX, Doblo nasıl az yakar? Duster, Egea, Fiorino nasıl az yakar konularını sizler için araştırdık ve bu yazımızda derledik.

Araçlarda yakıt tasarrufu yapmanın belli başlı hususları bulunmaktadır. Bunlardan bazılar motor yağı kontrolü, bagajınız doluysa bagajdaki gereksiz eşyaların boşaltılması, lastiklerinizin hava basıncının kontrolü gibi bazı basit şeyleri yerine getirdiğiniz takdirde yakıt tasarrufu yapmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Bunlara ek olarak aracınızı uygun devirde kullanmanızı önermekteyiz. Bazı sürücüler klima ve ısıtma sistemi kullanımının da yakıt tüketiminin arttırdığını söylemektedir.

Benzinli Motor Nasıl Az Yakar?

Bakımı yapılmayan motorlar genellikle çok yakmaktadır. Benzinli motorlar da günümüzdeki yakıt fiyatlarından dolayı en fazla yakan motorlu taşıtlar arasındadır. Diğer yakıtlara nazaran daha pahalı olan benzin, benzinle çalışan araç sahiplerinin de cebini yakmaktadır. Peki daha az yakması için ne yapılabilir? Öncelikle motorlarınızın periyodik bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Aracınızı yüksek devirlerde kullanmamanız, sürüş tarzınızı düzenli bir şekilde yapmanız gibi şeyler gerekmektedir. Lastiklerinizde aşınma varsa, lastiklerinizi değiştirmeniz de daha az yakmanız adına size yardımcı olacaktır.

Doğan Slx Nasıl Az Yakar?

Doğan SLX ülkemizde en çok kullanılan modellerden biridir. Bu araçlar genellikle LPG tüketmektedir. Yakıt fiyatlarından dolayı ülkemizdeki çoğu araç sahibi aracına LPG taktırmayı tercih ediyor. Peki LPG takılan araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Öncelikle tercih edeceğiniz benzin istasyonu önem arz etmektedir. Kaliteli gaz tüketimi yakıt tasarrufunda oldukça önemli bir husustur. Aracınızı düşük devirlerde kullanmanız da yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Doblo Nasıl Az Yakar?

Ülkemizde en çok tercih edilen modeller arasında bulunan Doblo sürücüleri tarafından daha az yakması adına araştırmalar yapılmaktadır. Doblo araçlarını genellikle geniş aileler tercih etmektedir. Geniş ailelerin vazgeçilmezi olan Doblo yakıt konusunda da tasarruflu araçlardan biridir.

Duster Nasıl Az Yakar?

Bir dönemlerin efsanelerinden olan Duster aracı çok kullanan araçlar arasındadır. Yakıt tüketiminin fazla olmasının nedenlerinin başında aracınızı yüksek devirde ve yüksek hızlarda kullanmanızdır. Aracınızı daha yavaş kullanırsanız yakıt olarak da daha az yaktığının farkına varacaksınız. Aracın en iyi performanslı kullanımı sağlamak için devrinizi 1500-2000 aralığında tutmanız gerekmektedir. Aracınızı bu devir aralığında kullandığınız takdirde araç performansı maksimum düzeyde ve yakıt tüketimi de minimum düzeyde olacaktır. Ancak araç vites geçişlerini yüksek devirlerde yaparsanız bu durum aracın fazla yakmasına neden olacaktır.

Egea Nasıl Az Yakar?

Egea ülkemizde çok fazla tercih edilen modeller arasındadır. Egea sürücüleri aracının daha az yakması nedeniyle bazı araştırmalar yapmaktadır. Araçlar genellikle çok yüklü olduklarında çok yakmaktadır. Bu nedenle aracınızı çok yüklemekten kaçındığınızda yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Dizel araçlarda yakıt tasarrufu için şu yöntem de önerilmektedir. Aracınızı çalıştırdıktan sonra bir müddet aracın motorunun ısınmasını beklerseniz bu aracın motoru ısınmasına kadar harcayacağı ekstra yakıt tüketiminin önüne geçecektir. Ancak motor ısındıktan sonra aracınızı hareket ettirirseniz bu yakıt tüketimi bakımından tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir