Araba Neden Pır Pır Eder?

Araba Neden Pır Pır Eder?
14.11.2022 22:15
Araba, zaman geçtikçe sorun yaratabilmektedir. Araba neden pır pır eder, rölantide durmaz, titrer? Araba neden rüzgar sesi alır, silkeleme yapar, sürekli fan açar? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Arabanın pır pır ses çıkarmasının nedeni kullanıcıları oldukça tedirgin etmektedir. Arabanın pır pır etmesinin birkaç nedeni olabilmektedir. LPG filtresinde sorun varsa, enjektör kirliyse araba ses çıkarmaktadır. LPG’li araçlarda ağırlıklı olarak duyulan bu seste LPG ayarını yaptırmanız gerekmektedir.

Araba Neden Rölantide Durmaz?

Araba da rölanti değerinin düşük ya da fazla olmasının birkaç nedeni vardır. Gaz kelebeği gövdesinde mevcut olan rölanti ayarı mekanizmasında arıza olması rölanti devrini etkilemektedir. Gaz kelebeğiniz elektronik ise araç rölanti vaziyetteyken kelebek açıklığından dolayı elektronik motor ayarında sorun çıkabilir ve arıza olabilir.

Gaz kelebeğiniz, gaz telli ise gaz kelebeği gövdesinde bir rölanti kumanda valfi ya da bir elektrik motoru açıklığında ayarlama yapar ve bu ayarlama da bir arıza oluşur. Gaz kelebeğinin konum sensörünün bozuk olması da arabanın rölantide durmamasını sağlar.

Hararet müşüründe meydana gelen sorun da arabanın rölantide durmamasını sağlar. Bu gibi sorunlardan araba rölanti de durmaz.

Araba Neden Rölantide Titrer?

Araba rölantide titremesinin nedenleri arasında ağırlıklı olarak kullanılan yakıt vardır. Yakıtın kalitesiz olması arabanın titremesine neden olur. Arabanın ateşleme sisteminde olan parçalardan birinin arızalanması da arabanın titremesine neden olur. Bu titremeler arabanın yapısına ve markasına göre değişiklik göstermektedir.

Dizel arabalardaki titremenin en bilinen sebepleri arasında mazotta su olması ya da yakıtta pislik olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda enjektörün yeterince yakıt püskürtmemesi veya yakıt pompasının gönderdiği yakıt basıncının düşük gelmesi de arabanın rölantide titremesine neden olur.

Araba Neden Rüzgar Sesi Alır?

Rüzgarlı havalarda sesi araba içinde hissetmek birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Arabada rüzgar sesi gelmesinin sebepleri arasında kronik sorunlu olan araçlar da vardır. Belli kilometreye ulaşmış ve belli bir yaşta olan araçlarda rüzgar sesine daha fazla rastlanmaktadır.

Arabanın rüzgar sesi almasının nedenleri;

-         Ön cam fitilleri nedeni ile,

-         Kapı içi fitilleri nedeni ile,

-         Cam sıyırıcı fitilleri nedeni ile ya da,

-         Kapı ve kilit arızası nedeni ile rüzgar sesi alır.

Araba Neden Silkeleme Yapar?

Özellikle araba kalkışlarında ve vites değişimlerinde meydana gelen silkelemenin birçok nedeni bulunmaktadır. Motorun yanma odasında gerçekleşen ateşleme yanlış zamanda olduğu zaman ya da silindirde oluşan arızadan dolayı araba silkeleme yapmaktadır.

Arabanın silkeleme yapmasının bir diğer nedeni ise debriyaj setidir. Bujilerin kötü olması silkeleme olmasına neden olmaktadır. Bujilerin eskimesi de arabada silkelenmeye neden olur.

Araba Neden Sürekli Fan Açar?

Arabada faz sesi oldukça baş ağrıtıcı bir gürültüye neden olmaktadır. Arabanın sürekli fan açmasının nedeni fan müşürünün düşük ya da arızalı olmasından kaynaklanmaktadır. Arabada sürekli bir fan sesi olması sorunu ile karşılaştığınızda bir tamirciye götürmenizde fayda var. Çünkü fan müşürü aracın soğuması için oldukça etken bir parçadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir