Arı Sokması Hakkında Merak Edilenler

Arı Sokması Hakkında Merak Edilenler
11.11.2021 22:30
Arı sokması abdesti bozar mı, oruç bozar mı? Arı sokması baş ağrısı yapar mı, hangi hastalıklara iyi gelir? Arı sokmasına çiş iyi gelir mi? Arı sokması hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

ABD’de her yıl yaklaşık olarak 50 kişi böcek sokması sonucunda oluşan alerji nedeniyle hayata gözlerini kapıyor. Ülkemizde ise her 10 yetişkin bireyden birinde böcek sokması alerjisi bulunur. Böcek türlerinde en tehlikeli ve öldürücü olan canlı ise arıdır. İri arılar olan yabani sarı arılardan daha tehlikeli ve ölümcüldür. Arılar kadar tehlikeli olmaya başlayan bir canlı ise karıncalardır. Karıncalar ısırdığı yere tutunarak dairesel hareket çizerek sokmaya başlar. Karıncaların son yıllarda sağlığı tehdit ettiği görülmektedir. Arı Alerjisi belirtileri şöyledir. Arı soktuktan sonra kaşınmalar olabilir. Bu kaşıntılar 24 saat içerisinde kaybolabilir veya 2-3 gün kabartı ve kızarıklık oluşabilir. Arı alerjisinin belirtileri ise kurdeşen dökmektir. Ya da daha tehlikeli olan anjiödem kurdeşenden daha tehlikeli olan aniden fenalaşma gibi gözükebilir. Arı alerjisine bağlı ölüm olayları genellikle 50 yaş üstündeki erkeklerde daha çok görülmektedir. Arıya alerjiniz var ve iğnesi bir yerinize batık durumda ise arının iğnesini çok fazla çıkarmalısınız. Çünkü iğnesinde zehir kesesi bulunan arıların zehri vücudunuza girmeden çıkarabilirsiniz. Arı alerjinizden korunmak için arı aşısı yapan birçok hastanelerden aşı tedavisi görebilirsiniz. Arı alerji aşısı kesinlikle hastanede olunmalıdır.

Arı Sokması Abdesti Bozar Mı?

Arı sokması sonucu dışarıya kan çıkmaz ise abdest bozulmaz. Bu tür durumlarda çoğunlukla kan çıkar. Bu yüzden kan görülmese dahi ihtiyaten abdesti tazelemekte fayda vardır.

Arı Sokması Oruç Bozar Mı?

Arı ve böcek sokması orucu bozmaz. Bu yüzden vurulan iğne de orucu bozmamaktadır. Çünkü tamamen kişinin isteği ve arzusu dışında gelişen bir durumdur. Arı ve böcek sokması sonrasında vücuduna zehir verir ve bu istem dışı bir olay olduğu için oruç bozulmaz. Tam tersine insanlar, kendilerini bu gibi durumlardan koruma altına almaya çalışırlar. Orucu bozan bütün her şey mutlaka kendi istediği ile yapmış olmalıdır. Arı veya böcek sokması sonucu oruç bozulacağı hakkında çok bir bilgi bulunmamaktadır. Diyanetin cevabı ise şöyledir. Arı sokması ve böcek sokması orucu bozmaz. Bu nedenle vurulan iğne de orucu bozmamaktadır. Çünkü tamamen kişinin isteği ve arzusu dışında gelişen bir olaydır.

Arı Sokması Baş Ağrısı Yapar Mı?

Arı alerjisi ön görülemezdir. Bir kişiyi arı soktuğunda sadece sokulan bölgede geçici hafif ağrı olabilir, yanma, kaşıntı, kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu gibi durumlarda tedaviye gerek yoktur. Bazı kişilerde ise arının soktuğu yerdeki şişlik devasa boyutlara ulaşabilir. Arının iğnesi içerde çok durursa kişi için tehlikeli olmaya başlayacaktır. Arının zehri kişinin vücuduna yayılacağı için ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Arı soktuğu zaman nadiren de gözükse baş dönmesi, kusma ve baş ağrısı olabilir.

Arı Sokmasına Çiş İyi Gelir Mi?

Amonyak arı sokmalarına iyi gelen bir alternatifler içinden birisidir. Sokulan bölgeye birkaç damla damlatılır. Sokulan bölgeye idrar da etki eden yöntemlerden birisidir. Arı sokmasından hemen sonra idrar ile ıslatmak iyi gelir.

Arı Sokması Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Arı sokması sonucu eklem iltihabı ve romatizma gibi sorunları olan kişilerde gözle görülebilen etki yapıyor. Arı sokmasından sonra sıvı zehir kan dolaşımını hızlandırabilmektedir. Eklem iltihabından kaynaklanan ağrıları dindirir ve yok edebilecek güçtedir. Arının soktuğu yere lavanta yağı sürebilirsiniz, zehrini yok edecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir