Araba Ömrü Nedir?

Araba Ömrü Nedir?
17.08.2021 14:00
Arabaların fabrikadan çıktıktan sonra kullanıma başlandığı andan itibaren, üretim amacı doğrultusunda çalışabildiği süreye araba ömrü denilmektedir. Araba ömrü nedir ve ne kadardır? Nasıl uzatılır? Dizel motor ömrü kısa mıdır? Araba motor ömrü, lastik ömrü ve akü ömrü ne kadar?

Aracın ilk çalışmaya başladığı andan itibaren, işlevini yitirmeden kullanılabildiği süreye araba ömrü denilmektedir. Araba ömrü genellikle motorun çalışma durumuna göre kıyaslanmaktadır. Arabanın ömrü birden fazla faktörden etkilenmektedir. Sürüş, bakımlar, kullanılan yakıt, yağ gibi daha pek çok etken araba ömrünü etkiliyor. Ortalama araba ömrü 10 yıl iken belirttiğimiz etkenlere göre bu süre uzayıp kısalabilmektedir. Araba ömrü hesaplanırken kullanım süresinin yanında kat edilen yolda devreye girmektedir. Ortalama hareket ömrü ise 400.000-500.000 kilometre olmaktadır.

Arabaların fabrikadan çıktıktan sonra kullanıma başlandığı andan itibaren, üretim amacı doğrultusunda çalışabildiği süreye araba ömrü denilmektedir. Yani arabanın arıza vermeden sürüşe imkan tanıdığı süreyi ifade etmektedir. Araba ömrü kullanım şartları, aracın bakımlarının yapılıp yapılmaması gibi birçok durumdan etkilenmektedir. Ortalama kullanım ömrünün 10 yıl olduğu belirtilse de bazı araçlarda 20 yıla kadar ulaşabilmektedir. Bu süreler ise ortalama 400.000-500.000 kilometreye denk gelmektedir.

Araba Ömrü Ne Kadar?

Araba ömrü için net bir rakam söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü bu süreyi etkileyen birden fazla etken bulunuyor. Ortalama olarak 10 yıl gibi bir süre, aracın gidebileceği zamanı belirtse de gerekli bakımlar ve tamirler yapıldığında bu sürenin üzerine çıkılabilmektedir. Zaman olarak bu süreyi gösterse de aracın kat ettiği yolda ömrünü belirlemektedir. Ortalama 500.000 bin kilometre hareket ettiğinde de arabanın ömrünün bitebileceği belirtiliyor. Ama dediğimizi gibi bu belirtilen rakamların hepsi ortalamadır. Her araç için farklılık gösterecektir.

Araba Ömrü Nasıl Uzatılır?

Her aracın ömrü farklı olmakla birlikte bu süreleri uzatıp kısaltmak kullanıcının elindedir. Aracın ömrü, kullanıcının yaptığı bakımlar ve sürüşü ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden araba ömrünü uzatmak için şunlara dikkat etmelisiniz:

·        Kullanım şekline dikkat etmelisiniz. Aracı boğmadan ve yüksek devirlerde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

·        Motor yağı kontrollerini düzenli yapmalı ve kaliteli yağlar kullanmalısınız.

·        Yakıt kullanırken yüksek oktanlıları tercih etmelisiniz.

·        Hava filtresini düzenli değiştirmelisiniz.

·        Triger kayışı en sık değiştirilen parçalardan birisidir. Bu parçayı da kontrol ettirmelisiniz.

·        Radyatör suyu kontrol edilmeli eksik varsa takviye edilmelidir.

·        Aracı kullanırken eksiklik fark ediyorsanız fazla beklemeden bakım götürmek de sorunun büyümeden halledilmesini sağlayacaktır.

Dizel Motor Ömrü Kısa mıdır?

Dizel motorlarda yakıtın yanma işlemi benzine göre daha kuvvetli olmaktadır. Mazotun yanması için benzin de olduğu gibi ufak bir ateşleme yeterli olmamaktadır. Bu yüzden havayı sıkıştırarak yüksek sıcaklık elde edilmektedir. Bu durum, motor malzemelerinin değişmesine sebep olmaktadır. Daha ağır metallerin kullanılması ve yüksek sıcaklıklar sebebiyle dizel motorların ömrü biraz daha kısa olmaktadır. Ortalama ömrünün 400 bin kilometre olduğu belirtilmektedir. Ama bu miktarın üstüne de altına da çıkmak, kullanım ve aracın bakımlarıyla doğrudan ilişkilidir.

Araba Motor Ömrü Ne Kadar?

Araba ömrü hesaplanırken en büyük etken motor olmaktadır. En aktif çalışan ve bozulma riski taşıyan bölüm motordur. Benzinli ve dizel araçlara bakıldığında farklı çalışma sistemlerinden dolayı motor ömürleri farklı olmaktadır. Ortalama motor ömrü 400.000-500.000 kilometredir. Motor ömrünü etkileyen en büyük faktör ise sürüş olmaktadır. Yüksek devirlerde performanslı şekilde aracı kullanmak motoru yıpratarak daha erken bozulmasına sebep oluyor. Aynı zamanda kullanılan yakıt ve yağ da motor ömrünü etkilemektedir.

Araba Lastiği Ömrü Ne Kadar?

Yasal uyarılara göre lastiğin dış bölgesinin 1.6 milimetreden daha ince olmaması gerekiyor. Lastik ömrünü belirlerken bu sınırlamaya göre hareket edilmektedir. Lastik kalitesine, kullanım şartlarına göre lastiklerin ömrü değişse de ortalama 70.000 kilometre yol gidilebilmektedir. Özellikle hava şartları ve kullanılan yollar lastiklerin ömrünü etkilemektedir. Bu yüzden 35.000 kilometre de bir lastiklere bakım yaptırmak gerekiyor.

Araba Akü Ömrü Ne Kadar?

Akü ömrünü hesaplarken: Takılı olduğu araba, arabanın kullanma sıklığı ve akünün tipi gibi etkenler doğrudan etkili olmaktadır. Bu etkenlere göre farklılık gösterse de ortalama ömrü 5 yıl olmaktadır. Ama bunun için düzenli bakım yapmak gerekiyor. Akülerde araba motoru gibi periyodik bakım istemektedir. Bakım yapılırken özellikle akü suyunu kontrol edin. Azalma var ise takviye edebilirsiniz. Bunun yanında aküden gelen akımı da ölçebilirsiniz. Akü ölmeye yakın enerji üretimi oldukça düşmektedir. 12.6 V’den az ise akünüzü değiştirme vakti gelmiş demektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir