Askerlik Sonrası Psikolojik Bozukluklar Nelerdir?

Askerlik Sonrası Psikolojik Bozukluklar Nelerdir?
15.03.2023 05:42
Spot: Askerlik sonrası psikolojik bozukluklar nelerdir? askerden sonra psikoloji düzelir mi? ve askerlik sonrası depresyon sorularının cevaplarını sizler için araştırdık

Askerlik döneminde veya sonrasında en sık görülen psikolojik bozukluklar şunlardır:

- Travma ilişkili psikolojik bozukluklar

- Uyum bozuklukları

- Psiko-sosyal krizler

- Kişilik bozuklukları

- Madde kullanımı bozuklukları

Askerlik esnasında yaşanan olaylardan sonra kişilerde kalıcı psikolojik etkiler yaşanabilir. Bazı kişilerde, askere gitmeden önce zaten psikolojik sorunlara eğilimi olan erkeklerde, bu durumlar çok hızlı ve çok güçlü yaşanabilmektedir. Bu nedenle askerlikten önce ve sonra kişilerin mutlaka bir uzman yardımı ile psikolojik destek alması amaçlanır. Göz ardı edilen her psikolojik rahatsızlık, giderek güçlenir ve başka problemlere yol açabilir.

Askerden Sonra Psikoloji Düzelir Mi?

Erkekler askere gidip geldikten sonra çeşitli sebeplerden dolayı psikolojik sıkıntılar ve rahatsızlıklar yaşayabiliyor. Bunlar arasında en çok bilinenler ise uyku problemleri, cinsellik problemleri, ses ve ani hareketlere karşı duyarlılık… Fakat bazı kişilerde, askerlik döneminde yaşanan travmaların şiddetine veya daha önceki psikolojik eğilime bağlı olarak; psikolojik sorunlar daha güçlü ve uzun süreli olabiliyor.

Bu durumda yapılması gereken tek şey, kişinin psikoloji konusunda bir uzman doktor ile terapi almasıdır. Kendi kendine geçer diye göz ardı edilen birçok problem, gün geçtikçe katlanabilir ve daha farklı sorunlara yol açabilir. Uzman tarafından düzenli olarak yapılan tedavi sonrasında askerden sonra kişide oluşan psikolojik sorunlarda iyileşme görülebilir. Bu, tamamen psikolojik sorununun çeşidine ve tedavinin düzenliliğine bağlıdır.

Askerlik Sonrası Depresyon

Her sene binlerce erkek, askerlik sonrasında yaşadığı birtakım psikolojik problemler sebebiyle doktora danışır. Çünkü askerlik, dönemsel olarak radikal değişimlerin yaşandığı bir yerdir ve birçok insan bundan birebir etkilenir. Fakat bu değişimler, bazı erkekleri diğerlerinden daha fazla etkiler ve en sık görülen psikolojik rahatsızlık olan depresyona sürükleyebilir.

Özellikle zorlu bir askerlik dönemi geçiren kişilerde, askerlik sonrası kronik depresyon görülme ihtimali daha fazladır. Fakat bu durum sadece zorlu askerlik yaşayan kişilere özgü değildir. Özellikle uyku bozuklukları, yemek yeme bozuklukları, içe fazla kapanık olma, mutsuzluk veya öfke nöbetleri en sık karşılaşılan etkilerdendir.

Askerlik sonrasında yaşanan depresyon göz ardı edilirse ve uzun süre devam ederse; çok farklı psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunun için yapılabiliyorsa, uzman yardımı askerden önce alınmaya başlanmalıdır. Eğer bu durum için çok geç kalınmışsa, askerlik sonrasında da psikolojik destek almak; birçok kişinin yaşadığı depresyon dönemini atlatmasını sağlar. Yani askerlik sonrasında kişinin depresyona girmesi normaldir. Fakat dikkate alınmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir