Araba Sileceği Nedir?

Araba Sileceği Nedir?
20.08.2021 14:00
Arabanın ön ve arka camlarında bulunabilen, elektronik sistem yardımı ile cam üzerinde hareket ederek: Kar, buz, kir, sıvı veya kalıntıları temizlemeye yarayan cihaza araba sileceği denilmektedir. Araba sileceği nedir ve ne işe yarar, ne kadar? Araba sileceği değiştirme nasıl olmalı, tamiri nasıl yapılır? Araç sileceği kırıldı ne yapmalı, su atmıyor ne yapılmalı?

Arabalar sürücünün güvenliğini ve konforunu sağlayacak farklı donanımlar ile üretilmektedir. Bunlardan birisi de araba silecekleridir. Temel görevi arabalarda görüşü engelleyen durumları engellemektedir. Özellikle yağışlı günlerde cam silecekleri olmadan sürüş yapmak neredeyse imkansızdır. 1900’lü yılların başlarında kullanılmaya başlayan silecekler, o zamanlarda insan gücü ile araç içindeki bir kol vasıtası ile çalışmaktaydı. Günümüzde kullandığımız elektronik sistemler ise 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır.

Arabanın ön ve arka camlarında bulunabilen, elektronik sistem yardımı ile cam üzerinde hareket ederek: Kar, buz, kir, sıvı veya kalıntıları temizlemeye yarayan cihaza araba sileceği denilmektedir. Kamyon, otobüs, araba, tren ve deniz taşıtı da dahil neredeyse tüm motorlu araçlarda kullanılmaktadır. Temizlemesi için ayrıca bir sistemden cama su fışkırtılır. Bunun üzerine silecek cam üzerinde oval bir hareket yaparak camı temizlemektedir.

Araba Sileceği Ne İşe Yarar?

Sürüş güvenliğini sağlayan donanımlardan birisi olan sileceklerin en temel görevi ön camı temiz tutmaktır. Özellikle yağışlı havalarda silecek olmadan sürücünün önünü görebilmesi mümkün değildir. Ayrıca silecek suyu yardımı ile kullanılarak kuş pisliği, cama yapışan böcekler veya su lekelerini de temizleyerek daha net bir görüş sunmaktadır.

Araba Sileceği Değiştirme Nasıl Olur?

İşlevini yitiren sileceklerin yerine yenisini takma işini kendiniz yapacaksanız öncelikle silecekleri dik konuma getirmelisiniz. Daha sonra sileceklerin orta kısımlarında bir klips bulunmaktadır. Bu klipsi açtıktan sonra sileceği kendinize doğru çekerek yerinden çıkartın. Sonra takılacak yeni sileceğin klipsini aynı yere yerleştirin. Sileceğin rahat hareket ettiğinden emin olduktan sonra klipsini kapatarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer araba sileceği değiştirme işlemini kendiniz yapamıyorsanız, herhangi bir benzinlik istasyonunda çalışan görevliden yardım isteyebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Araba Sileceği Tamiri Nasıl Yapılır?

Araba sileceklerinde tamir ihtiyacı genellikle lastiklerde oluşmaktadır. Sürekli kullanımda olan lastikler aşındığında camı temizleyemez duruma geliyor. Hatta lastik fazla aşındığında metal bölüm cama zarar verebilmektedir. Zaten sileceğin diğer bölümlerinde oluşan arızaları özel cihazlar olmadan tamir etmek mümkün olmayacaktır. Lastik bölümünün tamiri içinse aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

·        Aracın camına zarar vermemek ve daha rahat çalışmak için silecekleri kaldırın.

·        Sileceğin metal bölümünün cama zarar vermemesi için camın üzerine yumuşak bir cisim yerleştirin.

·        Lastiği tutan tırnakları açmak için tornavida veya kargaburun kullanın.

·        Tırnakları açtıktan sonra lastiği metal üzerinde sıyırın.

·        Sonra yeni lastiği takın.

·        Yeni lastiği taktıktan sonra tırnakları tekrar kapatabilirsiniz.

Araç Sileceği Kırıldı Ne Yapılmalı?

Araç sileceği kırıldı ise yenisi ile değiştirmek gerekiyor. Çünkü atölye ekipmanları olmadan metal malzemeyi tamir etmek mümkün olmayacaktır. Sürüş güvenliği için de sileceğin hemen kullanıma girmesi gerekiyor. Bu yüzden en yakın benzinlik istasyonundan silecek temin edebilirsiniz. Silecek seçerken mutlaka yetkili kişiye danışın. Çünkü her araç için silecek modelleri farklı olmaktadır. Ayrıca sileceğin değiştirilmesi için istasyon görevlilerinden de yardım isteyebilirsiniz.

Araba Sileceği Su Atmıyor Ne Yapılmalı?

Araba sileceğinden su gelmemesi durumu çoğu sürücünün başına gelmektedir. Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında problemin kaynağını tespit etmek gerekiyor. Öncelikle silecek suyu kontrol edilmelidir. Ön kaput açıldıktan sonra motorun yanında silecek suyunun deposu bulunmaktadır. İçerisinde su kalmamış ise takviye yaparak sorunu çözebilirsiniz. Eğer su var ise sorunun kaynağı daha karmaşık olabiliyor. Silecek suyunun geldiği kanalda tıkanıklık olabilir. Bunun için öncelikle suyun çıktığı delikler temizlenmelidir. Sonrasında şırınga yardımı ile kireçli suyu deliklere boşaltabilirsiniz. Eğer sorun hala çözülmediyse elektronik bir arıza olabilir. Bu tip durumlar için yetkili servislere gitmek gerekiyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir