Araba Neden Hemen Isınır?

Araba Neden Hemen Isınır?
14.11.2022 22:13
Araba hakkında bilinmeyenleri doğru bilgiler neticesinde araştırdık. Araba neden hemen ısınır, mazot kokar, motor kitler? Motor suyu eksiltir, patinaj çekmez, piston kırar?

Havanın sıcak olması, motor soğutma suyunun az olması, motor yağının yetersiz olması, motor suyunda antifriz suyunun bulunmaması, motorun yüksek devirde çalıştırılması gibi etkenler etkilidir. Bu durumlarda motorunuzda ısınma meydana gelecektir. Eğer tamire götürmezseniz motorda sıkıntılar çıkabilir.

 Motorun ömrü azalarak arabanızın daha büyük sıkıntılar çıkmasına neden olur. Her anlamda deneyimli bir ustanın arabayı iyi bir gözden geçirerek ısınma olan yerine müdahale etmesi gerekir. Eğer arabanız bu gibi sıkıntılar yapıyorsa acil ustaya götürmeniz şarttır.

Araba Neden Mazot Yakar?

Dizel ya da mazotlu araba olduğu için yakmaktadır. Motorunun mazot olması arabanın bu şekilde yakıtla yakmasını sağlamaktadır. Benzinli araçlara göre mazot daha tasarruflu olduğu için motor hacmi büyük araçlarda kullanım tercih edilir. Eğer büyük hacimli bir araba almak isterseniz motorunu mazot olanında seçmenizde yarar olacak.

 Çünkü büyük motora sahip araçlar kilometre başı çok benzin yakar. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu daha uyguna mazot kullanılması olacaktır. Eğer ekonomik açıdan çok güçlü değilseniz arabanınızın motorunu mazot şeklinde devreye sokabilirsiniz. Hem arabanızdan olmaz hem de daha ekonomik şekilde bir yakıt yakmış olacaksınız.

Araba Neden Motor Kitler?

Arabanın yağsız kalması ve çok ısınma aşamasında arabanın motoru kitlenmesi ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durumda usta getirmeniz gerekir. Kendi başınıza açmanız önerilmez. Çünkü arabanın başka bölümlerine zarar verebilirsiniz. Bu yüzden yol yardım ya da bilindik bir ustanın önemli deneyimlerine başvurun. Arabanın durduğu yer güvenlik açısından önemli olduğu için çekici de getirerek ustanın yerine götürmeniz daha sağlıklı olacak.

Araba Neden Motor Suyu Eksiltir?

Motorun çatlak olabilir, motorun su borularında kaçak vardır. Motorunun hararet yapması gibi durumlar motorun suyunu eksiltir. O yüzden acil müdahale edilmesi gerekir. Aksi bir durum olmadan ve motorun daha sağlıklı ve uzun ömürlü çalışması için ustanın bakması gerekir. Eğer komple değişecek ya da yama gibi bir müdahale yapılacaksa usta buna doğru şekilde karar verecektir.

Araba Neden Patinaj Çekmez?

Patinaj arabanın yol üzerinde gidememesi gibi olduğu yerde durması olan bir durumdur. Bu durumda araba olduğu gibi kalırsa bu patinaj çekmediği anlamına gelir. Örneğin yama ve yokuş gibi yerlerde kalabilirsiniz. Bu durum tehlikeli ve kaza anları gibi olumsuz durumlar olabilir. Arabanın fren ayarlarını tamir edilmesine işarettir.

Araba Neden Piston Kırar?

Arabanın çalıştığı esnada herhangi bir cisme rast gelirse bu pistonun kırılmasına neden olur. Bu yüzden pistonun kırılmaması adına herhangi bir tamir işini kontrol ederek yaptırmak şarttır. Eğer arabanızı kontrol ettirmezseniz pistonun bozulması ve arabanın çalışmaması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Usta bir tamirciden yardım alarak ya da yol yardım desteği ile bu durumu anında çözecek işlemler yapılabilecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir