Atatürk Ve Latife Hanım’ın Dini Nikahı Oldu Mu?

Atatürk Ve Latife Hanım’ın Dini Nikahı Oldu Mu?
18.11.2022 21:18
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı gazisi ve Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatındaki tek evliliği Latife Hanım ile olmuştur. Atatürk ve Latife Hanım’ın dini nikahı, resmi nikahı oldu mu? Atatürk ve Latife Hanımın nikahını kim kıydı, kaç yıl evli kaldı? Atatürk’ün hiç çocuğu oldu mu, neden hiç çocuğu yok? Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel hayatı ile ilgili soruları sizler için derleyip cevapladık.

Mustafa Kemal Atatürk ile evlenen tek kadın Latife Hanım’dır. Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım çifti 1923 senesinin ocak ayında Göztepe’de Bulunan Uşakizade Köşkü’nde dini nikah ile evlenmişlerdir. O dönemin kültürüne göre kadınlar dini nikahta yer almıyordu. Ancak Mustafa Kemal Atatürk bu adeti reddetmiştir ve nikaha eşi ile birlikte katılmıştır.

Atatürk Ve Latife Hanım’ın Resmi Nikahı Oldu Mu?

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Latife Hanım ile olan evliliği cumhuriyetin ilk dönemlerinde önemli ve popüler bir konu olarak tarih kitaplarında yer almıştır. Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım çifti resmi nikah kıymamıştı. Ancak kıyılan dini nikah, o günün kültürüne göre kıyılmamıştı ve resmi nikah havası içerisindeydi.

Atatürk Ve Latife Hanım’ın Nikahını Kim Kıydı?

Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım Göztepe’de Bulunan Uşakizade Köşkü’nde dini nikah ile evlenmişlerdir. Normalde dini nikah kıyılırken evlenecek kadına bir erkek vekalet ederdi ve nikah böyle kıyılırdı. Çift nikaha beraber katılmıştır. Çiftin nikahına 4 kişi de şahitlik yapmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün şahitleri; Mareşal Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir Paşa iken, Latife Hanım’ın şahitleri ise İzmir Valisi Abdulhalik Renda ve Salih Bozok’tur. Nikahı İzmir eski müftüsü Rahmetullah Efendi kıymıştır. Çift müftünün sorduğu sorulara, ‘kabul ettim2 diyerek cevap vermiştir.

Atatürk, Latife Hanım İle Kaç Yıl Evli Kaldı?

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tek evliliği 29 Ocak 1923 senesinde kıyılan nikahla olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Latife Hanım ile olan evliliği 2 buçuk sene sürmüştür.

Atatürk'ün Hiç Çocuğu Oldu Mu?

Kurtuluş Savaşı gazisi Mustafa Kemal Atatürk bir evlilik yapmıştı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Latife Hanım ile olan evliliği 2 buçuk sene sürmüştü. Çiftin bir çocuğu olmamıştır. Yani Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuğu yoktur. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara olan sevgisi tüm Türk halkı tarafından bilinmektedir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sürü manevi çocuğu vardır. Atatürk’ün manevi çocukları şunlardır;

·        Sabiha Gökçen

·        Ülkü Doğançay

·        Ayşe Afetinan

·        Nebile

·        Rukiye Ekin

·        Zehra

·        Abdürrahim Tunçak

·        Sığırtmaç Mustafa

Atatürk'ün Neden Hiç Çocuğu Yok?

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk hayatı boyunca tek bir evlilik yapmıştır. Bu evliliği ise 2 buçuk sene sürmüştür. Mustafa Kemal’in neden hiç çocuğu olmadığı hakkında bir soru ile karşılaşmadığı ve bundan dolayı herhangi bir açıklamasının olmadığı bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir