Arjinin Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Arjinin Nedir Ve Ne İşe Yarar?
09.09.2022 17:11
Arjinin özellikle spor yapan kişilerin ilgi odağı olmuştur. Biz de yazımızda arjinin nedir ve ne işe yarar, içeren besinler nelerdir, yan etkileri nelerdir, boy uzatır mı, böbreklere zarar verir mi, cinselliğe etkisi nedir, damar genişletir mi, eczanede satılır mı, ne zaman içilir, kilo aldırır mı, kaç yaşında kullanılır, nasıl kullanılmalı? Sorularına sizler için yanıtlar bulduk.

Arjinin bir amino asittir. Amino asitlerin proteinlerin yapı taşları olduğu bilinmektedir. Yumurta, balık, kümes hayvanları, sığır eti vb. ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. İnsan vücudu arginin üretmez, bu nedenle dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Yarı esansiyel olan arginin, vücudun bedensel işlevlerinin yerine getirilmesinde önemli bir rol oynar. Arginin, birçok fizyolojik yapının işlevinde önemli bir rol oynar. Faydaları arasında büyüme hormonu üretimi, hormon salınımı, toksin giderme ve  bağışıklık sistemi koruması yer alır. Aynı zamanda kötü kolesterolü yok etmek, nitrat üretmek gibi birçok işlevi vardır. İnsan vücudundaki tuz miktarını dengelemeye yardımcı olur.

Arjinin İçeren Besinler Nelerdir?

Hindi, tavuk, yumurta, soya fasulyesi, kabak çekirdeği, fıstık, süt, nohut, spirulina, mercimek gibi besinler arjinin içermesi ile ünlü olan gıdalardır.

Arjinin Yan Etkileri Nelerdir?

Arginin sağlığa faydaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır ancak çeşitli yan etkileri de vardır. L-Arginin kan damarlarını açmak ve kan akışını artırmak için kullanılır. Bununla birlikte, büyük miktarlarda kullanıldığında anormal derecede düşük tansiyona neden olabilir. Kan damarlarını genişletmek, damarların aynı hacimdeki kan için  daha fazla alana sahip olması anlamına gelir ve bu da daha düşük basınca yol açar. L-arginin, kan damarları üzerindeki dramatik etkilerinden dolayı bazı insanlarda yan etki olarak baş ağrısına neden olabilir. Bu madde, beyin de dahil olmak üzere vücuttaki tüm kan damarlarını genişletir. Bu, özellikle kronik baş ağrısı ve migrene yatkın kişilerde baş ağrısına yol açabilir.

Arjinin Boy Uzatır Mı?

Arjinin, multivitaminler ve mineraller içeren şuruplar  boy uzamasına katkı sağlayan ve doktorunuzun önerdiği şekilde kullanıldığında faydalı olan besin takviyelerinden biridir.

Arjinin Böbreklere Zarar Verir Mi?

Arjinin böbreklere zarar verip vermediği insanları endişeye düşürmüştür. Arjinin böbreklere zarar vermemekte, hatta böbrek fonksiyonlarına iyi gelmektedir.

Arjinin Cinselliğe Etkisi Nedir?

İktidarsızlık sorunu yaşayan erkeklerde bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Erektil disfonksiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Erkek kısırlığı problemlerini çözebilir. Düzenli ve dengeli tüketim ile tüm bu cinsel sorunlardan belli bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Arjinin Damar Genişletir Mi?

Nitrik oksit (NO) vazodilatasyon, vücudun birçok yerinde kan akışının düzenlenmesinde ve çeşitli işlevlerde rol oynar. Amino asit L-arginin, vücutta nitrik oksit üretimi için bir öncü bileşendir. Bu nedenle L-arginin, egzersiz sırasında kas vazodilatasyonunu artırarak kaslara giden kan akışını artırabilir.

Arjinin Eczanede Satılır Mı?

Arjinin kullanmak isteyen insanlar arjinin takviyelerinin eczanelerde satılıp satılmadığını bilmek isterler. Arjinin takviyelerine eczanelerden ulaşabilirsiniz.

Arjinin Ne Zaman İçilir?

Arjinin takviyesi almak için en iyi zamanlar egzersiz öncesi ve  yatmadan öncedir. Egzersiz yapmıyorsanız gün boyunca arginin almaya devam edebilirsiniz. Son doz yatmadan önce 3-4 gram olmalıdır. Genellikle arjininin suyla alınmasını öneririz.

Arjinin Kilo Aldırır Mı?

Bazı önemli kanıtlar, arginin içeren bazı takviyelerin, kısıtlı kalorili diyet ve egzersizle birlikte kullanıldığında kilo verme sonuçlarını iyileştirebileceğini göstermektedir. Yani tam tersine arjinin kilo vermeye yardımcı olabilmektedir.

Arjinin Kaç Yaşında Kullanılır?

Arjininin kullanılmak için belirli bir yaşı bulunmamaktadır. Arjinin eksikliği tespit edilen kişiler tespit edildiği gibi takviye almaya başlayabilirler.

Arjinin Nasıl Kullanılmalı?

Başlangıç antrenmanları antrenmandan yaklaşık 30 dakika önce alınabilir. Antrenmandan önce kullanmak istemiyorsanız akşam yatmadan önce 1 porsiyon (2 kapsül) alabilirsiniz. İleri eğitim için egzersizden önce, öğün aralarında veya yatmadan önce kullanın. Önerilen günlük arginin alımı toplamda 10 g'dır. Genel olarak, arginin kullanım şekilleri ve arginin kullanım süreleri, her seferinde günde üç kez 2-3 gram arginin alımı olarak önerilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir