Araba Vurdurma Nedir?

Araba Vurdurma Nedir?
22.08.2021 14:00
Araba vurdurma, aracın marş dinamosu arızalandığında veya akü bittiğinde çalıştırma yöntemlerinden birisidir. Araba vurdurma nedir, neden yapılır? Araba vurdurma marş çalışmıyor ne yapmalı? Dizel araç vurdurarak çalıştırılır mı, araba vurdurma nasıl olur, araba vurdurmak zararlı mı?

Normal şartlarda aracın ilk çalışma işlemi marşa basıldıktan sonra motora ilk gücün gitmesiyle olmaktadır. Ama akü bitmesi veya marş dinamosunun arızalanması sonucunda araç normal yoldan çalışmamaktadır. Araba vurdurma işlemi de burada devreye girmektedir. Hareket eden lastiklerden motora güç verilerek çalıştırılmasına araba vurdurma denilmektedir. Araba vurdurma işlemi için kontak açılır ve ikinci vitese takılır. Debriyaja dibine kadar bastıktan sonra arabayı iterek veya çekerek hız kazandırılır. Araç yeterli hıza ulaştıktan sonra debriyajdan ayak çekildiğinde motor çalışmaya başlar. Bu işlemi yapabilmek için aracın, manuel vites olması gerekmektedir. Otomatik vites araçlarda itme işlemi yapılamamaktadır.

Araba vurdurma, aracın marş dinamosu arızalandığında veya akü bittiğinde çalıştırma yöntemlerinden birisidir. Arabayı vurdurma yoluyla çalıştırabilmek için aracın manuel vites olması gerekmektedir. Otomatik şanzuman bulunan araçlarda vurdurma işlemi yapılamamaktadır. Vurdurma yapma işlemiyse: Aracın vitesi ikiye takılır ve debriyaja dibine kadar basılı halde tutulur. Kontak açık haldeyken araç itilerek hız kazandırılır. Araç 20-30 kilometre hıza ulaştığında ayak debriyajdan çekilir ve motor çalıştırılır.

Araba Vurdurma Neden Yapılır?

Araba vurdurma işlemi, arabada marşa basıldığında normal yollardan çalışmadığında yapılmaktadır. Genellikle akünün bitmesi sonucu tercih edilmektedir. Motorun çalışması için gerekli olan ilk enerji akü tarafından sağlanmaktadır. Akü, gerekli olan enerjiyi üretemediğinde ise araba vurdurularak enerji sağlanır. Böylelikle motor çalışır ve araç hareket eder. Hareket sonucu şarj dinamosu sayesinde akü yeniden şarj edilebilir. Akü bitmesinin yanında marş dinamosu arızalandığında da araba vurdurma yapılmaktadır.

Araba Vurdurma Marş Çalışmıyor Ne Yapmalıdır?

Araba vurdurma sonucunda bile araç çalışmıyorsa sebebi motorda olabilir. Bu tip durumlarda genellikle motorun içerisinde bulunan silindirlerin içi benzinle dolmaktadır. Bujilerin ıslanması sorucu araç ateşlemeyi gerçekleştirememektedir. Bu durumu çözmek için motorun açılması ve içinin temizlenmesi gerekiyor. Araç çalışmıyorken gaz vermek veya aracı çalıştırırken gaz vermek bu tip sorunlara yol açmaktadır. Marş çalışmama işleminin bir diğer sebebi de akü kaynaklı olabilir. Zayıflayan akülerde vurdurma sonucu motor çalışırken bazı aküler komple arızalanabilmektedir. Bu tip durumlarda da marş basmama gözlenebilir.

Dizel Araç Vurdurarak Çalıştırılır mı?

Vurdurma işlemi benzinli araçlarda bile risk oluşturuyorken dizel araçlar için daha tehlikeli olmaktadır. Dizel araçlarda bu tip işlemler önerilmemektedir. Vurdurma işlemi yapılırken dizel pompaları ciddi hasar alabilir. Ayrıca krank mili ve bazı parçalarda hasar görülebilmektedir. Bu yüzden dizel araçları vurdurmak doğru olmayacaktır. Yetkili servise haber verip yerinde tamir yaptırmak veya aracı çekiciyle götürmek, gerişi dönüşü olmayan hasarların önüne geçecektir.

Araba Vurdurma Nasıl Olur?

Araba vurdurma işlemi için ilk yapılması gereken aracın itilebilecek konumda olmasıdır. Yani düz bir yol veya yokuş aşağı eğim gerekiyor. Çünkü araç itilerek belli bir hıza ulaşmalıdır. Aracın konumu ayarlandıktan sonra düz bir yol olmasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü bir müddet araç çalışmayacağı için direksiyonu çevirmek zor olacaktır. Hatta çoğu araç, çalışmazken yapılan direksiyon hareketleri direksiyonu kilitlemektedir. Ayrıca frenin şişeceğini de unutmayın. Bu yüzden iteceğiniz yolun güvenli olduğuna emin olmalısınız. Güvenlik önlemlerini aldıktan sonra kontağı açın ve vitesi ikiye takın. Vitesi geçirdikten sonra debriyajı bırakmayın. Debriyaj dibine kadar basılıyken aracı itmeye başlayın ve 20-30 kilometre hıza ulaştığınızda debriyajdan yavaşça ayağınızı çekin. Bu işlem sonucunda motor harekete geçecektir. Motor çalıştıktan sonra hiç durmadan 2-3 kilometre biraz yüksek devirde aracı kullanın. Böylelikle akünüzde şarj olacaktır.

Araba Vurdurmak Zararlı mı?

Araba vurdurman işlemi zorunluluktan yapılıyor da olsa yapmadan önce oluşabilecek zararları göz önüne almalısınız. Özellikle dizel motorlu araçlarda bu işlem ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Oluşabilecek hasarlar ise:

·        Volan yüzeyi ve debriyaj parçaları zarar görebilir. Oynar göbekli volanlarda göbek arızası olabilir.

·        Düşük ihtimalde olsa sente atlaması olabilir.

·        Katalitik konvertöre sahip araçlarda vurdurma işlemi yapılmamalıdır. Çünkü vurdurma işleminde katalitik konvertöre giden yanmamış yakıtlar sistemin yapısını bozabilir.

·        Yeni nesil araçlarda ise aracın çalındığını düşünüp motor kilitlenmesi görülebilir.

·        Ayrıca yeni nesil araçlarda çoğu aksam elektrikle çalıştığı için farklı parçalarda arızalar oluşabilir.

·        Krank mili kırılması ve yakıt pompalarının arızalanması durumu da görülmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir